GIDA ALERJİSİ NASIL GEÇER?

Alerjik reaksiyonları önlemenin anahtarlarından en önemlisi belirtilere neden gıdaları tüketmekten tamamen kaçınmaktır. Diğer önlemler ise şunlardır:

• Ürün etiketlerini dikkatlice okuyun. Tükettiğiniz hazır besinlerin sizin için alerjik olan maddeleri içermediğinden emin olmak için ürün etiketlerini dikkatlice okuyunuz. Gıdanın içinde hangi bileşenlerin olduğunu biliyor olsanız bile etiketini kontrol ediniz. Çünkü içerikler bazen değişebilmektedir. Tüm hazır gıdalar, bileşenlerinin arasında yaygın gıda alerjilerine neden olan ürünlerden bulundurmadığını açık bir şekilde etikette belirtmelidir. Yiyecek etiketlerinde dikkat etmeniz gereken 8 alerjen ürün şunlardır: Süt, yumurta, yer fıstığı, fındık, balık, kabuklu deniz ürünleri, soya ve buğday.

Sponsorlu Bağlantılar

• Şüpheli durumlarda yemeği tüketmekten kaçının. Restoran ve diğer sosyal ortamlarda alerjik besinleri tüketme riskiniz bulunmaktadır. Birçok kişi alerjik gıda reaksiyonlarının ciddiyetinin farkında olmamakta ve az miktarda alerjen besinin bile ciddi bir reaksiyona neden olabildiğini bilmemektedir. Bu yüzden alerjen gıda içeriğinden dolayı şüpheli görünen yemeklerden kaçınılmalıdır.

• Çocuğunuzla ilgilenen bebek bakıcıları, öğretmenleri ve diğer yakınlarının da çocuktaki gıda alerjisinin farkında olmasını sağlayın. Alerjen madde alması halinde gelişecek acil durum karşısında ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL ÖNLENİR?

Bir alerjik reaksiyonu önlemenin en etkili yolu, alerjiye neden olan gıdaları bilmek ve bunları tüketmekten kaçınmaktır. Ancak bu maddelerden kaçınmak her zaman mümkün olmamaktadır. Çünkü alerjen besinler bazı gıdalarda katkı maddesi olarak gizlenebilmektedir. Bu tür besinlere maruz kalabileceğiniz durumlardan biri de misafirlikte veya dışarıdaki restoranlarda yediğiniz yemeklerdir. Eğer kesin olarak sizde gıda alerjisi olduğunu biliyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alınız:

• Neler yiyip içtiğinizi bilin ve aldığınız hazır ürünlerin üzerindeki etiketleri dikkatlice okuyun.

• Zaten meydana gelmiş ciddi bir tepki varsa, etrafınızdaki kişilerin acil duruma erken müdahale etmelerini kolaylaştırması için bileklik veya kolye takınız.

• Acil epinefrin iğnesi yazılmışsa yanınızda bulundurunuz. Özellikle ciddi alerjik reaksiyon riski taşıyan kişilerin epinefrin otoenjektörlerini yanlarında taşımaları gerekir.

• Dışarıda yemek yediğinizde dikkatli olun. Yemek siparişi vereceğiniz kişilere gıda alerjisi bilgisini vermelisiniz ve gelecek yemeğin mutlaka alerjen ürün içermediğinden emin olmalısınız. Eğer garson ya da şef yemekte alerjen besin olup olmadığı konusunda şüphede ise yemeği yemeyiniz. Ayrıca yemeğin içeriğinin yanı sıra pişirildiği tava ve diğer yüzeylerin de alerjen madde içermemesine dikkat edilmelidir. İhtiyaçlarınızı belirlemekte isteksiz davranmayın. Restoran personelleri genellikle yemek isteklerini açıkça anlayıp yerine getirdiklerinde daha mutlu olmaktadırlar.

Çocuğunuzda bir gıda alerjisi varsa şu hususlara dikkat ediniz:

• Çocukta alerji durumunu sıklıkla yanında olan kişilere söyleyin. Bu kişiler çocuğun bakıcısı ya da öğretmeni de olabilir. Alerjik reaksiyonların yaşamı tehdit edici boyutta olabileceğini ve acil eylem gerektirdiğini vurgulayın. Aynı zamanda çocuğunuzun da alerjik tepki fark ettiğinde çevresinden yardım istemesini tembihleyin.

• Gıda alerjisi belirtilerini çevresindeki kişilere açıklayın. Çocuk hangi tepkileri verdiğinde alerjik reaksiyon geçiriyor bunu bilmelerini sağlayın.

• Bir müdahale planı yapın. Bu planda çocukta alerjik reaksiyon gerçekleştiğinde nasıl davranılacağını yazın ve birer kopyasını da çocuğun bakıcısı ve öğretmenlerine de veriniz.

 • Acil durumlarda erken müdahale için ciddi alerji riski taşıyan çocukların da alerji bilgisi taşıyan bileklik veya kolye takmalarını sağlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüste Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Bebeklerde Gıda Alerjisi
Buğday Alerjisi
Yüzde Kaşıntı
Boyun Kaşıntısı Neden Olur
Pişik Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.