Göbek yada karın bölgesinden aşırı ve orantısız kilo alımı gizli şekerin en önemli belirtilerindendir.  Daha spesifik olan iyi kolesterol oranında(HDL) düşüş, Trigliserit oranında yükselme, ürik asit yükselmesi, tansiyon dengesizlikleri yine gizli şekeri ele veren önemli ipuçlarındandır.

Hareketsiz yaşam tarzı günümüz insanının hayat standartlarına hakim olmaya başlayalı diyabet gibi beslenme sorunları iyiden iyiye artış gösterdi.  Dengesiz beslenme rejimi insan vücudundaki ahengi bozdu bu durum obezite, şeker hastalığı ve çeşitli metabolik bozuklukları da beraberinde getirdi. Gizli şeker dediğimiz Latal Diyabetin normal şeker hastalığına çevirme zamanı gittikçe azaldı. Eski zamanlardan şimdilerde bu zaman 3-4 kat arttı.

Sponsorlu Bağlantılar

Gizli Şekere Kimler Yakalanıyor?

 • Özellikle ailenize bir kere göz atmanızda fayda var. Ailenizde şeker hastaları var mı?
 • Aşırı kilolarla başı dertte olanlar. Mutlaka insulin testleri yaptırmalısınız.
 • Özellikle belden kilo alanlar. Şeker hastalığının en önemli bulgularından birisidir. Belden alınan kilolar.
 • Bel Çevresi/Kalça Çevresi>0.8 yani bel çevrenizin kalça çevresine oranı 0.8 den büyük  olan kişiler.
 • Beden kitle endeksi 26 dan büyük olanlar (Kilonuz/(boy uzunluğunuz X boy uzunluğunuz))
 • Gut hastaları.
 • Guatr hastaları

Gibi guruplar gizli şekere potansiyel olarak diğerlerinden daha fazla yakalanıyorlar. Yine bu gruptaki Kişiler diğerlerinden daha fazla oranda tip2 şeker hastalığına yakalanıyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Gizli Şeker Testleri Nelerdir?

Gizli şeker özel bazı testler vasıtasıyla ortaya çıkarılmaktadır. Bu testlerde vücudunuza şeker verilir ve kanında ki şeker oranı sürekli takip edilir böylece gizli şekerinizin olup olmadığı araştırılır. Devlet hastahanelerinde veya özel sağlık kuruluşlarında bu testler yapılmaktadır.

Gizli şeker Belirtileri Nelerdir?

Kan şekerinin düşmesi olayına hipoglisemi denir. Hipoglisemik belirtiler aynı zamanda gizli şeker hastalığının da belirtileri olabilmektedir. Şeker hastalığındaki belirtiler aşağıdaki sıraya göre oluşur.

 1. Kişi Kendini yorgun hisseder.
 2. Bedende belli belirsiz titremeler baş gösterir.
 3. Bu belirtilerle birlikte hafif terleme mevcuttur.
 4. Baş dönmesi
 5. Deride hassasiyet
 6. Sinirlilik hali
 7. İlerleyen zamanlarda baygınlık, kendinden geçme

Önemli:

Şeker hastalığı metabolik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın Kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Doktorunuzun sizlere vereceği ilaçların ve diyet listelerinin dikkatlice incelenmesi ve bu ilaçların zamanında ve belirtilerin dozlarda alınması gerekir. Ayrıca sizler için takdir edilmiş diyet listelerinin kesinlikle sıkı sıkıya uygulanması önem arz etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİZ ARKASINDA AĞRI VE DİĞER BELİRTİLER
Çocuklarda Baş Ağrısı
PARESTEZİ İLE BİLİKTE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER
Tek Elde Karıncalanma Hissi
Kantaron
Bakteriyel Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.