GÖĞÜSTEKİ SİVİLCELER NASIL GEÇERGöğüsteki Sivilceler Nasıl Geçer

Sponsorlu Bağlantılar

Belki mayo ya da dekolte bir elbise giymek istiyorsunuz ancak göğsünüzde akne belirtileri varsa sizin için sinir bozucu olabilir. Akneler, beyaz lekeler, siyah noktalar, püstül, kistler, lezyonlar ve yağ bezlerinin ürettiği sebase kistler göğüs bölgesinde ortaya çıkabilir.

Göğüs bölgesindeki bu tür cilt sorunlarından kurtulmak için aşağıdaki ipuçları faydalı olacaktır. Yüzdeki sivilceler için uygulanan tedavi seçeneklerinin aynısı göğüs bölgesindeki sivilceler için de geçerlidir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR? NE İYİ GELİR?

Sivilcelere karşı etkili olan bir temizleyici kullanın. Duş yaparken bir peeling eldiveni ve %2 salisilik asit içeren bir temizleyici kullanın. Bakteri birikmelerine karşı her 3 ayda bir eldivenlerinizi değiştirin.

 • Bu bileşenleri içeren sabunlar da sivilceleri durdurmada faydalı olmaktadır.
 • Eğer çok sert şekilde cilt fırçalama ya da keseleme yaparsanız, cildinizdeki doğal yağları tüketebilir ve cildinizi tahriş edebilirsiniz. Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için her zaman göğüs bölgesini nazikçe ovun.
 • Her gün duş alın. Eğer cildinizi düzenli olarak temizlemezseniz sebum ve bakteri birikmesine neden olarak aknelere davetiye çıkarırsınız.

Topikal “zit zapper” uygulayın. Krem yüzde 0,5 ve 2 arasında bir salisilik asit konsantrasyonuna sahip olmalıdır. Daha çabuk kuruması ve iyileşme sağlaması için kremi doğrudan akne üzerine uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzoil peroksit kullanın. Benzoil peroksit aknelere neden olan bakterilerle savaşır ve ölü cilt hücrelerinin kurumasını ve soyulmasını sağlar.

Ölü cilt hücrelerinin temizlendiğinden emin olun. Keseleme veya cilt fırçalama işlemi cildin üst tabakasındaki ölü katmanları kaldırır. Göğüsteki akne görülme sıklığını azaltmaya ve akne izlerinin kaybolmasına yardımcı bir tekniktir.

Göğüs akneleri çoğu zaman sebum (yağ hücre kalıntıları) birikmesine neden olan tıkalı saç foliküllerinden kaynaklanmaktadır. Bu da sonuç olarak akneye yol açar. Erkeklerde kıllar kadınlarda da sütyen göğüs bölgesini kapatır. Bunların her ikisi de akne oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu nedenle keselemeyi önemli hale getirir. Aşırı egzersiz ve terleme sonrası temizlik yapılması akne oluşumu için ortam oluşmaması açısından önemlidir.

Maske uygulamayı deneyin. Çamur ve ya kömür maskesi uygulayabilirsiniz. Badem asiti içeren bir maske de denenebilir.Göğüsteki Sivilceler Nasıl Giderilir

 • Çamur ya da kömür maskesini haftada iki kez göğüs bölgesine uygulayın ve durulayın. Maske alanını temizlemek gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.
 • Mandelik asit maskeleri ise genellikle duştan 10 ile 15 dakika önce uygulanır. Sonra, bazı özel olarak formüle edilmiş akne yıkama ürünleri ile maske durulanır.
 • Ayrıca kil bazlı maskeler veya çay ağacı yağı içeren bir maske deneyebilirsiniz. Birçok kişi çay ağacı yağının cilt hastalıkları iyi bir tedavi olduğunu düşünmektedir.

Aspirin hamur yapılabilir. Aspirinin içinde salisilik asit olduğu için hem aknenin kurumasını sağlar hem de sivilceye neden olan iltihabı kurutur. Bu açıdan mükemmel etki gösterir.

2 aspirin tabletini bir çay kaşığı su ve bir çay kaşığı bal ile birlikte karıştırın. Göğüs bölgesi veya ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir cilt bölgesine uygulayıp 10 dakika kurumaya bırakın. Ardından soğuk su ile yıkayın.

