Göğüs ağrısı
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerin ilk nedeni kalp hastalıklarından kaynaklanır. Kalp hastalıklarının büyük bir kısmı daha önce ciddi bir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkar. En tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile ilgili şikayetlerin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

Göğsünüz mü ağrıyor? Ağrı ile birlikte yanma, sıkışma, ağırlık hissi de mi var? Ağrı kola, boyuna, mide ve sırta yayılıyor mu? Yoksa siz bir kalp hastası mısınız? Göğüs ağrısı herhangi bir yaşta, herhangi bir yerde ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Gelip geçici olabileceği gibi, bazen sık sık da görülebilir. Öyle ki sıradan bir ağrı gibi alışkanlık yaptığı zannedilebilir. Ancak göğüs ağrısı kendi başına değerlendirilmesi gereken önemli bir ipucudur. “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” gibi sorularınız için…

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir

“Psikolojik sebeplerden akciğer, göğüs duvarı, kemik ve kas hastalıkları, yemek borusu ve göğüs kafesi büyük damarlarına kadar birçok sebepten göğüs ağrısı oluşabilmektedir. Ancak tüm bunların dışında kalbe ait sebepler ayrı bir önem arzetmektedir. Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir.

Göğüs ağrıları kalbin kanlanma eksikliği sonucu oluşabildiğine göre, bu durum kalp kasını besleyen koroner damarların daralmasının, dolayısıyla olası bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Hangi tip göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı

Herşeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle genç yaşta kalp krizi hikayesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.

Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina pektoris dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5-10 dakika dinlenmekle geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süren (saatlerce) göğüs ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilceğinden uyanık olmak gerekir. Bu durumda bir kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

Ağrının özellikleri

Kalp ağrısı göğsün orta hat kemiği arkasında ve orta hattın hafif sol tarafında hissedilir. Ancak göğüs boyunca iki taraflı, daha çok sol taraf olmak üzere kollara, boyun ve çeneye yayılma eğilimindedir. Daha az sıklıkla sol kürek kemiği ve omuz bölgesine yayılabilir. Bazen başlama noktası mide bölgesi de olabilir. Nadir de olsa koldan başlayıp göğse yayılır ya da sadece kolda hissedilebilir.

Efor göğüs ağrısı

Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada rüzgara karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.

Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahatte geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dil altı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlarla geliyorsa, koroner damarda daralan bölgede ülsereleşme ve pıhtı oturma işi başlamışsa tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin yaklaştığını haber verir.

Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir.

Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir. Aklı kurcalayıp duran “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” sorularına kalp elektrosu, eforlu kalp elektrosu, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  turkan

  ben 34 yasindayim bu sabahtan beri sol gosum ve kolum agriyor.kalple ilgili birsey olur diyede cok korkuyorum.

  zekara

  Merhaba ben 18 yaşındayım 2 saat kadar önce göğsümün ortasında bir sıkışma olmaya başladı belirsiz aralıklar la devam ediyor nefes alırken de göğsüm batıyor ve boynum ağrıyor önceki günde hafif göğüs ağrısı çekmiştim ne olabilir acaba?

  Mevsimlerin döndüğü bu zamanlarda kas spazmları bu tür ağrılara neden olabilir. Bir doktora görünmenizde fayda var.

  Derya07

  Ben 17 yaşındayım sağ göğsüm şişti ve kızardı ağrım çok fazla lütfen yardımcı olun…

  Doktora gitmekten başka çareniz yok. Eğer bu şişliğe ateş de eşlik ediyorsa vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz

