GÖĞÜS AĞRISI İLK YARDIMGöğüs Ağrısı İlk Yardım

Göğüs ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Hazımsızlık ve stres gibi basit nedenler olabildiği gibi kalp krizi veya “pulmoner emboli” gibi ciddi problemler de olmaktadır. Göğüs ağrısının kesin nedenini tespit etmek bazı durumlarda ise zor olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle birincil belirtileri daha önce hiç yaşamadıysanız nedenini bulmak daha da güçleşir. Kalp krizi gibi ciddi bir sorun veya hazımsızlık gibi önemsiz bir nedenden kaynaklanması doktorların zamanı değerlendirmelerinde de zorluk çıkarır.

Eğer açıklanamayan göğüs ağrısı birkaç dakikadan fazla sürerse, bir acil servise gitmek kendinizin teşhis koymasından ve nedeninin tahmin etmesinden daha isabetli olacaktır.

Açıklanamayan göğüs ağrısının ani şekilde gelişmesi de tıbbi yardım almanız gerektiğine bir işaret olarak kabul edilebilir. Ağrının acil ve tıbbi yardım gerektiren bir ağrı olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki bilgiler yardımcı olacaktır:

Kalp krizi

Kalp kasına oksijen sağlayan arterlerden birinin tıkanması sonucu kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi 15 dakika ya da daha uzun süren göğüs ağrısına neden olabildiği gibi sessiz ve hiçbir belirti vermeden de gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp krizi yaşayan hastaların çoğunda bir saat, bir gün veya bir hafta boyunca belirtiler devam ederek gelişir. Erken belirtileri arasında ise fiziksel olarak aktif olduğunuz zaman başlayan ve dinlenmenize rağmen devam eden ağrının olmasıdır.

Kalp krizi geçiren kişilerden kimisi aşağıdakilerden birkaçını veya birisini yaşar. Kimisi de hiçbirini yaşamaz:

 • Göğüs merkezinde birkaç dakikadan fazla süren rahatsız edici bir basınç, dolgunluk veya sıkma
 • Omuz, boyun, çene veya kollara yayılan ağrı
 • Baş dönmesi, bayılma, terleme, bulantı veya nefes darlığı

Başka birinin kalp krizi geçirdiğine şahit olursanız:

 • 112 acil çağrı merkezini arayınız. Beş dakikadan fazla süren kalp krizi belirtilerini görmezden gelmeyiniz. İmkânınız varsa kendiniz ya da bir komşunuz ile hastayı bir acil servise vakit kaybetmeden ulaştırmaya çalışınız. Acil yardımın ulaşması bazen farklı nedenlerden dolayı gecikebilmektedir. Kalp krizinde ise erken müdahalenin çok önemli olduğu göz önünde bulundurulduğunda acil servise en hızlı şekilde ulaştıracak bir seçeneğe başvurulmalıdır. Çevrede yardımcı olacak kimse yoksa hastanın kendisinin aracı kullanması ise son çare olarak görülmelidir.Göğüs Ağrısı Neden Olur
 • Aspirin çiğneyiniz. Aspirin kalp krizine neden olan daralmış arterlerde kan akışını arttırarak pıhtılaşmayı azaltır. Ancak, aspirine karşı alerjisiniz veya kanama problemleriniz varsa kullanmayınız veya başka bir kan inceltici ilaç alınız.
 • Daha önce hastaya reçete edilmişse nitrogliserin alınabilir. Eğer kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız ve bu nedenden dolayı daha önce nitrogliserin içeren bir ilaç reçete edilmişse, bu ilaçtan alınız. Başkasına ait nitrogliserin almayınız.
 • Kalp krizi geçiren kişiye CPR uygulanması. Eğer hasta bilincini kaybetmişse, aranan 112 acil servis muhtemelen ulaşan kadar CPR işlemine başlanmasını önerecektir. Eğer CPR eğitimi almadıysanız, sadece suni teneffüs ve kalp masajı uygulanır.
 • Otomatik eksternal defibrilatör varsa cihaz kuruluncaya ve hazır oluncaya kadar CPR’ ye başlanır. Cihaz hazır olduktan sonra hastaya bağlanır ve hastanın durumunu değerlendirdikten sonra belirtilen yönergeler izlenir.

CPR (Kalp Masajı) Nasıl Yapılır? 

Anjina

Anjina, kalp kasına azalmış kan akışının neden olduğu göğüs ağrısı ya da rahatsızlığıdır. “Ateroskleroz” ile ilişkili kalp hastalığı tanısı konulan hastalardaki göğüs ağrısı için kullanılan bir terimdir. Anjin stabil olabilir ya da olmayabilir:

 • Stabil anjina; kalıcı ve tekrarlayan göğüs ağrısıdır. Genellikle eforla ortaya çıkar ve nispeten öngörülebilir
 • Kararsız anjina: Ani olarak ortaya çıkan ve yeni olan göğüs ağrısıdır. Daha önce görülen stabil anjinada meydana gelen değişiklik ve yaklaşan bir kalp krizi işaret ediyor olabilir.

Anjina yaygındır. Ancak hazımsızlık gibi bir rahatsızlıktan kaynaklanan göğüs ağrısından ayırt etmek zor olabilir.

Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi birini taşıyan anjina yaşıyorsanız, kalp krizi gibi daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir:

 • Kollar, boyun, çene, omuz veya sırt ağrısına eşlik eden göğüs ağrısı
 • Bulantı
 • Yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Anksiyete (kaygı bozukluğu)
 • Terleme
 • Baş dönmesi

Anjinanın şiddeti, süresi ve türü değişebilir. Yeni veya değişen bir göğüs ağrısı varsa, bu yeni ya da farklı belirtiler anjinanın daha tehlikeli bir formuna (kararsız anjina) veya kalp krizine işaret ediyor olabilir. Anjina kötüleşir veya değişik bir hal alırsa derhal tıbbi yardım isteyin.

Pulmoner emboli

Pulmoner emboli, genellikle bacak veya pelvis bölgesinden gelen bir pıhtının akciğerde bir pulmoner arteri tıkaması ile oluşur. Arter tarafından beslenen akciğer dokusunun yeterli miktarda kan alamaması sonucu ölümüne yol açar. Bu durum akciğerlerin vücudun geri kalanına oksijen sağlamamasını da zorlaştırır.

Pulmoner emboli belirtileri:

 • Genellikle nefes darlığının eşlik ettiği ani, keskin göğüs ağrısı
 • Ağrı olmadan ve ani şekilde gelişen nefes darlığı
 • Kanlı öksürük
 • Nefes darlığı ile ilişkili hızlı kalp atışları
 • Bayılma
 • Şiddetli anksiyete
 • Açıklanamayan terleme

Pulmoner emboli hayatı tehdit edici olabilir. Kalp krizi gibi bunda da vakit kaybetmeden 112 acil servis aranmalıdır.

Aort diseksiyonu

Bir aort diseksiyonu, kalpten çıkan büyük aort damarının iç tabakasında gerçekleşen bir yırtılma sonucu gelişen ciddi bir durumdur. Yırtık oluşan bu bölgeden giren kan aortun orta katmanına girerek orta ve iç katmanın birbirinden ayrılmasına neden olur. Eğer kan dolu kanal aortun dış katmanına, dış duvarına doğru yırtılmayı sürdürürse aort diseksiyonu ölümcül hale gelir.

Tipik belirti ve bulgular şunlardır:

 • Ani şiddetli göğüs veya üst sırt ağrısı, genellikle boyun ve sırttan aşağı doğru yayılan batma, yırtılma hissi
 • Bilinç kaybı (bayılma)
 • Nefes darlığı
 • Ani şekilde gelişen konuşma güçlüğü, görme kaybı, halsizlik, ya da vücudun bir tarafında hareket kaybı (felç)
 • Terleme
 • Diğeri ile karşılaştırıldığında bir kolda daha zayıf nabız atışı

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, aort diseksiyonuna veya diğer bazı ciddi durumlardan kaynaklı olabilir ve hemen tıbbi destek alınması gerekir.

Plörezi (zatülcenp) ve Pnömoni (zatürre)

Zatürre’ nin sık görülen belirtileri olan titreme, ateş ve kanlı veya kötü kokulu balgam ve öksürük belirtilerine bir de göğüs ağrısı eşlik eder.  Zatürre akciğeri çevreleyen zarların iltihabı (plevra) ile meydana geldiğinde nefes alırken ya da öksürme sırasında belirgin bir göğüs rahatsızlığı oluşur. Bu duruma “plörezi” denir.göğüs ağrısı tedavisi

Plörezi’ nin bir belirtisi, ağrının çoğunlukla nefes tutulduğunda veya göğsün ağrıyan yerine baskı uygulandığında geçici olarak rahatlamasıdır. Bu şekilde rahatlama kalp krizi için genellikle geçerli olmamaktadır. Eğer son zamanlarda zatürre tanısı konmuş ve daha sonra akciğer zarı iltihabına ilişkin belirtiler yaşadıysanız, göğüs ağrısının nedeninin tespit edilmesi için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekecektir. Zatülcenp (plörezi) acil tıbbi bir durum değildir fakat yine de tanıyı kendiniz koymamalısınız.

Göğüs duvarı ağrısı

Zararsız göğüs ağrısının en sık görülen çeşitlerinden birisi göğüs duvarı ağrısıdır. Göğüs duvarı ağrılarının da bir türü “kostokondritin” dir. Göğsü kaburgaya (sternum) bağlayan kıkırdak etrafında ağrı ve hassasiyete neden olur.

Kostokondritinde, sternum kenarı boyunca birkaç noktaya bası uygulandığında genellikle bu küçük alanlarda hassasiyet oluşur. Eğer bir parmak basıncı ile benzer göğüs ağrısı oluşuyorsa kalp krizi gibi ciddi bir durumdan kaynaklanma ihtimali düşüktür.

Göğüs ağrısının diğer nedenleri şunlardır:

 • Göğüs kaslarının aşırı öksürükten etkilenmesi
 • Küçük yaralanmalar sonucu göğüs kaslarında morarma oluşması
 • Hızlı nefes alışverişine bağlı kısa vadeli ani anksiyete oluşması
 • Peptik ülser hastalığı
 • Kalp krizi belirtilerine benzer belirtiler veren reflü, peptik ülser ya da safra kesesi gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrılar
 • Perikardit

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağız İçi Yanıkları Nasıl Geçer
Yanıklar ve Derecelendirme
Sıcak Su Yanıklarına Ne Yapılır
Kemik Kırıklarında İlk Yardım
Üçüncü Derece El Yanıklarında Ne Yapılır
Şokta İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.