TESTLER VE TEŞHİS

Gıda alerjisini onaylamak veya ekarte etmek için kullanılan standart bir test yoktur. Doktorunuz alerji tanısını koymadan önce birkaç durumu dikkate alacaktır. Belirtilerin başka bir rahatsızlıktan mı yoksa gıda alerjisinden mi kaynaklandığını belirlemek için aşağıdaki değerlendirmeler yapılacaktır:

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtilerin tarif edilmesi: Bunun için hasta gıda alerjisi veya diğer alerjiler ile ilgili öyküsü varsa anlatır. Hangi gıdalardan ne kadar yediğinde şikayetleri artıyorsa ve ailede benzer bir öykü varsa bunu ilgili doktora belirtmelidir.

Fiziki muayene: Özellikle belirtiler kaybolmadan yapılacak dikkatli bir muayene diğer tıbbi sorunlardan kaynaklan şikayetleri ekarte edecektir.

Beslenme günlüğü: Problemin kesin olarak saptanması için gün içindeki beslenme alışkanlıklarınız, yani ne yiyip içtiğiniz, belirtiler ve kullandığınız ilaçların bir günlüğünü tutmanız istenebilir.

Deri testi: Yapılacak bir deri prick testi, vücudunuzun belirli gıdalara verdiği tepkiyi belirleyecektir. Testte, şüpheli gıdanın az bir miktarı kol veya sırt derisi üzerinde ince bir iğne ile delinen yere bırakılır. Eğer bırakılan gıdaya karşı alerjik iseniz, test yapılan bölgede bir süre sonra reaksiyon gerçekleşecek ve kızarıklık ve kabarmalar yaşanacaktır. Ancak bu testin pozitif çıkması tek başına gıda alerjisi tanısını koymak için yeterli değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eliminasyon diyeti: Bir ya da iki hafta boyunca sizde problemlere neden olan besinleri diyetinizden çıkarmanız ve daha sonra tekrar diyete almanız istenir. Bu süreç belirtilerin belirli gıdalarla ilişkilendirilmesine yardımcı olacaktır. Ancak, kusursuz bir yöntem değildir. Psikolojik faktörler ve fiziksel faktörler devreye girebilir. Eğer bir gıdaya karşı duyarlı olduğunuzu düşünüyorsanız alerjik olmayan başka bir besin alerjik gibi görünebilir.

Kan testi: Yapılan kan testleri ile alerji antikorları olarak bilinen “immunglobulin E (IgE)” antikorlarının kandaki miktarı ölçülerek bağışıklık sisteminin tepkisi ölçülür. Alınan kan örneği tıbbı laboratuarda incelenerek sonuç raporlanır. Ancak bu tür kan testleri her zaman kesin bilgiler vermez.

Gıdanın doğrudan tüketilmesi: Bu test sırasında, az ama artan miktarlarda şüpheli besinden yemeniz istenecektir. Test sırasında vücutta bir tepki oluşmadıysa besin tekrar diyete alınır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Alerjik reaksiyonları önlemenin tek yolu belirtilere neden olan gıdaları tüketmekten kaçınmaktır. Ancak tüm kaçınma çabalarınıza rağmen dışarıda yemek gibi bazı nedenlerden dolayı reaksiyona neden olan gıdayı tüketmek zorunda kalabilirsiniz.
Küçük alerjik reaksiyonlar için,

Reçeteli veya reçetesiz sunulan antihistaminik ilaçlar belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar kaşıntı ya da ürtiker şikayetlerini hafifletmek için alerjenlere maruz kaldıktan hemen sonra alınabilir. Ancak antihistaminik ilaçlar ciddi alerjik reaksiyonların tedavisinde etkili olmaz.

Ciddi alerjik reaksiyonlar için, Epinefrin acil durum enjeksiyonu yapılabilir ve acil servise gidilebilir. Ciddi alerji riski taşıyan birçok kişi epinefrin otoenjektörlerini yanlarında taşırlar. Uyluk bölgesine yapılan bu cihazın içinde ilaç ve gizli iğnesi bulunmaktadır. Sizin için de adrenalin otoenjektörü reçete edilmişse şunlara dikkat ediniz:

• Her zaman yanınızda taşıyın. Aracınızda veya çalışma yerinizde fazladan bir tane bulundurunuz.  
• Son kullanma tarihinden önce kullanınız. Tarihi geçmiş olanlar varsa yenileri ile değiştiriniz çünkü düzgün çalışmayabilir.
• Otoenjektörü nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olunuz. Ayrıca anafilaktik durum halinde yanınızda olabilecek kişilerin de iğneyi kullanmayı bilmesi de çok önemlidir.

Deneysel tedaviler

Gıda alerjisi belirtilerini azaltmak ve alerji ataklarını önlemek için daha iyi tedaviler bulmak üzere devam eden araştırmalar var olsa da, belirtileri tamamen önlemek veya gidermek için kanıtlanmış herhangi bir tedavi yoktur. Ne yazık ki alerji iğneleri (immünoterapi), saman nezlesi gibi alerji etkisini azaltmak için kullanılan bir dizi enjeksiyon gıda alerjilerinin tedavisinde etkili değildir. Üzerinde çalışılan iki tedavi yöntemi bulunmaktadır:

Anti-IgE tedavisi: “Omalizumab” etken maddeli ilaçlar vücudun IgE kullanma yeteneğini kısıtlar. Şu anda bu ilaçla ilgili alerjik astım ve gıda alerjilerinin tedavisi üzerinde çalışılmaktadır. Ancak, tedavi hala deneysel boyuttadır ve uzun vadede güvenli kullanımı için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Çünkü ilaç “anafilaksi” potansiyel riski ile ilişkili bulunmuştur.

Oral immünoterapi: Araştırmacılar gıda alerjisi için diğer bir tedavi seçeneği olarak ağızdan immünoterapi kullanımı üzerinde çalışmaktadırlar. Alerjik besinlerden küçük dozlarda yutulur veya dilaltında bulundurulur.  Alerjiye sebep olan besinin dozu giderek arttırılır. İlk bulgular fıstık alerjisi olan kişilerde umut verici sonuçlar vermiştir. Tabiî ki daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fıstık Alerjisi
Mesleki Astım
Alerji Nedir ?
Lateks Alerjisi
Avuç İçinde Döküntü Kızarıklık
Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.