Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Göğüs ağrısı
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin ilk nedeni kalp hastalıklarından kaynaklanır. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

Göğsünüz mü ağrıyor? Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var? Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu? Yoksa siz bir kalp hastası mısınız? Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. Ancak göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” gibi sorularınız için…

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

“Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arzetmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı

Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Ağrının özellikleri

Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

Efor göğüs ağrısı

Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede ülsereleşme ve pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir. Aklı kurcalayıp duran “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” sorularına kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  turkan

  ben 34 yasindayim bu sabahtan beri sol gosum ve kolum agriyor.kalple ilgili birsey olur diyede cok korkuyorum.

  zekara

  Merhaba ben 18 yaşındayım 2 saat kadar önce göğsümün ortasında bir sıkışma olmaya başladı belirsiz aralıklar la devam ediyor nefes alırken de göğsüm batıyor ve boynum ağrıyor önceki günde hafif göğüs ağrısı çekmiştim ne olabilir acaba?

  Mevsimlerin döndüğü bu zamanlarda kas spazmları bu tür ağrılara neden olabilir. Bir doktora görünmenizde fayda var.

  Derya07

  Ben 17 yaşındayım sağ göğsüm şişti ve kızardı ağrım çok fazla lütfen yardımcı olun…

  Doktora gitmekten başka çareniz yok. Eğer bu şişliğe ateş de eşlik ediyorsa vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz

  Mucahit

  Merhaba hocam ben 19 yasindayim. Hocam ucakla bir yere gittim. 2 gun sonra gogsumde agrilar olusmaya basladi. Yani ucakta korktum biraz. Kardiyologa gittim 6 defa ekg 2 eko ve 1 efor cekildim ve hic birseyin yok dediler 3 defa akciger filmi 1 defa solunum fonk. Testi ve akciger tomografisi cekildim hicbirsey yok dediler. En son norolojiye gittjm boyun duzlesmen var dedi. Ama gittikce daha kotu oluyor. Yani surekli kalp zannediyorum. Ayrica gunboyu carpinti oluyor sol kolda uyusma boyun ve bas agrisi ayrica reflumde var. Yani hayattan bıktım resmen. Surekli aklima kalp damar tikanikligi geliyor. Sonra kosmaya basliyorum surekli kostuktan sonra agri oluyosa kalp hastasi oldugumu zannediyorum surekli lutfwn yardimci olun :(

  Sener

  Merhaba, ben 25 yaşındayım yaklaşık olarak 10 gündür sağ göğsümde ağrı var. Genellikle ayakta durduğumda başlıyor ve uzun sürüyor. Bununla birlikte sırtıma vuruyor. Bazen haraket edemez hala geliyorum. Uzanıp dinleniyorum sonra yavaş yavaş yaklaşık olarak 15-20 dakika sonra hafifliyor. Neden olabilir acaba? Yardımınız için teşekkür ederim.

  Bir kalp doktoruna görünmeniz uygun olacak. Göğüs ağrısına neden olan bir çok etken var. Sırasıyla kardiyoloji, göğüs hastalıkları bölümüne muayene olunuz.

  Ordan gedik

  Merhaba ara sıra sol göğsümde sanci oluyor ve uzun süre devam ediyor vücudum hareket ettikçe sanci çoğalıyor sancısı ne ile bilir yaş 26

  aliosman güner

  3 günden beni öksürüyorum ama şimdi göğsüm ağılaşma başladı sürekli terliyorum aldığım ilaçlardan soğuk aldınlığa başladı hastalığım geçmedi hala bazen titriyorum öksürürken

  Fb

  Merhaba ben 17 yaşındayım göğüslerim 1 senedir ağrıyor sürekli dokunsamda dokunmasamda nedenini öğrenebilirmiyim?

  Büyümeye bağlı ağrılar olduğunu düşünüyoruz. Hormonlar etkinliğini artırdıkça testislerde, göğüs bölgesinde, kaburgalarda belde ve özellikle eklemlerde sıkça karşılaşılan durumlardır. Eğer bu ağrılarla birlikte göğüsten akıntılar gelirse mutlaka bir doktora başvurunuz.

  hasta

  Merhaba ben 12 yasindayin yaklasik 1,5 aydir sol gogsum agriyor. Hareket edince,uzun nefes alinca birden agrisini daha cok bastiriyor. Sagıma dogru yattığımda agrisi azaliyor.Esnedigimdede agrısı artiyor. Cevaplarınızı bekliyorum…

  Ziyaretçi

  Merhaba ben 14 yaşındayım ve göğsümün tam ortasında ağrı var. Nefes aldığımda ağrının etkisi artıyor. Bu ağrı hareket ettiğimde bütün vücuduma yayılıyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

  Eğer kaza yada hastalık türevi olumsuzluklar yaşamadıysanız. Bu ağrılar büyüme ağrılarıdır. Hemen hemen her insan ergen çağlarında bu tür ağrılarla karşılaşmıştır. Buradaki linkten büyüme ağrıları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Telaş etmenize gerek yoktur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pankreas kanseri
Kol Uyuşması Nedenleri
Ayak Terlemesine Bitkisel Çözüm
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Nedenleri
Atarax Şurup
Horlama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.