SİVİLCE OLUŞUMUNU ÖNLEYİN

Pamuklu ya da keten üstler giyin. Pamuk ve keten kumaşlar cildin daha rahat nefes almasını sağlayan giysilerdir. Dolayısıyla terleme durumunda daha kolay buharlaşma sağlayarak gözeneklerin tıkanmasının ve bakteri oluşmasının önüne geçer.

Diyetinizde değişiklik yapın. Cilt inflamasyonunu azaltmak için her gün bir avuç ceviz tüketmeye çalışın. Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Kepekli tahıllar ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte, diyetinize tavukgöğsü veya soya gibi yağsız proteinler ilave edin.

 • Daha fazla meyve ve sebze ile daha az süt ve şeker tüketen kişilerde sivilce oluşma ihtimali daha düşüktür. Bu nedenle günde en az 5 ile 9 porsiyon arası yeşil yapraklı sebzelerden tüketmeniz oldukça sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.Göğüsteki Sivilcelere Ne İyi Gelir
 • Omega-3 gibi sağlıklı yağlar, vücudun iltihapla mücadele etmesine yardımcı olur ve hücrelerin sağlıklı kalmasını destekler. Omega-3’ler oksijen ile zarar görür, yani omega-3 açısından zengin olan gıdaları yiyecekseniz çiğ yemeye çalışın. Omega-3 açısından zengin yiyecekler şunlardır:
 • Balık, özellikle somon, sardalye ve ringa balığı
 • Tohumlar, özellikle fındık ve keten tohumu
 • Yapraklı yeşillikler, özellikle ıspanak ve roka

Bolca su için. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organdır. Diğer organlarda olduğu gibi, bu organımız da hidrate kalmak ve fonksiyonlarını sağlıklı bir düzeyde devam ettirmek için bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Birçok doktor cinsiyet fark etmeksizin günde en az 9 ila 12 bardak arası su içilmesini önermektedir.

 • Diyetinizden gazlı içecekler, meyve suları, tatlılar ve şekerli içecekleri çıkarın. Yıllardır tartışmalı olmakla birlikte, yeni elde edilen çalışma raporlarına göre diyetlerde şekerli besin azaltmanın şeker üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Şeker tüketimi insülin üretiminde ani artışa neden olur. Bu da sivilce üreten hormonları uyarır.
 • Şekersiz yeşil çayın da faydasını görebilirsiniz. Yeşil çayın içindeki antioksidanlar serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller ciltte yaşlanma belirtilerinden sorumlu hücreleri etkiler. Suya sağlıklı bir alternatif olarak lezzetli ve sağlıklı yeşil çay demleyip içebilirsiniz.

Süt ürünlerini tüketmeyin. Süt ürünlerinin içinde ineklerin hormonları vardır. Bu hormonlar gözenekleri ve yağ bezlerini uyarır. Eğer süt içmek isterseniz, yağsız süt tercih edin. Hormonlar büyük ölçüde sütün yağlı kısmında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle yağsız süt içmeniz bu tür hormonların olumsuz etkisine maruz kalma riskinizi azaltacaktır.

Sivilceli oluşumunu önlemek için non-comedogenic (gözenekleri tıkamayan) vücut losyonları kullanın. Bu amaçla alacağınız ürünlerin etiketlerine dikkat edin ve üzerine “non-comedogenic” ya da “yağsız” ibarelerini görün. Komedojen maddelerin gözenekleri tıkama eğilimleri vardır.

 • Komedojen maddeler arasında kakao yağı, pigmentler ve boyalar, katran ve izopropil miristat bulunmaktadır.
 • Cildiniz yağlı ise her zaman komedojenik olmayan losyon ve cilt bakım ürünlerini tercih etmeniz gerekir.

Tuvaletten çıktıktan sonra ellerinizi yıkayın. Eğer mikrop kapmış ellerinizi daha sonra göğsünüze dokundurursanız, cildinize bakteri transferi olacak ve gözenekleriniz tıkanabilecektir. Bu nedenle el hijyenine dikkat ediniz. Bu yolla sadece akne oluşumunu değil diğer birçok hastalığını önlemiş olacaksınız.göğüsteki sivilcelerden nasıl kurtulurum

Mümkün olduğunca hayatınızdan sağlıksız stresi çıkarın. Doktorlar henüz kesin nedenini tespit etmemişlerdir. Ancak stres ile cilt sorunları özellikle de akne arasında ilişki olduğunu belirtmektedirler. Kişi aşırı bir stres altında olduğunda sivilcelere neden olan sebum üreten hücreler kontrolsüz hale gelir.

