GİARDİAZİS, GİARDİA BAĞIRSAK PARAZİT ENFEKSİYONLARI
Giardiasis hastalığı oral-fekal temas yoluyla ve dışkı ile kirlenmiş su ile bulaşabilen Giardia intestinalis (ayrıca Giardia lamblia veya Giardia duodenalis olarak da bilinir) parazitinin neden olduğu bulaşıcı bir ishal hastalığıdır. Seyahat edenler herhangi bir arıtılmamış su içme konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Giardia intestinalis, dünyanın en yaygın bağırsak parazitlerinin biridir. Bu parazitin meydana getirdiği enfeksiyonlar kötü sağlık koşulları, kötü su kalitesi ve kontrolü ve aşırı kalabalık ülkelerde daha yaygınlık göstermektedir.

Salgınlar yada ishal salgınları insan dışkısı yada hayvan dışkısı (özellikle kediler, köpekler, sığır, geyik ve kunduz) ile kontamine olmuş suların tüketilmesi sonucu Giardia intestinalis paraziti yayılım gösterir.

GİARDİAZİS NEDEN OLUR?
Giardia intestinalis paraziti iki aşamada yaşamaktadır:

 • Trophozoit (vücudun içinde aktif formu)
 • Kistler (vücut dışında hayatta kalabilmek için parazit olma yeteneğinde dinlenme evresi)

Kistler yiyecek veya su yoluyla tüketildiğinde enfeksiyon başlar. Mide asiti kistleri etkinleştirir ve trophozoit serbest bırakılır. Bunlar ince bağırsak astarı bağlanır ve ürerler. Kistler alt bağırsak oluşturulur ve sonra dışkıya geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Parazit doğrudan enfekte dışkı ile temas sonucu kişiden kişiye bulaşabilir. Yada dolaylı yoldan dışkı ile kirlenmiş yiyecek ve su tüketilmesi sonucu yayılabilir.

GİARDİAZİS BELİRTİLERİ NELERDİR?
Aşağıda sıralananlar giardiasis hastalığının en yaygın belirtileridir. Ancak, her bireyde farklı belirtilerle karşılaşılabilir. Belirtileri şunlardır:

 • Patlayıcı, sulu, kötü kokulu dışkı
 • Su üstünde yüzebilen yağlı dışkı
 • Şişkinlik
 • Bulantı
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı
 • Aşırı gaz
 • Yorgunluk

Enfeksiyonun başlangıcı ve akut belirtilerin oluşması arasındaki süre genellikle bir iki haftadır. Bazı enfekteli insanlar çok hafif belirtilerle veya hiçbir belirti görülmeden atlatabilir. Oysa ki Giardiasis belirtileri diğer gastrointestinal hastalıkların belirtilerine benzeyebilir. Teşhis için bir mutlaka bir doktora danışın.

GİARDİAZİS NASIL ÖNLENEBİLİR?
Giardiasis paraziti bulaşmasını önlemek için kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Giardiasis var olduğu bilinen bir bölgeyi ziyaret ederken:

 • Sadece kaynamış su, şişe suyu veya içecekler için
 • Musluk suyundan yapılmış buz ve içeceklerden kaçının
 • Yerel olarak yetiştirilen pişirilmemiş veya soyulmamış meyve ve sebze yemeyin

GİARDİAZİS NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Giardiasis parazitinin tanısı parazitin mikroskopik incelenmesi ile elde edilir.

GİARDİAZİS NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Giardiasis’te öncelikle tedbir önemlidir. Sonrasında bir hekim tarafından reçete edilen ilaçlar ile kullanma talimatlarına harfiyen uyularak tedavi edilebilir. Giardiasis için spesifik tedavi doktorunuz tarafından tespit edilir:
Giardia enfeksiyonu tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Etkili tedaviler ve ilaçlar arasında metronidazol, tinidazole ve nitazoxanide sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Şaşılık
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Çocuk ve Bebeklerin Demir İhtiyacı
İshalin Hayatı Tehdit Eden Belirtilerine Dikkat
Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar
Çocuklarda Kalp Yetmezliği ve Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.