GÖĞÜS AĞRISI SEBEPLERİ
Ülkemizde ve tüm dünyada Göğüs ağrısı yaşayanların bir çoğu kalp hastalıklarından bu sorunu yaşarlar. Göğüs ağrılar kalp krizi riski taşıdığınız anlamına da gelebileceği için büyük önem taşır ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Akciğer hastalıklarından, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıklarından yemek borusu, göğüs kafesi büyük damarlarına kadar çeşitli bir çok sebepten Göğüs ağrısı yaşayabilirsiniz. Ancak bu hastalıklardan daha önemlisi olan kalp hastalıkları riskli durumlar, hatta hayati tehlike riski taşıyor olması en önemlisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp krizi riskini en çok kimler dikkate almalıdır?
Eğer sigara içiyorsanız, şeker hastalığı ya da hipertansiyon hastalığınız varsa yada daha önce ailenizde genç yaşta kalp krizi geçirmiş birileri bulunuyorsa göğüs ağrılarınızda kalp hastalığı ya da kalp krizi riski büyük ölçüde bulunabilir. Bu tip durumlar yaşayan hastalar göğüs ağrılarını hafife almamalı ve doktor kontrolüne en erken şekilde başvurmalıdır. Özellikle hayati riski büyük bu tip hastalıklarda  size en büyük yardımcı olacak etkenlerden biri erken tehşis ve kalp hastalığı risklerini arttıracak nedenlerden uzak durmanızdır. Aksi takdirde hayatınızı riske atmış olursunuz.

Kalp hastalığı olma ihtimali bulunan göğüs ağrıları genellikle yemek sonralarında, merdiven yada yokuş yukarı yürüyüşlerde ortaya çıkmaktadır. Göğsünüzde ağrı ve baskı sıkışıklık hissetme olarak bilinir. Vücudun sarf ettiği efor sonrasında çıkmış olan bu tip göğüs ağrıları genellikle 5-10 dakika dinlendikten sonra geçmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer hastalıklardan oluşabilecek göğüs ağrıları:
Vitrin hastalığı olarak bilinen ajinal pektoris (Boğulma), kalbe giden damarların kalbi yeterince besleyememesinden dolayı kalbin oksiyensiz kalmasından dolayı genellikle erkeklerde 30 yaşından sonra kadınlarda ise daha az ve geç yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Miyokard enfarktüs göğüs ağrıları
Yine kalbi besleyen damarların ani şekilde tıkanması ile oluşan göğüs ağrılarındandır. Miyokard enfarktüs iyileşmesi aylarca süren bir hastalıktır. Hastalık döneminde hastanın bu durumu tetikleyici hareketlerden kaçınması ve çok dikkatli olması gereklidir.

Genellikle kalbe bağlı bu ve benzeri hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için yüksek kolesterollü yiyecekler yerine, taze sebze meyve, fasulye gibi yiyecekleri tercih etmelidir. Yine tedaviyi desteklemek amacı ile sigara içen birinin kesinlikle sigarayı bırakması ve stressli bir yaşamı varsa bir süreliğine ara vermesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Alper

    Son zamanlarda göğsümde baskı ve sıkışma hissi var.Nereye gitmeliyim?Göğüs cerrahisine mi?Göğüs hastalıklarına mı?

    Göğüsteki baskı ve sıkışma hissi 1. büyüme dönemlerinde ortaya çıkar 2. akciğerlerin çeşitli nedenlerle su toplaması nedeniyle ortaya çıkar. 1. durum geçicidir ancak 2. durum dikkate alınması gerek çok ciddi bir haldir. Eğer bu baskı ve sıkışma hissine ateş terleme, öksürük yada öksürecekmiş gibi olup öksürememe devam ediyorsa mutlaka bir doktora görününüz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çiftler Arasında Sorun Horlama
Kılcal Varis Tedavisi
Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Balgam Tedavisi
Hemanjiom Resimleri
Hemofili Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.