GLUKOZAMİN SÜLFAT
Glukozamin sülfat, eklem çevresindeki sıvı içinde bulunan kimyasal bir bileşiktir. Ayrıca, kabuklu deniz canlıları gibi doğal kaynaklardan elde edilebilir yada laboratuarda yapılabilir.

Glukozamin sülfat ürününü, glukozamin hidroklorür veya N-asetil-glukozamin gibi diğer formlar ile karıştırmayın. İkisi de aynı etkilere sahip olmayabilir.
DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

2-Amino-2-deoksi-Beta-D-Glucopyranose, 2-Amino-2-deoksi-D-glikoz Sülfat, 2-amino-2-deoksiglukoz sülfat, Amino monosakkarit, Chitosamine Chlorure de Potasyum Sülfat de Glukozamin, D Glukozamin, D-Glukozamin Sülfat, D-Glukozamin Sülfat, G6S, Glukozamin, Glukozamin Potasyum Sülfat, Glukozamin Sülfat 2Kcl, Glukozamin Sülfat-Potasyum Klorür, Glukozamin Sülfat, Glukozamin Sülfat KCl, Glukozamin-6-fosfat, GS, Mono-Sülfatlanmış sakkarit , Poly-(1 -> 3)-N-Asetil-2-Amino-2-deoksi-3-O-beta-D-Glucopyranurosyl-4-(ya da 6 -)  Sul, Saccharid Mono-sülfat, sakkarit Sülfat, Sülfat de Glukozamin Sülfat de Glukozamin 2Kcl, SG, Sülfatlanmış monosakkarit, Sülfatlanmış sakkarit, Sulfato de Glucosamina.
DİKKAT!!!
Glukozamin hidroklorür ve N-Asetil Glukozamin bileşenleri Glukozamin Sülfat bileşeninden farklıdır. Bu farklı ürünler hakkında bilgi için Glukozamin hidroklorür ve N-Asetil Glukozamin listelerine bakınız.

GLUKOZAMİN SÜLFAT ETKİLİ MİDİR?
Glukozamin sülfat, osteoartrit tarafından etkilenen dizdeki ağrı ve hareketi iyileştirilebilir. Bazı reçetesiz ağrı kesici ilaçlar gibi iş görebilir. Ama glukozamin etkili olabilmesi için iki yerine dört hafta kullanılmakta ve etkisi yaklaşık iki kat daha uzun sürmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Glukozamin sülfat, aslında hastalığın daha kötüye gitmesini önlediğine dair bazı kanıtlar vardır. Oysa ki ağrı kesiciler ağrıyı azaltabilir, ancak, yavaş yavaş olan eklem tahribiyetine engel olamaz. Ağrı kesiciler, glukozamin sülfat gibi daha şiddetli, uzun soluklu osteoartrit ağrılarını azaltmak için etkili olmayabilir.
Glukozamin sülfat çoğu kez de kondroitin sülfat içeren birleşik ürünlerle birlikte pazarlanmaktadır. Şimdiye kadar, kombinasyon ürünlerin, glukozamin sülfat ve kondroitin sülfatın yalnız başına olan etkilerinden daha iyi etki ettiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Böyle bir kombinasyon ürünü satın almak, ekstra maliyet olduğundan değmeyecektir.

GLUKOZAMİN ETKİLERİ NELERDİR?

Glukozamin sülfatın uzmanlık alanı eklemler üzerinedir. En önemli etkisi ise osteoartrit üzerinedir. Osteoartrit sorununun neden olduğu eklemlerdeki setlik ve tutukluk gibi problemlerde iyileşme sağlar. Bunu eklem çevresindeki sıvılara yaptığı olumlu etkiler ile sağlar.

Osteoartrit dışında yine bir eklem problemi olan kas ve tendon ile ilgili sorunlarda da düzelmeyi çabuklaştıran başarılı bir takviyedir.

Yeterli kanıt olmasa da glokom ve kilo kaybı sorunlarında da başarı sağlanabilmektedir.

GLUKOZAMİN SÜLFAT NASIL ETKİ EDER?
Glukozamin vücutta eklemleri çevreleyen bir “yastık” görevi yapmak için kullanılır. Osteoartritli hastalarda bu yastık ince ve sert olur. Ek olarak glukozamin hidroklorür, yastığın yeniden oluşturulması için ihtiyaç duyulan malzemelerin temini için müthiş bir yardımcıdır.