  Mucahit

  Merhaba hocam ben 19 yasindayim. Hocam ucakla bir yere gittim. 2 gun sonra gogsumde agrilar olusmaya basladi. Yani ucakta korktum biraz. Kardiyologa gittim 6 defa ekg 2 eko ve 1 efor cekildim ve hic birseyin yok dediler 3 defa akciger filmi 1 defa solunum fonk. Testi ve akciger tomografisi cekildim hicbirsey yok dediler. En son norolojiye gittjm boyun duzlesmen var dedi. Ama gittikce daha kotu oluyor. Yani surekli kalp zannediyorum. Ayrica gunboyu carpinti oluyor sol kolda uyusma boyun ve bas agrisi ayrica reflumde var. Yani hayattan bıktım resmen. Surekli aklima kalp damar tikanikligi geliyor. Sonra kosmaya basliyorum surekli kostuktan sonra agri oluyosa kalp hastasi oldugumu zannediyorum surekli lutfwn yardimci olun :(

  Sener

  Merhaba, ben 25 yaşındayım yaklaşık olarak 10 gündür sağ göğsümde ağrı var. Genellikle ayakta durduğumda başlıyor ve uzun sürüyor. Bununla birlikte sırtıma vuruyor. Bazen haraket edemez hala geliyorum. Uzanıp dinleniyorum sonra yavaş yavaş yaklaşık olarak 15-20 dakika sonra hafifliyor. Neden olabilir acaba? Yardımınız için teşekkür ederim.

  Bir kalp doktoruna görünmeniz uygun olacak. Göğüs ağrısına neden olan bir çok etken var. Sırasıyla kardiyoloji, göğüs hastalıkları bölümüne muayene olunuz.

  Ordan gedik

  Merhaba ara sıra sol göğsümde sanci oluyor ve uzun süre devam ediyor vücudum hareket ettikçe sanci çoğalıyor sancısı ne ile bilir yaş 26

  aliosman güner

  3 günden beni öksürüyorum ama şimdi göğsüm ağılaşma başladı sürekli terliyorum aldığım ilaçlardan soğuk aldınlığa başladı hastalığım geçmedi hala bazen titriyorum öksürürken

  Fb

  Merhaba ben 17 yaşındayım göğüslerim 1 senedir ağrıyor sürekli dokunsamda dokunmasamda nedenini öğrenebilirmiyim?

  Büyümeye bağlı ağrılar olduğunu düşünüyoruz. Hormonlar etkinliğini artırdıkça testislerde, göğüs bölgesinde, kaburgalarda belde ve özellikle eklemlerde sıkça karşılaşılan durumlardır. Eğer bu ağrılarla birlikte göğüsten akıntılar gelirse mutlaka bir doktora başvurunuz.

  Müslüm Meral

  yorumlarınızı okudum benim kalbimin sağ tarafına sanki bıçak saplanırmış gibi yanıyor. açaba nedendir ciddi bir sorun ise lütfen benim e posta adresim ile bana döne bilirmisiniz

  Çakmak

  Merhabalar benim annem dün akşam birden uyandı göğsünün altında birden yanma oldu sanki üzerine acı birşeyler dökmüş gibi olmuş ve aniden ter basmış birde kalbi hızlı hızlı çarpmaya başlamış nedeni nedir acaba söyleyebilir misiniz ? Rica etsem..

  sahi

  Merhaba ben 17 yasindayim yaklasik 2 haftadir oksurukle karsi karsiyayim bazen nadir olsada uykudan uyandiriyor vede nefes alirken sol ciger tarafim ariyor bunun nedeni ne olabilir.(geçen senede ayni derecede öksürük oluyordu ama gecmisti)

  hasta

  Merhaba ben 12 yasindayin yaklasik 1,5 aydir sol gogsum agriyor. Hareket edince,uzun nefes alinca birden agrisini daha cok bastiriyor. Sagıma dogru yattığımda agrisi azaliyor.Esnedigimdede agrısı artiyor. Cevaplarınızı bekliyorum…

  Gamze

  Merhaba 17 yaşındayım sol göğüsümün üst tarafı ağrıyor sizce ne olabilir ama kalp tarafında deil üst tarafında lütfen cevap yazabilirmisiniz doktora gitmelimiyim?

