GİLABORU
Belki de ismini dahi duymadığınız gilaboru bitkisi şimdiye kadar üzerinde en kapsamlı çalışmaların yapıldığı bir şifalı bitkidir. Bilimsel adı Viburnum opulus ve hanımeligillerden familyasından olan ağaç formunda bir bitkidir. Ağaç, 1,5 ile 4 metreye kadar boylanabilmektedir.

Yurdumuzda Kayseri ve çevre muhitte yetiştirilmektedir. Hatta gilaboru suyu şeklinde de ticarileştirilmiştir. Gilaboru genelde nemli alanları ve ırmak kenarlarında konuşlanmaktadır. Nisan’dan Ağustos’a kadar dalların kabukları soyularak hasat edilir, kurutulur ve kaldırılır. Tentür için kullanılacaksa taze olarak faydalanılır. Giloboru bitkisinin meyveleri kullanılacaksa olgunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde toksisiteye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL KULLANALIM?
Bitkinin çay, tentür ve natürel ilaçları yapılabildiği gibi meyveleri de tüketilebilmektedir. Gilaboru çayı bilinen çay gibi hazırlanmaktadır. Şeker katılması önerilmemektedir ama zorluk çekiyorsanız bir miktar kullanabilir yada bal ile tatlandırabilirsiniz.

Gilaboru ekşimsi bir tada sahiptir. Bu nedenle özü kullanılacaksa sulandırılmasında yarar vardır.

ETKEN MADDELER
α- ve β-Amyrin, Oleanolasit, Ursolasit, β-Sitosterol, Kateşin, Epikateşin, Viburin, Izovalerinasit, az miktarda eter yağı, zamk ve reçine içerir.

FAYDALARI NELERDİR?
Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda gilaboru yada gilaburu bitkisinin birçok yararı tespit edilmiştir. Portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içeren gilaboru bitkisi sağlık açısından birçok etkiye sahiptir. İşte bu yararlardan bazıları;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Birincil uzmanlık alanı kramp çözücü olmasıdır. İnce bağırsak, kalın bağırsak, doğum sonrası spazmlar ve rahim kramplarını önlediği tespit edilmiştir. İlaveten menstrüasyon kaynaklı ağrıları azaltır.
 • Gilaboru ekstresi kanın pıhtılaşmasını hızlandırmaktadır.
 • Yapılan deneylerde kadınlardaki genital ağrıları giderdiği tespit edilmiştir.
 • Sakinleştirici etkisi vardır. Sinirleri kuvvetlendirir.
 • Adet sökücüdür.
 • Bileşimindeki etken maddeler anti bakteriyel ve antioksidan etkiye sahiptir. Bu etkisinden ötürü vücuttaki serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur.
 • Böbrek taşlarının erimesinde, taş üremesini önlemesinde, idrar yolu iltihaplarının temizlemesinde etkilidir. Vücuttaki ödemlerin giderilmesini sağlar. Ayrıca safra kesesi taşları üzerine de etkilidir. Böbrek taşları için bir kür yani yaklaşık 8 kilo gilaburu kullanılır. Bu miktar bir haftada yaklaşık olarak 6-8mm’lik bir böbrek taşını ağrısız sızısız eritebilmektedir.
 • Bazı kadınlarda görülen düşük olaylarının önlenmesinde faydalıdır.
 • Gilaburu kolesterolü düşürür.
 • Anti- aging etkisi sayesinde yaşlanmaya ket vurur.
 • Prostat ve karaciğerin fonksiyonelliğine katkıda bulunur. Mesanenin kolaylıkla boşalmasını sağlar. Bu yetisi gevşetme özelliğine bağlıdır. Ayrıca sık sık tuvalete çıkma alışkanlığını giderir.
 • Kalp- damar ikilisine destek vererek hastalık oluşmasını engeller. Özellikle tansiyon için etkilidir. Hipertansiyonda oluşan kabızlık sorunundan kurtulmaya yardımcı olur.

YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?
Gilaboru meyveleri olgunlaşmadan tüketilmemelidir. Kadınlar gilaburunun etkilerinden faydalanmak isterlerse bir doktor gözetiminde almaları tavsiye edilmektedir. Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Gilaboru suyu hastanın bir günde tüketebileceği kadar hazırlanmalıdır. Hazırlanan nektar sıcak ve güneş ışığından korunmalıdır. Mümkün olduğu kadar yoğun kullanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yoncanın Faydaları
Isırgan Otu Kapsülü
Çörek Otu
Üzüm Çekirdeği Yağı
Nar
Yulaf
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.