GÖĞÜS ÜZERİNDE KAHVERENGİ LEKE

Göğüste yada alt boyun bölgesindeki kahverengi lekeler melanin pigmentinin neden olan hiperpigmentasyon işaretleridir. Melanin deri, göz ve saçta bulunur ve bu dokudaki hücrelerin pigmentasyonundan sorumludur. Koyu tenli kişilerde açık tenli insanlara göre deride yüksek konsantrasyonda melanin bulunmaktadır. Melanin güneşin ultraviyole radyasyonunun yol açtığı zararlardan deri ve diğer doku korunmasında hayati bir rol oynamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs üzerindeki kahverengi lekelerin gelişimi sizin genetik yatkınlık yada ırkınıza bağlı olarak ortaya çıkabilir. Afrikalılar, Asyalılar ve Latin Amerikalıların açık tenli İskandinav muadillerine göre ciltleri üzerinde aşırı pigment oluşma olasılıkları vardır.

NEDENLERİ NELERDİR?

Bir bireyin genetik yatkınlığı yada özellikleri cildin rengini belirler ve göğüste kahverengi lekelerin oluşumuna meyilli yapar. Fakat buna katkıda bulunan diğer bazı faktörler de bulunmaktadır.

Güneşe maruz kalma: Melanin güneşin zararlı etkilerinden koruyan hayati öneme sahip bir maddedir. Güneşin cilde ultraviyole ışınlarını göndermesi ve bunun tekrarlanması ciltte melanin oluşumunu harekete geçirebilir. Melanin pigmentinin aşırı üretimi başladığında ise vücudun boyun, göğüs ve diğer güneş gören bölümlerinde kahverengi lekeler meydana getirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hormonal dengesizlik: Kahverengi lekeler için ikinci önemli neden vücuttaki hormonal değişikliklerdir. Doğum kontrol haplarının fazlaca tüketimi kahverengi lekelere neden olabilir. Kahverengi lekeler aynı zamanda hormonal değişikliklere neden olan gebelik sırasında ve menopozda da sık görülmektedir.

Yaralanma: Göğüs üzerindeki kahverengi lekeler ciltte meydana gelen yaralanmalar ile ilişkili olabilir. Akne, cilt yanıkları gibi nedenler cildin epidermal tabakasına zarar verebilir ve göğüs üzerinde kahverengi lekelere neden olur. Yanı sıra böcek ısırıkları, kesikler veya sıyrıklar, ağda ve uygunsuz lazer uygulamaları da göğüs üzerinde ve boyun bölgesinde kahverengi lekelere neden olabilmektedir.

GÖĞÜS ÜZERİNDEKİ KAHVERENGİ LEKELERE NE İYİ GELİR? NASIL GEÇER?

Aşırı derecede güneşe maruz kalmaktan korunma göğüs ve boyun bölgesinde kahverengi lekelerin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa en az SPF 15 olan güneş koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkmayınız. Veya güneşe çıkmadan önce yeterince giyinmiş ve örtülü olmaya özen gösteriniz. Ayrıca göğüs üzerindeki kahverengi lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları da bulunmaktadır;

1- E vitamini yağının lokal uygulaması en iyi çözümlerden biri olarak kabul edilir. E vitamini kolajen doku büyümesinde önemli rol oynar ve iltihap nedeniyle meydana gelen deri hasarını engeller. E vitamini bakımından zengin olan buğday-tohumu yağı veya avokado yağını cildinize uygulayarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. E vitaminini aynı zamanda eczanelerden krem yada kapsül şeklinde de elde edebilirsiniz.

2- A vitamini da bölgesel uygulama yapılarak ultraviyole ışınlarına karşı cildi korumaya yardımcı olur ve epidermal tabakanın cilt tonunun iyileşmesini sağlar. A vitaminini eczanelerden temin edebilirsiniz.

3- Akne ve sivilce üzerine çay ağacı yağı sürün. Çay ağacı yağı mikroplar ile mücadele eder ve sivilcenin yayılmasını kontrol eder. Ayrıca inflamatuar süreci de yavaşlatır ve yaralanma nedeni ile oluşan kahverengi lekelerin oluşumunu önler.

4- Zerdeçal macunu lokal uygulamalarda başarı bir şifalı bitkidir. Zerdeçal aynı zamanda, güçlü bir anti-mikrobik ve anti-inflamatuar özellikleri bulunan zerdeçal göğüs ve boyunda oluşan kahverengi lekeler için yararlı olarak kabul edilmektedir.

5- İstenmeyen kahverengi lekeler ile mücadelede sağlıklı bir diyete devam etmek, işlenmiş ve rafine gıdalardan uzak durmak da önemlidir. Ayrıca vücut içinde hormonal dengesizliklere neden olduğu bilinen et ve süt gibi hayvansal ürünlerden kaçının. Diyetinizde her zaman bol miktarda taze meyve ve sebze bulundurmayı unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Altındaki Mor Halkalar
Cansız Saçları Canlandırma
Yüzünüzdeki Siyah Noktaları Yok Edin
BUKLE YAPMANIN SIRLARI
Çillerden Kurtulmanın 10 Yolu
Cilt Bakımı İçin 6 Basit Öneri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.