GLİKOLİK ASİT NE İŞE YARAR? FAYDALARI VE ZARARLARI

Günümüzde genellikle sentetik olarak da üretilebilen glikolik asit, doğal olarak şeker kamışından şeker kamışından elde edilmektedir. Glikolik asit, AHA yada alfa hidroksi asitler adı verilen grubun üyesidir. Bu kategoride glikolik (şeker kamışı), laktik (süt), sitrik (portakal ve limon), malik (elma ve armut) ve tartarik asitler (üzüm) olmak üzere çeşitli asitler yer almaktadır.

GLİKOLİK ASİT NE İŞE YARAR?

Reçetesiz olarak satılan krem yada losyon gibi cilt bakım ürünlerinin çoğu % 6-10 glikolik asit içerir. Kremler diğer yüz yıkama ürünleri gibi yüze sürülür ve daha sonrasında yıkanarak durulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Glikolik asit cildin üst tabakası altındaki ölü cilt hücrelerine bağlanan yada yapışan maddeyi bozarak yada parçalayarak etki gösterir. Bu sayede cilt yüzeyinde taze cildin kazandırılması sağlanır. Gözeneklerin tıkanmasına destek veren ölü cilt hücreleri ve donuk cilt uygulama yıkandıktan sonra vücuttan uzaklaştırılır.

Glikolik asit aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır. Benzer şekilde güneş lekeleri veya yaşlılık lekeleri gibi cilt renginin değişmesini engeller, hafifletir. Akneye ve siyah noktaya eğilimli ciltlere sahip olanlarda da önemli sonuçlar vermektedir.

FAYDALARI NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Cildin pul pul dökülerek yenilenmesini sağlar.
  • Ölü cilt hücrelerini eritir, gözenekleri açar ve siyah noktaları temizler.
  • Akne tedavisinde etkilidir. Özellikle kistik akne (ölü cilt hücreleri ve sebumun derin tıkanmalara neden olduğu durum)
  • İnce çizgileri ve erken yaşlanma işaretlerini önler.
  • Akne izleri (ve diğer yara lezyonları ) glikolik asit tedavisine iyi yanıt veren durumlardır.
  • Gözeneklerin görünümünü en aza indirir.
  • Cildin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur.
  •  Bu açık tutarak ve elastikiyetini güçlendirir ve kazanmak için çevredeki hücreleri yardımcı

RİSKLERİ YADA ARARLARI NELERDİR?

Glikolik asit doğru kullanılmadığı taktirde ciltte hasarlara yol açabilir;

Cildin buna alışmadığı durumlarda yada çok fazla oranda kullanıldığında kızarıklık, tahriş ve kabuklanma gibi şiddetli olgulara neden olabilir. Bu kabuklanma, cildin kendini korumak istemesinden dolayı kaynaklanır ve birkaç gün sürebilir.

Kabuklanmalar hiperpigmentasyon ve yara izine neden olabilir

Cilt zaten hassaslaştığı için A vitamini, AHA, Accutane ve diğer ilaç ürünlerin kullanılması cildinizde reaksiyona neden olabilir.

Pigmentasyon ve cildinizin daha fazla zarar görmesini engellemek için her zaman güneşten korunmak çok önemlidir.

Evdeki çoğu glikolik asit ürününün PH aralığı 3-4 civarındadır ve en ideailidir. Yani cildinizin normal asitliğinden biraz daha fazla asitik.

GLİKOLİK ASİT GÜNLÜK KULLANIM ÜRÜNLERİ

Yüz temizleyiciler, serumlar, nemlendiriciler, göz kremleri ve yüz peeling ürünleri gibi glikolik asit birçok farklı ürün bulunmaktadır.

Glikolik Asit peeling işlemini ofiste yada vaktiniz olmadığı (öğle yemeği molasında olduğu gibi) bir yerde yapabilirsiniz. Hızlı ve etkili olan bu peeling işleminde % 50 veya daha yüksek konsantrasyonda glikolik asit kullanılır ve sadece dakikalar içerisinde etkisini göstermektedir.

Daha geniş zamanda yada evde yapacaksanız kendinizin satın alabileceği glikolik asit peeling de bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gençler İçin Cilt Bakımı
Doğru Saç Rengi Nasıl Bulunur
Göğüsteki Sivilceler Nasıl Geçer
Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?
Lazer İle Cilt Yenileme
ATEŞLİ DUDAKLAR: DUDAK MAKYAJININ SIRLARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.