GLUKOZAMİN HİDROKLORÜR
Glukozamin genellikle kabuklu deniz canlılarından elde edilebilir yada laboratuarda yapılabilir. Glukozamin hidroklorür, glukozaminin bir tuz formudur.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
2-amino-2-deoksiglukoz hidroklorür, 2-Amino-1-deoksi-Beta-D-Glucopyranose, Amino monosakkarit, Chitosamine, Chlorhidrato de Glucosamina Chlorhydrate de Glukozamin, D-Glucosamine HCl, Glukozamin, Glucosamine HCl, Glukozamin KCl, Glukozamin -6-Fosfat.

Sponsorlu Bağlantılar

FAYDALARI NELERDİR?
Glukozamin hidroklorür bilhassa osteoartrit, eklem ağrısı, sırt ağrısı ve glokom için kullanılan bir takviyedir.

NASIL ETKİ EDER?
Glukozamin vücutta eklemleri çevreleyen bir “yastık” görevi yapmak için kullanılır. Osteoartritli hastalarda bu yastık ince ve sert olur. Ek olarak glukozamin hidroklorür, yastığın yeniden oluşturulması için ihtiyaç duyulan malzemelerin temini için müthiş bir yardımcıdır.

GÜVENLİ Mİ?
Glukozamin hidroklorür, çoğu yetişkin için güvenli olarak görünmektedir. Glukozamin hidroklorür gaz, şişkinlik ve kramplara neden olabilir.
Bazı glukozamin ürünleri, glukozamini etiketlenen miktarda içermez veya aşırı miktarda manganez içerir. Güvenilir markaların ne olduklarını ilgili hekim veya eczacıya sorun.
Bazı ön araştırmalar glukozaminin, şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini yükseltebileceğini düşündürmektedir. Ancak, daha güvenilir bir araştırma, glukozaminin, tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir. Glukozamin, rutin kan şekeri kontrolü yapılarak şeker hastalığı olan çoğu insan için güvenli olarak görünmektedir.
Glukozamin ürünleri kabuklu deniz hayvanlarından da elde edildikleri için bu hayvan ve ürülerine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Glukozamin karides, istakoz ve yengeç kabuklarından üretilir.
Ancak kabuklu deniz ürünleri allerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar, kabuklu deniz hayvanlarının kabukları değil bu hayvanların eti neden olmaktadır. Kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerde glukozamin için alerjik reaksiyonlar içeren herhangi bir rapor yoktur. Kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan insanların, güvenli bir şekilde glukozamin ürünlerini alabileceği yönünde bazı bilgiler de vardır. Eğer;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Hamile veya emziren
  • Astım varsa
  • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılacaksa glıkozamin kullanmamanız önerilir.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Warfarin (Coumadin)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük derecede kombinasyonu olabilir. Birlikte almayın. Warfarin (Coumadin), kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılır. Pıhtı oluşmasını ve oluşan pıhtının büyümesini engeller . Kondroitin alınmadan yada alınarak glukozamin hidroklorürün, warfarin (Coumadin) ile birlikte kullanımı kan pıhtılaşma etkisini artırdığını gösteren çeşitli raporlar vardır. Bu, morarma ve ciddi kanamalara neden olabilir. Birlikte kullanmayın.
Kanser için ilaçlar (Antimitotic kemoterapi)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu bakımdan dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Kanser hücreleri için kullanılan ilaçlar kanser hücrelerinin çoğalmasını yada kopyalanmasını azaltır. Bazı bilim adamları, glukozamin ürününün tümör hücrelerinin kendilerini kopyalama hızını artırabileceğini düşünmektedirler. Glukozamin hidroklorürün, bazı kanser ilaçları ile birlikte alınması, bu ilaçların etkinliğini azaltabilir.
Acetaminophen (Tylenol, diğerleri)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük etkileşimi olabilir. Doktorunuzla irtibat halinde olunuz.
Glukozamin hidroklorür ve asetaminofen (Tylenol, diğerleri) birlikte alınması her birinin işlevselliğini etkileyebileceğine dair bazı endişeler vardır. Ama bu etkileşimin büyük bir endişe olup olmadığını öğrenmek için daha fazla bilgi gereklidir.
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük etkileşimi olabilir. Doktorunuzla irtibat halinde olunuz..
Glukozamin hidroklorür, şeker hastalığı olan kişilerde, kan şekerini artırabilir. Glukozamin hidroklorür, bu nedenle diyabet için kullanılan ilaçların etkisini de düşürebilir. Ancak, araştırmalar glukozamin hidroklorürün, muhtemelen şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini artırmadığı belirtilmiştir. Bu nedenle, glukozamin hidroklorür, muhtemelen diyabet ilaçları ile karışmaz. Glukozamin hidroklorür almak ve şeker hastalığı varsa ihtiyatlı olmak ve kan şekerini yakından izlemek gereklidir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir.

KULLANIM İÇİN DOZAJ
Glukozamin hidroklorür uygun dozu kullanıcının yaşına, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda uygun bir yelpazede, glukozamin hidroklorürün dozunu belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli ve dozlarda faydalı olabilir, aklınızda bulundurun. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin, kullanmadan önce eczacı veya doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
GLUCOMANNAN
Astaksantin Nedir? Neye İyi Gelir?
HOODİA İLE SAĞLIKLI KİLO VERİN
B12 Vitamini Yetersizliği
TRİCHOPUS ZEYLANİCUS
DHEA NEDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.