GLUCOMANNAN
Glucomannan konjac bitkisinin (Amorphophallus konjac)(Japonca Konnyaku ) kökünden yapılan bir şekerdir. Bu şeker diyet lif olarak kullanılabilmekte ve suda çözünebilmektedir. Bu özelliğinin yanında kendi ağırlığının 200 katı kadar su tutabilmektedir. Günümüzde tablet yada kapsül şeklinde kullanılan önemli besin takviyelerindendir.

Besin takviyesi olmasının yanında gıda endüstrisinde katılaştırmak yada jelleştirmek, emülgatör ve erişte yapımında kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Glucomannan başka hangi isimlerle bilinmektedir?
Amorphophallus konjac, Amorphophallus rivieri, Glucomanano Glucomannane, Konjac, Konjac mannan.

ETKİLERİ NELERDİR?

  • Şeker hastalığı olan kişilerde kolesterol düzeylerini azaltmada kullanılır.
  • Tip 2 diyabet kontrolüne yardımcı olur (Journal of American College Beslenme 2003 sayısı-Tayvan’lı araştırmacılar)
  • Gastrointestinal sistemi düzenler.

Yeterli kanıt olmasa da çoğu kimsede kabızlık, kilo kaybı(tokluk hissi) ve kitosan ile kullanıldığında yüksek kolesterole iyi gelmektedir.

NASIL ETKİ EDER?
Glucomannan mide ve bağırsaklarda su emerek hantal lif oluşturup kabızlık yapabilecek bir maddedir. Aynı zamanda, bağırsakta glikoz (şeker) ve kolesterol emilimini yavaşlatarak diyabet şekeri düzeylerini ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
Glucomannan tozu un veya erişte gibi zenginleştirilmiş gıdalarda güvenlidir. Glucomannan tozu ve kapsülü de çoğu yetişkin ve çocuklar için de güvenli gibi görünüyor. Glucomannan içeren katı tablet kullanmaktan kaçının. Bunlar bazen boğazda veya bağırsaklarda tıkanmalara neden olabilir.

Nadir görülse de ishal ve alerji belirtileri gösterebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar göğüste ağrı, boğazda tıkanıklık veya deride döküntüler olabilir. Eğer;

  • Hamile veya emziren
  • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılacaksa glucomannan kullanmayın. Veya kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirin.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu çerçevede dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Glucomannan, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini azaltabilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini azaltmak için kullanılır. Glucomannan ile diyabet ilaçları kulanımı kan şekerinin çok düşük olmasına neden olabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekiyor olabilir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleri .
Ağızdan alınan ilaçlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu çerçevede dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Glucomannan, mide ve bağırsakların maddeleri emer. Ağızdan alınan ilaçlar ile birlikte glucomannan almak, vücudunuza alınan ilacın emilimini azaltabilir ve bu da ilacın etkinliğinin azalmasına yol açar. Bu etkileşimi önlemek için, ağız yoluyla ilaçlardan en az bir saat sonra glucomannan takviyesi alınız.
GLUCUMANNAN İÇİN DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Yüksek kolesterollü hastalarda Tip 2 diyabet için: Hergün 3,6-10,6 gram glucomannan

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BALIK YAĞI HAPI
Metil Sülfonil Metan (MSM)
Krill Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?
RİBOZ
Fitoform Kapsülü
Astaksantin Nedir? Neye İyi Gelir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.