GÜVENLİ BİR TAKVİYE Mİ?
Glukozamin sülfat çoğu insan için güvenli olduğu görünüyor. Ürün mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal ve kabızlık gibi bazı hafif yan etkilere neden olabilir. Ender görülen yan etkileri uyuklama, deri reaksiyonları ve baş ağrısıdır. Bazı glukozamin ürünleri, glukozamini etiketlenen miktarda içermez veya aşırı miktarda manganez içerir. Güvenilir markaların ne olduklarını ilgili hekim veya eczacıya sorun.
Bazı ön araştırmalar glukozamin sülfatın, şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini yükseltebileceğini düşündürmektedir. Ancak, daha güvenilir bir araştırma, glukozaminin, tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde etkilemediğini göstermektedir. Glukozamin, rutin kan şekeri kontrolü yapılarak şeker hastalığı olan çoğu insan için güvenli olarak görünmektedir.
Glukozamin ürünleri kabuklu deniz hayvanlarından da elde edildikleri için bu hayvan ve ürülerine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Glukozamin karides, istakoz ve yengeç kabuklarından üretilir.
Ancak kabuklu deniz ürünleri allerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar, kabuklu deniz hayvanlarının kabukları değil bu hayvanların eti neden olmaktadır. Kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerde glukozamin için alerjik reaksiyonlar içeren herhangi bir rapor yoktur. Kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan insanların, güvenli bir şekilde glukozamin ürünlerini alabileceği yönünde bazı bilgiler de vardır. EĞER;

  • Hamile veya emziren
  • Astım
  • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılacaksa glikozamin sülfat kullanılması önerilmemektedir.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Warfarin (Coumadin)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük etkileşime sahiptir. Bu nedenle birlikte almayın.

Warfarin (Coumadin), kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılır. Pıhtı oluşmasını ve oluşan pıhtının büyümesini engeller . Kondroitin alınmadan yada alınarak glukozamin sülfatın, warfarin (Coumadin) ile birlikte kullanımı kan pıhtılaşma etkisini artırdığını gösteren çeşitli raporlar vardır. Bu, morarma ve ciddi kanamalara neden olabilir. Birlikte kullanmayın.
Kanser için ilaçlar (Antimitotic kemoterapi)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla irtibat halinde olun.
Kanser hücreleri için kullanılan ilaçlar kanser hücrelerinin çoğalmasını yada kopyalanmasını azaltır. Bazı bilim adamları, glukozamin sülfat ürününün kanser ilaçları ile birlikte alınmasının kanser ilaçlarının etkisini düşürebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Kemoterapi alan herhangi bir kişi, glukozamin sülfat almadan önce kendi sağlık kuruluşu ile konuşmalıdır.
Bu ilaçların bazıları etoposid (VP16, VePesid), teniposide (VM26) ve doksorubisin (Adriamycin).
Acetaminophen (Tylenol, diğerleri)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede kombinasyona sahiptir. Dikkatli olun ve doktorunuzla irtibat halinde olun.

Glukozamin sülfat ve asetaminofen (Tylenol, diğerleri) birlikte alınması her birinin işlevselliğini etkileyebileceğine dair bazı endişeler vardır. Ama bu etkileşimin büyük bir endişe olup olmadığını öğrenmek için daha fazla bilgi gereklidir.

Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede kombinasyona sahiptir. Dikkat olun ve doktorunuzla irtibat halinde olun.
Glukozamin sülfat, şeker hastalığı olan kişilerde, kan şekerini artırabilir. Glukozamin sülfat, bu nedenle diyabet için kullanılan ilaçların etkisini de düşürebilir. Ancak, araştırmalar glukozamin sülfatın, muhtemelen şeker hastalığı olan kişilerde kan şekerini artırmadığı belirtilmiştir. Bu nedenle, glukozamin sülfat, muhtemelen diyabet ilaçları ile karışmaz. Glukozamin sülfat alıyor ve şeker hastalığı varsa ihtiyatlı olmak ve kan şekerini yakından izlemek gereklidir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir.

GLUKOZAMİN SÜLFAT İLE İLGİLİ DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Osteoartrit: Günde üç kez 500 mg ya da günde bir kez 1500 mg.
Temporomandibular eklem (TME) artrit: Günde üç kez 500 mg.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ŞELATLI MİNERALLER
Antioksidan İçeriği Yüksek Besinler
MAGNEZYUM TABLET KAPSÜL
N-ASETİL SİSTEİN NEDİR?
ASETİL-L KARNİTİN
KLORELLA (CHLORELLA) TABLET
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.