GÖBEK DELİĞİNDE YARA VE ENFEKSİYONGöbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon

Göbek deliği, annenin plasentası ile bebek arasındaki kordonun doğumu müteakip atılması sonucu oluşan bir yara dokusudur. Göbek kordonu kesildikten sonra kalan kısım kuruyarak düşer ve karın kısmında göbek deliği adı verilen bir çukur oluşur. İlk zamanlarda burası mantar ve bakterilerin büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Maya veya bu bakteriler aşırı derecede çoğaldıklarında enfeksiyon belirtisi olan ağrı, kaşıntı, şişme ve kızarıklığa yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÖBEK DELİĞİ ENFEKSİYONUNUN OLASI NEDENLERİ NELERDİR?

Göbek deliği enfeksiyonu bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkileyebilir. Göbek deliği çukur, karanlık ve nemli olması sebebi ile bakteri veya mayalar için elverişli bir zemindir. Sabun, ter ve diğer maddeler göbek boşluğuna birikebilir ve burada enfeksiyona yol açan bakterilerin büyümesine neden olur. Göbek deliğindeki enfeksiyona her ne kadar mantar ve bakteriler neden olsa da bazı faktörler bunu teşvik edebilir.

1- Piercing

Çoğu kadın yakın geçmişimizden itibaren kendilerni ifade etmenin bir yolu olarak göbek bölgesine piercing kullanmaktadır. Ancak, onlar farkında olmasalar da delme işleminin yanlış yapılması burada enfeksiyon riskini artırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Dokunmak

Bu bölgeye vücudumuzun en kirli organı olan eller ile sık aralıklarla dokunulması bu bölgeye mantar ve bakteri taşınma riskini artırır.

3- Kötü Hijyen

Göbek deliği enfeksiyonuna kötü hijyen neden olabilir. Düzenli banyo yapılmaması mikroorganizmaların büyümesine neden olabilir. Yine banyo suyunun kirli olması, banyo sonrası göbek deliğinin kurulanmaması, sabun yada su birikintisi kalması mikroorganizmanın büyümesini teşvik eder.

NASIL BELİRTİ VERİR?

Semptomlar değişir ve çeşitli aşamalarda meydana gelebilir. İlk olarak yani apse sırasında şişlik ve ağrı görülebilir. Enfeksiyonun gelişmesiyle birlikte, özellikle selülit olarak bilinen daha sonraki aşamada bazı ciddi belirtilerin ortaya Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon Tedavisiçıkması söz konusu olabilir. Bu aşamada, o bölgede akıntıya neden olan bir patlama yaşanabilir. Enfeksiyon göbek deliği çevresinde hatta daha da yayılacak şekilde ısınma yada sıcaklığa neden olabilir. Oradan akan akıntının rengi sarımsı yeşilimsi veya grimsi olabilir. Akıntı ayrıca kötü kokulu ve zaman zaman orada kanama görülebilir. Hasta bulantı deneyimi yaşayabilir.

TEDAVİ

Antibiyotiklerin yanı sıra topikal uygulamalar (krem gibi) enfeksiyonun erken aşamalarında reçete edilebilir ve güvenlidir. Enfeksiyonun ilerleyen aşamalarında ise daha güçlü antibiyotikler kullanılmalıdır. Durum son derece ciddi olduğu zaman (özellikle iç organları etkilediği veya karnın büyük bir kısmını kapsayacak şekilde) cerrahi müdahale gerekli olabilir. Sıkıntının ilk aşamalarında durumu tedavi etmek için kullanılabilecek bazı evde hazırlanabilecek ilaçları bulunmaktadır.

EVDE NE YAPABİLİRİM?

Sıcak tuzlu su: Tuzlu normal sıcak su göbek enfeksiyonları tedavisinde etkilidir. Isı, enfekte bölgeye kan akışını artırbilir. Solüsyon içine bir pamuklu çubuk batırın ve alanı temizleyin.

Sıcak kompres: Sıcak kompres acıyı hafifletmeye ve iyileşmeye yardımcı olabilir. Sıcak su içine bez daldırın ve bir kaç dakika için göbek üzerine yerleştirin. Bir günde birkaç kez bu işlemini tekrarlayın.

Çay çiçeği yağı: Çay çiçeği yağı, antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir ve enfeksiyonun tedavi edilmesinde için mükemmel bir seçimdir. Bir çay kaşığı hindistan cevizi /zeytinyağı ile 5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bir parça pamuk kullanarak günde iki ya da üç kez bu karışımı uygulayın.

Alkol: Etkilenen bölgeyi sterilize etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda ağrı ve tahrişten rahatlama sağlayabilir. Alkole pamuklu bir bez batırın ve etkilenen bölgeyi ovun.Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon- aloe vera

Aloe vera: Aloe vera anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra ağrıyı hafifletmek ve daha hızlı iyileşmesini sağlamaya yardımcı olabilen yatıştırıcı özellikleri içermektedir. Aloe vera yaprağından jelini çıkarın ve göbek deliği üzerine uygulayın. Kuruduktan sonra, bölgeyi temizlemek için ıslak bir bez kullanın ve ardından yumuşak bir havlu ile kurulayın.

İPUÇLARI

  • Durumu daha da kötüleştiren, etkilenen bölgeyi kaşımaktan kaçının.
  • Sudaki klor durumu kötüleştirebileceğinden yüzme havuzlarından uzak durun.
  • Enfeksiyon yayılabilmesini kolaylaştıran, bir bezi kullandığınızda ikinci kez kullanmaktan kaçının.
  • Sarımsak enfeksiyonu önlemeye yardımcı olduğundan diyetinize yeteri kadar eklediğinizden emin olun.
  • Ayrıca iyileşmeyi sağlamak için çinko, C vitamini ve antioksidan açısından zengin yemekler yiyin.
  • Uyuyorken etkilenen bölgeye basınç uygulamaktan kaçının.
  • Kan şekeri düzeyinizi ölçtürün ve her şeyin normal olup olmadığını öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sürekli Başım Ağrıyor
Kıkırdak İyileşmesine İyi Gelen Besinler
İyi Bir Kırışıklık Kremi Nasıl Seçilir
Beyin Kontrol Yöntemleri
Metanol Zehirlenmesi
Günlük Şeker Alımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.