TEDAVİ VE İLAÇLAR

Glokom tedavisinin amacı, göz içi basıncını düşük tutmaktır. Tedavi kapsamında doktorlar gözünüzden sıvı drenajını iyileştirebilir, göz içi basıncını azaltabilir ya da gözde üretilen sıvı miktarını azaltabilirler.

Glokom tedavi edilemez ve hastalığın neden olduğu hasarlar geri alınamaz, ancak tedavi ve düzenli kontrolleri ile erken glokomlu kişilerin görme kaybı önlenebilir.Eğer görme kaybı oluştuysa, tedavi ile görme kaybıyavaşlatabilir ya da önlenebilir.

Göz damlaları

Sponsorlu Bağlantılar

Glokom tedavisine genellikle ilaçlı göz damlaları ile başlanır. Damlaları önerilen şekilde kullanmaya dikkat ediniz aksi takdirde, optik sinir hasarları daha da kötüleşebilir. Eğer birden fazla damla reçete edilmiş ise kullanırken aralarında kaçar dakika beklenmesi ve hangi sırada kullanılması gerektiğini sorunuz.

Bazı göz damlaları kan dolaşımına katıldığı için gözlerde bazı yan etkiler görülebilir. Bu emilimi en aza indirmek içindamladan sonra bir ya da iki dakika boyunca gözlerinizi kapatınız. Gözyaşı kanalını kapatmak ve damlanın genze kaçmasını engellemek için burnunuzun göze yakın olan köşesine parmağınızla bir iki dakika hafifçe basılı tuttunuz. Daha sonra gözlerinizi açınız ve etrafını siliniz. En sık reçete edilen göz damlaları şunlardır:

Prostaglandinler: Doktorlar genellikle açık açılı glokom tedavisinde “prostaglandin” reçete ederler. Bu damlalar gözde sıvı oluşumunu ve basınç artışını azaltır. Latanoprost (Xalatan) ve bimatoprost (Lumigan) bu guruptadır. Olası yan etkileri arasında göz kapağı derisinde hafif kızarıklık, gözlerde batma hissi, iriste koyulaşma ve bulanık görme gösterilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beta blokerler: Bu guruptaki ilaçlar göz içi basıncı ve sıvı üretimini azaltır. İlaç örnekleri arasında timolol (Betimol, Timoptic) betaksolol (Betoptic) yer alır. Olası yan etkilerinefes darlığı, kalp hızında düşüş, düşük tansiyon, iktidarsızlık ve yorgunluk gösterilebilir. Eğer akciğer veya kalp rahatsızlıklarınız varsa beta blokerler solunum problemlerini kötüleştirebildiğinden dolayı beta-bloker dışındaki ilaçlar tavsiye edilebilir.

Alfa-adrenerjikagonistler: Bu ilaçlar göz içi sıvısının üretimini azaltır ve gözden sıvının tahliyesini arttırırlar. Apraclonidine (Iopidine) ve brimonidin (Alphagan) gibi örnekleri vardır. Olası yan etkileri arasında düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon, yorgunluk, kızarıklık, kaşıntı, gözlerde şişkinlik ve ağız kuruluğu yer alır.

Karbonik anhidraz inhibitörleri: Bu ilaçlar nadiren kullanılmakla birlikte gözdeki sıvı üretimini azaltabilir. Dorzolamid (Trusopt) ve brinzolamid (AZOPT) en çok kullanılanlarıdır. Olası yan etkileri olarak el ve ayak parmaklarında karıncalanma hissi ve sık idrara çıkma gösterilebilir.

Miyotik veya kolinerjik ajanlar: Gözden dışarı sıvı çıkışını artırır. Pilokarpin (IsoptoCarpine) ve karbakolun (IsoptoKarbakol) ilaçları bu gurupta yer alır.Yan etkilerigöz bebeklerinde küçülme, bulanık ya da loş görmeve miyopişeklinde olabilir.

Kombine ilaçlar:Doktorlar bazen bir beta bloker ve alfa adrenerjikagonist ilacı veya bir beta bloker ve karbonik anhidraz inhibitörü gibikombine ilaçlar kullanılmasını önerir.