  zafer

  bende 2 yıldır sol göğsümde ağrı var gezici ve noktasal kardiyolojiye çokça muayyene oldum bişey yok dediler ağrılarım bazen göğsümde bazen omuzumda bazende sırtımda oluyor geziyo yani

  Sevgi

  Merhaba ben17 yaşındayım sol göğüsümün 1tarfında sert bişi var yuvarlak şeklinde hareket filan ettirebiliyorum bu durum çok sinirimi bozdu lütfen yardım edin

  Ziyaretçi

  Merhaba ben 14 yaşındayım ve göğsümün tam ortasında ağrı var. Nefes aldığımda ağrının etkisi artıyor. Bu ağrı hareket ettiğimde bütün vücuduma yayılıyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

  Eğer kaza yada hastalık türevi olumsuzluklar yaşamadıysanız. Bu ağrılar büyüme ağrılarıdır. Hemen hemen her insan ergen çağlarında bu tür ağrılarla karşılaşmıştır. Buradaki linkten büyüme ağrıları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Telaş etmenize gerek yoktur.

  ABAY

  iyi günler. benim göğsümde akşam yattığımda göğsümün ortasına bıçak batması şeklinde ağrı oluyor.kalktığımda düzeliyor.yatıyorum geri başlıyor.3 yastık koyarak yattığımda ise hiçbir sıkıntı ağrı olmuyor. uyku apnesi dediler küçük dil uzun dediler ameliyat oldum yine düzelmeDi. burnumun üst tarafında sıkışma var dediler lazer ameliyat ı oldum ama yine olmadı. 10 seneden fazla oldu ben bu ağrıyı çekiyorum. gitmediğim doktor ve bölüm kalmadı.20 gün önce göğüs cerrahi doktoruna gittim.yapılan tetkikler sternom kemiğinin sonunda 2 adet olmaması gereken kemik tespit edildi. bundan dolayı mideye batma yaptığı söylendi. ben bunun neticesinde ameliyat oldum.ameliyat başarılı geçti. ama hala göğsümdeki ağrı aynı şekilde devam ediyor.inanın yaşama sevincimi kaybettim. bu ağrı hergün beni öldürüyor. çıldırmak üzereyim. bana bir tavsiye veya fikir verirseniz veya ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  sada

  merhabalar benim gosumun altında yanma var yırtıcı sanki biri gögusumu çektiriyo gibi için de ağırlık var baskı var sanki nefesimi bazen esneyerek alıyorum şuan gosumun üstü de yanıyo bişey gerdiriyo hani acikirsin da miden yirtilir gibi oluyorya onun gibi gösumdeki yanma ağırlık var gitmedim doktor kalmadı kalp için birsürü kan aldı temiz çıktı akciğer filimi de temiz ben neden böyleyim böyle yaşamak istemiyorum yardım edin allah rızası için 😢

  Mest

  Merhaba benım gosum cok agrıyor gogus agrısıyla bırlıkte sol kolum uyusuyor cenem sızlıyor sırtım agrıyor nefesim daralıyor kardıyolojiye gittim dahiliyeye gittim bişeyin yok sende reflü var dıyen oldu ilaç kullanıyorum gecmedi ayaga kalkmak istemiyorum ya yatmak ya oturmak istiyorum cok guc kaybı yasıyorum sebebi ne olabilir acaba?

  songul

  slm ben 17 yaşımdayım gogusum ortasındaki boşluk yatarken otururken hareket ettikçe ağrıyor neden acaba bana hızlı cvp verin çok korkuyorum

  Selma

  Merhaba hocam ben 23 yaşındayım ve sol göğsüm dokununca çok acıyor koltuk altına ve kollarımada yayılıyor bu ağrım sebebi nedir

  Yiğit

  Benim sol göğsümün alt tarafi ağriyor neden olabilir .

