GÖĞÜS AĞRISI NEDİR?
Göğüs ağrısı karın üst alanı ve boyun altı arasında oluşan her türlü ağrı veya rahatsızlığa verilen isimdir. Göğüs ağrısı herhangi bir yaş grubu veya toplulukta oluşabilir ve göğüste sıkışma hissi, göğüste basınç veya göğüste yanma veya dolgunluk hissi şeklinde tarif edilebilir. Göğüs ağrısının diğer tarifleri arasında yırtılma acı, kramp, donuk veya zonklama şeklinde hissedilebilir.

Göğüs ağrısı ciddi, hayatı tehdit edici olabilen kalp krizinin klasik belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı çoğunlukla kalp krizi, kalp ve damar hastalıklarının diğer türleri ile ilişkilidir, ancak göğüste ağrı meydana getiren diğer hastalıklar, bozukluklar ve koşullar çok çeşitli olabilir. Örneğin, göğüs ağrısı nispeten hafif ise böyle bir duruma çok fazla kahve içilmesi, ara sıra hazımsızlık, hiperventilasyon veya bir anksiyete krizi ve içme suyu neden olabilir ve bunları tedavi etmek nispeten kolaydır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs ağrısı ayrıca asit reflü, ciddi solunum rahatsızlıkları, GÖRH gibi gastrointestinal sistemin daha ciddi rahatsızlıklarının bir belirtisi olabilir. Ciddi solunum rahatsızlıkları olarak ise pnömotoraks, akut bronşit, bronşiolit, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), pulmoner emboli, pulmoner ödem ve akciğer kanseri sayılabilir. Çocuklarda göğüs ağrısı genellikle bir kalp krizi nedeniyle değil, doğuştan kalp rahatsızlığı ya da doğum kusuru neden olabilir.

Nedenine bağlı olarak, göğüs ağrısı çok soğuk havada nefes alma veya hiperventilasyon sırasında olduğu gibi kısa sürebilir ve hızlı bir şekilde son bulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ani, şiddetli atak oluşturan keskin göğüs ağrısı kalp krizi veya pulmoner emboli nedeniyle olabilir. Kronik ve devam eden göğüs ağrısı KOAH ya da akciğer kanseri nedeniyle olabilir. Ağrının kürek kemikleri, çene ya da sol kola yayıldığı fark edilirse yada açıklanamayan göğüs ağrısı veya göğüste ezici bir duygu varsa yada nefes darlığı, terleme veya dinlenme esnasında göğüste ağrı varsa (çağrı 112) derhal acil yardım isteyin.

Ayrıca, uzun süreli yatak istirahati gibi hareketsizlikten sonra nefes darlığı ile birlikte uzun bir süre sonra şikayetleri ile ani göğüs ağrısı varsa bu “pulmoner emboli”nin bir işareti olabilir ve yaşamı tehdit eden acil bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Bileğinde Kramp Nedenleri
Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Yüksek Ateş Nedir?
Kangren
Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir
TREMOR İLE BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.