Oral ilaçlar

Eğer kullanılan göz damlaları tek başına göz tansiyonunu istenilen değere çekemediyse, göz basıncını düşürmek için genellikle karbonik anhidraz inhibitörü gibi ağızdan alınan ilaçlarreçete edilir. Bu ilaç sık idrara çıkma, el ve ayak parmaklarında sızı, depresyon, mide ağrısı ve böbrek taşları gibi yan etkilere neden olabilir.

Tedavi araştırmaları

Glokom için yeni tedavi seçenekleri ve ilaçlar üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Sürdürülen çalışmalar özellikle göz sinirlerinin hasar görmesini engelleme üzerine yoğunlaşmaktadır.

Ameliyat

Uygulanan glokom tedavileri ve kullanılan ilaçların etkisiz kaldığı durumlarda ameliyat gerekebilir. Bazen cerrahi işlem tek başına göz tansiyonunu düşürmedeyeterince etkili olmamaktadır.Göz damlalarını kullanmaya devam etmenizya da başka bir prosedür uygulanması gerekebilir.

Glokom ameliyatının olası komplikasyonları arasında enfeksiyon, inflamasyon, kanama, anormal derecede yüksek veya düşük göz tansiyonu ve görme kaybı yer alır. Göz ameliyatı olunması da katarakt gelişimini hızlandırabilir. Bu komplikasyonların çoğu etkili şekilde tedavi edilebilir. Glokom tedavisi için gerçekleştirilebilen ameliyat seçenekleri şunlardır:

Lazer ameliyatı: Açık açılı glokom tedavisi için ayaktan tedavi şeklinde bir “lazer trabeküloplasti” işlemine tabi tutulabilirsiniz. Gözlere uyuşturucu göz damlası verildikten sonra,  tıkanmış drenaj kanallarını açmak ve göz sıvısınındaha kolay tahliye olmasına yardımcı olmak için yüksek enerjili lazer ışınları kullanılır.

Doktorunuz ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca göz tansiyonunu kontrol edecektir. Ameliyatın tam etkisini göstermesi için bir kaç hafta geçmesi gerekebilir. Glokom için uygulanan lazer tedavisi başlangıçta göz içi basıncını düşürür. Ancak zaman içinde tekrar yükselme başlayabilir.

Filtreleme ameliyatı: Damlalar ve lazer cerrahisinin göz basıncını kontrol etmede yetersiz kaldığı durumlarda başvurulan diğer bir yöntem “trabekülektomi” işlemidir.

Hastanın rahatlaması için bir ilaç verilir ve gözleri uyuşturmak için de anestezik bir enjeksiyon yapılır. İşlem sırasında bir ameliyat mikroskobu altında küçük aletler kullanılarakgözünüzün beyaz kısmından (sklera’dan) bir açıklık oluşturulur ve kornea dibindeki göz dokusundan küçük bir parça alınır. Parça alınan açıklıktan gözdeki fazla sıvı serbestçe dışarı akar ve bu sayede göz basıncı düşürülür.
Ameliyat bir gözünüzün üzerinde yapılacaktır. Gerekirse birkaç hafta sonra diğer göze de ameliyat yapılır.Ameliyata ek olarak açıklığın iyileşmesi sürecinde bazen ek prosedürler ve olası optik hasarları için tedaviler gerekebilir.

Doktorunuz çeşitli kontrol muayeneleri sırasında göz içini kontrol edecek veoluşturulan açıklıkta oluşan enfeksiyonlara karşı antibiyotik ve anti-inflamatuar göz damlaları kullanmanızı isteyecektir.

Göz içinde uygulanan başka bir prosedürde küçük bir araç ile trabeküler ağın kaldırılmasıdır.Özel araç korneanın kenarında küçük bir kesiden gözün drenaj kanalına yerleştirilir ve trabeküler ağın küçük bir bölümünü kaldırır. Bu şekilde gözden sıvı drenajı daha kolay olur.

Drenaj implantları: İleri glokom ve sekonder glokom hastaları veya glokomu olan bazı çocuklar için drenaj implantları uygun olmaktadır. Drenaj implantameliyatı hastanede yapılır ve ayaktan tedavi şeklinde gerçekleştirilir.İşlem sırasında göz cerrahı küçük özel bir tüp yerleştirerek sıvı drenajını kolaylaştırmaya çalışır. Trabekülektomi ve drenaj implantlarında sıvı, gözün dış tabakasında absorbe edilebilen bir blistere (kabarcık) yönlendirilir.

