EPİGLOTTİT

Epiglottit, gırtlak bölgesinde yer alan epiglottis ya da “gırtlak kapağı” adı verilen kıkırdaklı yapının şişmesi ile birlikte akciğerlere hava girişinin engellendiği, yaşam tehlikesi taşıyan durumlardan biridir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Epiglottit’e sıcak içecek tüketilmesi, boğazda doğrudan yaralanmalar olması ve enfeksiyonlar sebep olabilir. Geçmişte çocuklarda en sık karşılaşılan nedeni, pnömoni (zatürre), menenjit ve kan enfeksiyonuna da yol açan “Hemofilus influenza tip b ( Hib )” bakterisidir. Epiglottit her yaşta ortaya çıkabilir.

Bebekler için rutin olarak yapılan “Hib aşısı” epiglottit’in nadir görülmesini sağlamıştır ancak hala çocuklar için bir tehdit olarak görülmektedir. Kendiniz veya ailenizden birisinin epiglottit olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen acil yardım isteyiniz. Erken tedavi hayatı tehdit eden komplikasyonları önleyebilir.

BELİRTİLER NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklardaki belirtiler

Çocuklarda görülen aşağıdaki epiglottit belirtileri birkaç saat içinde gelişebilir:

• Ateş
• Şiddetli boğaz ağrısı
• Anormal ve tiz sesli solunum
• Yutma güçlüğü ve ağrılı yutma
• Endişe verici, huzursuz davranışlar
• Otururken veya öne doğru eğilirken önemli ölçüde rahatlama.

Erişkinlerde belirtiler

Yetişkinlerde görülen belirtiler çocuklardaki gibi birkaç saat içinde değil, daha yavaş ve birkaç gün gibi bir süre zarfında kendini gösterir. Belirti ve bulgular şunlardır:

• Şiddetli boğaz ağrısı
• Ateş
• Boğuk ses veya ses kısıklığı
• Anormal ve tiz sesli solunum
• Nefes darlığı
• Yutma güçlüğü.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Epiglottit acil bir tıbbi durumdur. Dolayısıyla kendinizde veya bir yakınınızda yukarıda belirtilen şikayetlerle karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden acil servise ulaşınız ya da 112 acil servisi çağırınız. Tıbbi destek alıncaya kadar hastanın dik pozisyonda ve sessiz kalmasını sağlayınız. Bu haliyle daha iyi nefes alacaktır. Hastanın boğazını kendiniz muayene etmeye çalışmayınız. Durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.

NEDENLERİ NELERDİR?

Epiglottit, bir enfeksiyon veya yaralanma sonucu oluşur.

Enfeksiyon

Epiglotisin şişmesinin ve çevresindeki dokuların iltihaplanmasının yaygın bir nedeni, “Hemofilus influenza tip b ( Hib )” bakteri enfeksiyonudur. Hib bakterisi ciddi bir dizi koşuldan sorumludur. Bunların başında da menenjit gelir.
Öksürme veya hapşırma esnasında enfekte Hib tanecikleri hava yolu ile yayılır. Hasta olmamanıza rağmen burun ve boğazınızda Hib bakterileri barındırmanız mümkündür. Bu da bakterilerin sizden yayılma potansiyelini arttırır. Epiglot iltihabına neden olabilen diğer bakteri ve virüsler şunlardır:

Streptococcus pneumoniae (pnömokok ): Menenjit, zatürre, kulak enfeksiyonları ve kan enfeksiyona (septisemi)
neden olan başka bir bakteri türüdür.
Streptokok A, B ve C: Bunlar da boğaz ağrısından kan enfeksiyonlarına kadar değişik hastalıklara neden olabilen bir bakteri gurubudur.

Yaralanmalar

Boğaza doğrudan bir darbe gelmesi gibi fiziksel yaralanmalar ve sıcak içecek tüketilmesi epiglotise neden olabilir. Ayrıca;

• Boğazını yakan bir kimyasal içeriğin yutulması
• Yabancı bir nesne yutulması
• Kokain gibi uyuşturucu maddelerin dumanı gibi etkenler de epiglotit belirtilerine yol açabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Epiglottit gelişme riskini arttıran faktörler şunlardır:

• Erkek olmak: Epiglottit erkekleri kadınlara göre daha fazla etkiler.
• Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak: Bağışıklık sisteminin bir hastalık veya alınan ilaçlara bağlı olarak zayıflamış olması, epiglottite neden olan bakteriyel enfeksiyonların daha kolay yayılmasına yol açar.
• Aşı eksikliği: Gerekli aşıların geç yapılması ya da yapılmaması çocuk vücudunun “Hib” bakterilerine karşı savunmasız kalmasına neden olur.

KOMPLİKASYONLAR

Epiglottis’a bağlı olarak gelişen komplikasyonlar şunlardır:

Solunum yetmezliği: Epiglot, yiyecek ve içeceklerin nefes borusuna girmesini önleyen gırtlak üzerindeki hareketli bir kapakçıktır. Epiglot bir yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle şişerse nefes borusu daralır hatta tamamıyla kapanabilir. Bu durum, solunum yetmezliğine bağlı olarak kandaki oksijen seviyesinin düşmesi, karbondioksit oranının yükselmesi gibi hayatı tehdit eden sonuçlara yol açabilir. Solunum yetmezliği gelişebilir.

Enfeksiyonların yayılması: Epiglotite yol açan bakteri türü bazen vücudun başka bölgelerinde zatürre, menenjit veya kan enfeksiyonu ( sepsis ) gibi hastalıklara yol açarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Bakımı
Dudak Yaraları ve Nedenleri
Civanın Sağlığa Zararları
Liken Planus
Diş Fırçalama
Ortodonti nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.