Bol bol dinlenin. Doktorlar ne kadar az uyursanız günü stresli geçirme olasılığınızın o kadar yüksek olduğunu söylemektedir. Ayrıca daha fazla stres demek aknelerin daha da kötüleşmesi demektir.

Egzersiz yapınız. Egzersiz evrensel şekilde neredeyse her derde deva gösterilen bir şeydir. Egzersiz, sağlıklı kan dolaşımını teşvik ederek anksiyete ve stresin azaltılmasına yardımcı olur. Yürüme, koşma, bisiklet sürme ya da badminton gibi bir egzersizlerden biri veya birkaçını düzenli şekilde devam ettirin

Egzersiz sonrası duş alınız. Bu oldukça önemlidir. Çünkü egzersiz sonrası gözenekleriniz ter ile tıkanmış olabilir. Dolayısıyla egzersiz sonrası duş aldığınızda, bu ihmalden veya duş almaya üşenmeden kaynaklı akne oluşma ihtimalini yok etmiş olursunuz.

GÖĞÜS AKNELERİNİ GİZLEMEYİ DENEYEBİLİRSİNİZ

Sivilceler üzerinde hidrojen peroksit ile ıslatılmış pamuklu bir çubuk kullanın.

 • Alternatif olarak, kızarıklık hafifletmek için kullanılan göz damlasına batırılmış bir Q-Tip de kullanabilirsiniz. Göz damlaları iltihap ve kızarıklık görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur. Daha fazla etki için Q-Tipi uygulamadan önce 30 ila 60 dakika boyunca dondurucuya bırakın.

Salisilik asit içeren bir kapatıcı uygulayabilirsiniz. Cildinizin tonundan 1 ton daha koyu bir kapatıcı tercih edin.

Cilt tonunuzla uyumlu bir fondöten kullanabilirsiniz. Eğer makyaj yapmak istemiyorsanız kalamin losyonu kullanabilirsiniz. Pembe renk maskeleri akne tahrişlerinde rahatlama sağlar.

İPUÇLARI

 • Eğer mümkünse kızarmış yiyecekler ve meşrubatlardan daha az tüketin. Böylece vücudunuzda daha az şeker ve yağ üretilecektir.
 • Başladığınız herhangi bir rejimin etkisini görebilmeniz için en az 6 haftaya kadar devam ettirmeniz gerekir. Bu süreyi beklemeden etkisiz diye pes edip bırakmayın.
 • Eğer losyon kullanacaksanız egzama losyonunu deneyin. Gözenekleri tıkamaz ve nemlendirme sağlar.
 • Sivilceler stresten dolayı da kötüleşmiş olabilir. Stresi doğru şekilde yöneterek akne oluşma olasılığını düşürebilirsiniz.
 • Pamuklu üst giysiler giymeye çalışın. Yıkama sırasında da yumuşatıcı kullanmayın. Gözenekleri tıkayabilir ve tahrişe neden olabilir.
 • Eğer denediğiniz hiçbir yöntem işe yaramadıysa bir dermatoloğa görünün. Reçeteli kremler veya ağızdan alınan ilaçlar önerilebilir.
 • Eğer göğsünüze parfüm sıkıyorsanız buna son veriniz. Gözenelerin tıkayabilir ve kötüleştirebilir.
 • Saçlarınız uzun ise toplayıp göğsünüzden uzaklaştırınız. Saçınızdan gelen yağlar vücudunuzdaki tüylerin gözeneklere yapışmasına neden olabilir.
 • Haftada en az bir kez çarşaf ve yastık kılıflarını değiştirin. Aksi halde çarşaf ve yastık kılıflarına yapışmış olan tüm ölü cilt hücreleri ve bakteriler daha fazla sivilce oluşmasını tetikler.

UYARILAR

Sivilceleri patlatmaktan kaçının. Bunu yapmanız daha fazla tahriş, kanama ve olası skarlara yol açabilir.

Aknelerle mücadele etmek için oral ilaçlar almadan önce özellikle eğer hamileyseniz öncesinde doktorunuzla konuşun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
En Kaliteli Allık Modelleri
Kulaktaki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?
Bacaklardaki Siyah Kıl Kökleri Nasıl Giderilir?
Cilt Nemlendirici Kremler
Limon İle Cilt Beyazlatma
Dolgun Dudaklar İçin Formüller
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.