  Hastasanirim

  Gunduz yaklaşık alti saat göğüs ağrısı çektim. Hareketlerimi konusmami sınırlandırdi sanci seklindeydi limon yedim kas gevşetici ictim gecti. 12 saat geçti uzerinden şu an sol kolumda hafif bi ağrı var onemli midir

  bayanhasta

  Merhabalar, 22 yaşındayım yaklaşık 4-5 haftadır iki meme de de ağrı çekiyorum dokunamıyor hatta iç çamaşırı dahi takamıyorum. Adetlerim düzenli olarak devam ediyor, 1 aydır da nöroloji tedavisi ilacım olan depakin 500 mg kullanıyorum. Başka herhangi bir ilaç kullanmıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.İyi Çalışmalar

  hasta

  Merhaba hayırlı akşamlar 20 yaşındayım ismim gizem sağ gögsümün üstü 1haftadır ağrıyor ve kasılıyor bazen çok yoğun oluyor bazen hafif sizce bunun nedeni nedir ve ciddiyeti varmıdır doktora gitmeme gerekmidir? sol gögsümde hiç ağrı yok sağ gögsümün üstünde var ..

  mehmet

  Merhaba, 15 yasindayim. Derin(çok) nefes alinca gogsumun ortasi agriyor. Sigara kullaniyorum ama gunde 1,2 kez.Napmam lazm ?

  Erhan

  Merhaba ben 33 yaşındayım aşagı yukarı ückundur öksürdügüm Zaman karın kaslarım çok kotu agrıyor nefes aldığım Zaman’da oluyor bunun sebebı ne olabilir yardımcı olursanız

  Zafer

  Slm ben 39 yasindayim benim sol göğsümde sızı var uzun zamandır bazen geçiyor

  Akin

  Hocam bikeresinde siddetli hapsurmustum gohsume agri girdi bu bazi hapsurmalarimda devam ediyoe ama her hapsurmamda degil bole agri giriyo kasilinca agriyor nedeni nedir

  Reyhan

  Merhaba. Benim bir seneye yakın göğüs kafesimde batar tarzda ağrı var. Geçen sene doktora gittim akciğerimin röntgeni çekildi ve bir şey çıkmadı. Ama ağrılarım arttı. Özellikle şu son günlerde nefes darlığı, baş dönmesi ve öksürük var. Balgamda çıkarıyorum. Birkaç defa kanlıydı. Öksürürken ciğerlerimde, sırtımda ve yan tarafımda ağrı oluyor. Bu belirtiler akciğer hastalıklarıyla ilgili değil mi? Akciğerlerimle ilgili bir sorun olsa geçen sene çekildiğim röntgende çıkmaz mıydı?

  Hasta

  16 yasımdayım orurken gogusumun sol tarafında agrı oluyor?bunun sebebi nedir sizce?

  Zeynep

  Merhabalar ben 26 yaşımdayım dün iki göğsümün arasında basınç vardı ve basınçla birlikte nefes almakta zorlandığımı hissediyordum bugün acilden göğüs doktoruna ve kardiyolojiye gittim ikisi de bir sorun olmadığını söyledi ama şuan sol göğsümde özellikle arka tarafında bir sızı hissediyorum ve derin nefes alınca arttığını ve sanki sol koluma doğru indiğini hissediyorum ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

  Bahsettiğiniz belirtiler plörezi yani akciğer zarının sıvı biriktirmesi olayını andırmaktadır. Bu sıvı bir çok etkene bağlı olarak akciğer zarında birikir. Genellikle derin nefes almalarda batıcı tarzda rahatsızlıklara neden olur. Göğüste dolgunluk, bazı durumlarda derin nefes almalarda sırta ve omuza yayılan ağrı gözlenir. Size tavsiyemiz konusunda uzman bir doktora muayene olmanız yönündedir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yemek Borusu Kanseri
Şişmiş Lenf Düğümleri Tedavi Edilmeli
Down Sendromu
Ev Kazaları
Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
UYKUSUZLUK BELİRTİLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.