GIDA ZEHİRLENMESİNDE İLK YARDIMGıda Zehirlenmesinde İlk Yardım

Tüm yiyecekler az miktarda doğal bakteri içerir. Ancak besinlerin yanlış pişirilmesi, yanlış depolanması ve kötü kullanımı hastalığa neden olabilecek çok sayıda bakterinin oluşmasına neden olabilir. Parazit, virüs, toksinler ve kimyasallar da besinlerde kirlilik yaparak hastalıklara yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıda zehirlenmesi belirtileri mikroorganizmaların bulaşma kaynağına, vücudun susuz olup olmamasına veya tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak değişir. Gıda zehirlenmesini gösteren yaygın belirtiler şunlardır:

 • İshal
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Kusma (bazen)
 • Dehidrasyon (bazen)

Eğer vücutta önemli derecede dehidratasyon varsa aşağıdaki belirtiler de hissedilebilir:

 • Ayakta iken bayılma veya sersemlik hissi
 • Hızlı kalp atışı

Kirlenmiş besinleri yedikten sonra rahatsızlanan kişinin maruz kalma miktarı, yaşı ve genel sağlık durumu da zehirlenmeden ne derece etkilediğinde belirleyici olmaktadır.  Yüksek riskli gruplar şunlardır:

 • Yaşlılar: Yaşlandıkça, bağışıklık sistemi gençlikte olduğu gibi bulaşıcı organizmalara gerektiği kadar hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verememektedir.
 • Yaşça küçük olan bebekler ve küçük çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olduğundan bu tür organizmalara karşı etkili bir savaş verememektedir.
 • Diyabet, AIDS veya kanser için kemoterapi veya radyasyon tedavisi gören hastalar gibi kronik bir sağlık durumu olan kişilerde de bağışıklık sistemi yanıt vermede yetersiz kalabilmektedir.

Eğer bir gıda zehirlenmesi ile karşılaşırsanız ya da kendiniz yaşarsanız:gıda kaynaklı hastalıklar

Sponsorlu Bağlantılar

 • İyice dinleniniz ve bol miktarda sıvı tüketiniz.
 • Bakterilerin sistem tarafından emilimini yavaşlattığı için anti-ishal ilaçları kullanmayınız.

Gıda kaynaklı hastalıklar genellikle kendi kendine 48 saat içinde iyileşme gösterir. Eğer iki üç günden uzun sürerse ve dışkıda kan görürseniz bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Aşağıdaki durumlarda ise ya 112 acili arayınız ya da imkanınız varsa kendiniz acil servise gidiniz:

 • Çok sulu ishalin 24 saat içinde çok kanlı bir hal alması gibi belirtiler varsa
 • Hasta yüksek risk grubunda yer alıyorsa
 • Gıda zehirlenmesinden (botulizm) şüphelirseniz (Botulizm, besinler içinde yer alan bazı sporlar tarafından oluşturulan bir toksinin alımından kaynaklanan ve potansiyel olarak ölümcül sonuçlar doğurabilen bir zehirlenme türüdür). Botulizm toksini en sık ev konservelerinde, özellikle yeşil fasulye ve domateste bulunur. Botulizm belirtileri genellikle yiyeceği yedikten sonraki 12 ila 36 saat içinde başlar ve baş ağrısı, bulanık görme, kas güçsüzlüğü ve nihai felç olarak içerebilir. Bazı insanlar da ayrıca bulantı ve kusma, kabızlık, idrar tutma, nefes darlığı ve ağız kuruluğu görülür. Bu belirti ve bulguların tümü acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Üçüncü Derece El Yanıklarında Ne Yapılır
Şeker Yaraları Nasıl İyileştirir?
İkinci Derece El Yanıkları İçin Müdahale
Kene Issırığı
Çıkıklarda İlk Yardım
Kan kusma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.