Dar açılı glokom tedavisi

Akut açı kapanması ya da dar açılı glokom acil tıbbi bir durumdur. Tanısı konduktan sonra gözdeki basıncın azaltılması için acilen tedavi uygulanması gerekir.Tedavi olarak genellikle ilaç ve diğer işlemler beraber kullanılır.

Uygulanacak prosedürler arasında “lazer periferikiridotomi” yer alabilir.İridotomi esnasında doktorlar iristen küçük bir delik oluşturmak suretiyle sıvı tahliyesini sağlar.Doktorlar diğer gözünüzü de değerlendirecek ve drenaj açısının gelecekte kapanma riskine karşın gerekirse onun için de “iridotomi”işlemi önerecektir.

Pakimetri: İşlemden önce gözler uyuşturulur. Kornea kalınlığı gibi glokom teşhisinde önemli yere sahip olan faktörün belirlenmesinde kullanılan bir testtir. Ancak korneası kalın olup glokom olmayan hastalar olabildiği gibi, korneası ince olup glokom olan hastalarla da karşılaşılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kornea kalınlığı glokom teşhisinde yeterli bir faktör değildir.

Diğer testler: Açık açılı glokom ve dar açılı glokomu birbirinden ayırmak için “gonyoskopi” denilen özel bir teknik kullanılabilir. Bu teknikte göz içerisine özel bir lens yerleştirilerek drenaj açısı incelenir.Görüntüleme testleri gibi başka testler de bazen kullanılır.

YAŞAM TARZINIZ VE EV İLAÇLARI

Eğer göz içi basıncının yükseldiğini veya glokom belirtilerini fark ederseniz aşağıdaki önerileri dikkate almanız faydalı olacaktır:

• Sağlıklı beslenin. Sağlıklı beslenme kötüleşen glokoma engel olmaz ancak sağlığınızı korumaya yardımcı olur ve aldığınız vitamin ve besinler görüşünüzün iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
• Düzenli ve güvenli egzersiz yapın. Düzenli yapılan egzersizler açık açılı glokomda göz içi basıncını azaltabilir.
• Tükettiğiniz kafein miktarını sınırlandırın. Yüksek miktarda kafein içilmesi göz basıncını artırabilir.
• Sıvıları azar azar tüketin. Kısa süre içinde çok fazla sıvı tüketilmesi geçici olarak göz tansiyonunu yükseltebilir.

NASIL ÖNLENİR?

• Düzenli göz kontrolü yaptırınız. Düzenli ve kapsamlı göz muayeneleri kalıcı hasarlar ortaya çıkmadan önce glokomun erken aşamalarında teşhise yardımcı olur. Glokom çoğunlukla belli yaşlardan sonra ortaya çıktığı için 40 yaşından sonra her 3 ila 5 yılda bir, 60 yaşından sonra ise her yıl düzenli olarak göz kontrolüne gidilmesi önemlidir. Eğer glokom açısından risk faktörleri taşıyorsanız kontrollere daha sık gitmeniz gerekebilir. Bu süreler konusunda doktorunuza danışınız.

• Yüksek göz tansiyonunu kontrol altına alınız. Göz damlaları ile glokoma sebebiyet veren yüksek göz tansiyonu düşürülerek glokom oluşma veya ilerleme riski azaltılabilir. Herhangi bir belirti olmasa bile damlaların etkili olabilmesi için düzenli olarak alınması gerekir.

• Sağlıklı beslenin. Sağlıklı beslenme glokomu önlemese de fiziksel ve ruhsal sağlığınızı iyileştirmeye, sağlıklı bir kiloda kalmanıza ve tansiyonunuzu kontrol etmeye yardımcı olur.

• Koruyucu gözlük kullanın. Ciddi göz yaralanmaları glokoma yol açabilir. Bu nedenle ağır araçlar kullanan, kapalı kortlarda raket oynayan sporcular ve buz hokeyi oyuncuları gibi risk altındaki kişilerin gözlerini korumak için gözlük ya da benzer ekipmanlar kullanması önerilir.Dışarıda zaman geçirirken de şapka ve güneş gözlüğü takınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayakta Deri Döküntüsü Neden Olur
Bilirubin Testi Nedir? Niçin Yapılır?
Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?
Trakeostomi Nedir? Nasıl Yapılır?
Kuruyemiş
Kurşun Zehirlenmesi Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.