GÖĞÜS BAKIMIGöğüs Bakımı nasıl yapılır

Önleyici öz bakım tedavileri meme kanserine yakalanma riskini azaltması açısından önemlidir. Göğüs bölgesini ve memeleri sağlıklı tutmak için günlük bazda yapabileceğiniz aşağıdaki gibi birçok şey vardır:

1- Sağlıklı beslenin

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenmenizde yeterli ve dengeli olmaya çalışın. Sebzeler, kaliteli et ürünleri, proteinler, sağlıklı yağlar ve besin değeri yüksek yiyecekler içeren bir diyet ile beslenmeniz sağlıklı bir yaşam için hayati önem taşır. Diyetlerinizde özellikle temel yağ asitleri ve antioksidan yönünden zengin besinlerden bol miktarda aldığınızdan emin olun. Genetiği değiştirilmiş gıdalar ve zararlı kimyasalları önlemek için mümkün olduğunca organik gıdalar satın almaya ve tüketmeye çalışın. Ayrıca işlenmiş şeker ve diğer karbonhidratlar da vücutta iltihap ve asitlik oluşmasına sebep olduğu için bunların tüketimini de azaltınız.

2- Hareket ediniz

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar ileri yaşlarda başlansa bile fiziksel aktivitenin meme kanserine yakalanma riskini yaklaşık yüzde 10 ile 30 oranında azalttığını göstermiştir. Aslında orta düzeyde bir egzersiz yani günde 30 dakikalık bir yürüyüş bile koruyucu fayda sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Sigara içmeyin

Sigaranın genel vücut sağlığı üzerindeki birçok olumsuz etkisinin yanında ayrıca meme kanseri riskini de arttırmaktadır.

4- Bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre emzirin.Göğüs Bakımı

Emzirme sadece bebek için değil aynı zamanda anne içinde oldukça faydalıdır. Yapılan bir çalışmada 12 aylık bir emzirme süresinin meme kanserine yakalanma riskini yüzde 4.1 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Dolayısıyla emzirmeyi ne kadar uzun süre yaparsanız kanser riskini o kadar düşünürsünüz. Eemzirme sırasında östrojen hormon düzeylerinin düşük kalmasının bu faydayı sağladığı düşünülmektedir. Östrojen hormon düzeylerinin yüksekliği meme kanseri vakalarının yüzde 80’ninin nedenini oluşturmaktadır.

5- Tükettiğiniz alkol miktarını sınırlayın

Çünkü alkol tüketiminin de meme kanseri ile ilişkisi bulunmaktadır. Günde tek içkiden fazla içilmemesi önerilmektedir.

6- Sağlıklı kilonuzda kalmaya çalışınız.

Her birimizin ideal bir kilo ağırlığı bulunmaktadır. Siz de boyunuza göre sizin için ideal olan kilo aralıklarında kalmaya çalışınız. Obezite göğüs kanseri riskini arttırmaktadır. Özellikle menopoz sonrası göğüs kanserlerinin daha sık görüldüğü göz önünde bulundurulduğunda buna daha çok dikkat edilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt İçin Deniz Kestanesi
Botox Uygulaması
Göğüs Kırışıklığı Nasıl Önlenir
Günlük El ve Ayak Bakımı
Manikür – Pedikür
SAÇ SAĞLIĞI İÇİN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.