GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ HABERCİSİ
Göğüs ağrısı genellikle muhtemel kalp krizi ile ilişkilendirilen korkutucu bir belirtidir. Göğüs ağrısının çeşitli nedenleri elbette olabilir ama bunlar o kadar da fazla değildir. Tüm bunlar bir yana ani veya şiddetli göğüs ağrısı varsa ve bir kalp krizi yaşadığınızı düşünüyorsanız asla tereddüt etmeden 112 acil servisi arayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KALP KRİZİ NEDEN GÖĞSÜ ETKİLER?
Çoğu kişide meydana gelen kalp krizi, kalp kasına giden damarlarda bir kan pıhtısı yada tıkanma nedeni ile kan akımının durmasına yol açar. Bu da genellikle göğüs ağrısına neden olur. Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı aynı zamanda boyun, çene, omuz, kol ve sırt içine doğru yayılım gösterebilir. Enteresan olan bir durum ise bu bölgelerde göğüs ağrısı olmaksızın kendileri tarafından ağrı meydana gelebilir. Bu, erkeklere göre kadınlarda daha sık görülmektedir.
Kalp krizi sırasında hissedilen göğüs ağrısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Göğüs ağrısı belirsiz bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir veya aşağıdaki gibi tarif edilebilir;

 • Mat, acıyan ağrı
 • Kramplar
 • Göğüs üzerinde ağır bir şey varmış gibi hissetmek
 • Basınç veya dolgunluk
 • Sıkışma
 • Gerginlik

Sponsorlu Bağlantılar

KALP KRİZİ İLE ANGİNA (Angina Pektoris) ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Çoğu kalp krizi yıllar içinde koroner arterlerde yağ plaklarının inşa edilmesi ile gerçekleşir. Tıpta plak birikimi ateroskleroz olarak isimlendirilir. Koroner arterler oksijence zengin kan taşır ve bu kan kalp kasını besler. Ateroskleroz koroner atardamarları (koroner kalp hastalığı, KKH) daraltır ve koroner arterlerde kan pıhtısı oluşma riskini artırır. Bu da kalp kasına kan akışını engelleyerek kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve ölümlere neden olur.

Kalp krizi görülen çoğu kişi anjina denilen göğüs ağrısının bir türüne sahip olabilir.  Ateroskleroz, kalp kasının oksijen açısından zengin kan akışının azalması sonucu oluşur. Angina yıllar içinde gelişir veya aniden başlayabilir.

Angina’ da fark edilen göğüs ağrısı, bir kalp krizinde hissedilen göğüs ağrısına benzer. Göğsün orta kısmında oluşur. Genellikle merdiven tırmanma veya kar küreme gibi egzersiz veya efor sırasında yada çok çalışmak zorunda kaldığınızda oluşur. Genellikle bu durum dinlenme yada doktorunuz tarafından önerilen ilaçlar ile idare edilebilir hatta tamamen ortadan kaldırılabilir. Anjina, istirahat anında oluşur veya normalden daha uzun sürerse bir kalp krizi belirtisi olabilir.

GÖĞÜS AĞRISINA BAŞKA HANGİ SEBEPLER NEDEN OLUR?
Birçok yaygın faktör kalp krizi belirtisi gibi bilinen göğüs ağrısına neden olabilir:

 • Anksiyete veya panik atak (kalbin küt küt atması ve hızlı nefes alma ile karakterize)
 • Aort diseksiyonu, (karın yada göğüsteki en büyük arterin yırtılması yada kopması). Genellikle göğüste yakıcı veya yırtılma şeklinde ağrıya neden olur.
 • Kostokondrit (Costochondritis), göğsü ile kaburgaların birleştiği yerdeki kıkırdak iltihabı. Derin bir nefes aldığınızda genellikle, keskin göğüs ağrısına neden olur. Ağrının bu türü genellikle kalpten gelen ağrı (kardiyak kökenli) ile karıştırılır.
 • Safra taşları göğüs ağrısına neden olabilir safra kesesinde sert yatakları. Göğüs ağrısı genellikle yağlı gıdalar yedikten sonra daha da kötüleşebilir.
 • Mide yanması, asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), genellikle mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu göğüste bir yanma hissine neden olur.
 • Zatürre ve plörezi (akciğer çevresindeki zarın iltihaplanması) gibi akciğer sorunları. Her iki durum da çoğu zaman öksürük veya derin nefes alırken şiddetli – keskin göğüs ağrısına neden olur. Diğer akciğer koşulları pulmoner emboli (akciğerde bir kan pıhtısı), pnömotoraks (akciğerin çökmesi) sayılabilir.
 • Göğüs kaslarının zorlanması. Göğüs ağrısının bu türü hareket etmekle kötüleşme eğilimindedir.
 • Perikardit, kalbi tutan kesenin şişmesi. Göğüs ağrısının bu tipi genellikle göğüs ortasında ağrıya neden olur.
 • Zona, suçiçeği virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir döküntü. Bu tür, göğüs kafesinin bir tarafında şiddetli, keskin, karıncalanma türü ağrılara neden olur.
 • Mide ülseri ve gastrit (mide iltihabı), Mide boş olduğunda genellikle göğüste bir yanma ve göğüs ağrısına neden olur. Yemek yenilmesi iyileşmesine neden olur.

DOKTORUNUZU YADA 112’ Yİ NE ZAMAN ARAMALISINIZ?
Kalp krizi tedavi olmadan gider düşüncesi tamamen yanlıştır. Kalp krizinin her anı kalp kaslarının daha fazla kaybetmenize neden olur. Sizler göğüs ağrısının ciddi olup olmadığından emin değilseniz, hiç tereddüt etmeden 112 acil servisi çağırınız.

112’yi aradığınızda en kısa sürede acil sağlık görevlilerinin gelmesi ile tedavi başlayacaktır. Acil müdahale yapıldıktan sonra hastane ortamında tedaviye devam edilecektir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri olarak veya olmadan sizde ani veya şiddetli göğüs ağrısı varsa 112’ yi aramakta kararsız kalmayın.

 • Anksiyete, huzursuzluk
 • Çarpıntı hissi
 • Solukluk veya “bembeyaz” bir cilt
 • Soğuk terleme
 • Omuz, kol, boyun veya çeneye yayılan ağrı, rahatsızlık
 • Nefes alamama hissi gibi solunum sorunları
 • Gözü kararıp bayılmak veya bayılacakmış gibi hissetme
 • Zayıflık ve yorgunluk

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nekrotizan Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi
Yüzde Kramp Neden Olur
Kefir
Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Kalbin Normalden Yavaş Atması (Bradikardi)
Grip Benzeri Belirtiler Hayatı Tehdit Edici Olabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.