GONORE (BEL SOĞUKLUĞU)

Gonore, kadın ve erkeğin her ikisine de bulaşabilen, cinsel yolla geçen ve bir bakterinin neden olduğu enfeksiyon türüdür. Sıklıkla üretra (idrar yolu), rektum veya boğaz bölgesini olumsuz etkiler.

Kadınlardaki gonore servikse de (rahim ağzı) bulaşabilir. En çok cinsel ilişki sırasında bulaşır. Ayıca bebekler de eğer anneleri enfekte olmuşsa doğum sırasında enfekte olabilirler. Bebeklerdeki gonore en çok gözleri etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok durumda hiçbir belirti vermeden gelişen yaygın bir enfeksiyon olan gonore hastalığında bazen kişiler enfekte olduklarından dahi habersizdir. Cinsel yolla bulaşan gonore ve diğer enfeksiyonlardan korunmak için özellikle çok eşli cinsel yaşamı olan kişilerin kondom kullanması en etkili yoldur.

BELİRTİLERİ

Birçok durumda gonore enfeksiyonu hiçbir belirti vermez. Belirtiler ortaya çıktığında ise vücudun birden fazla bölgesini etkilemiş olabilir. En çok görüldüğü bölge genital bölgedir.

Genital bölgeyi etkileyen gonorede erkeklerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • • İdrar yaparken ağrı yaşama
 • • Penis ucundan iltihap benzeri akıntı
 • • Testislerden birinde ağrı veya şişlik gibi.

Kadınlardaki belirtileri ise şunlar olmaktadır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • • Vajinal akıntıda artış
 • • İdrar yaparken ağrı
 • • Adet dönemleri arasında kanama olması (örneğin vajinal ilişki sonrası)
 • • Karın ağrısı
 • • Pelvik ağrı gibi.

Vücudun diğer bölgelerinde görülen gonore belirtileri

Gonoreye bağlı olarak olumsuz etkilenen diğer vücut bölgeler, şunlardır:

Rektum: Bu bölgede görülen belirtiler arasında anal kaşıntı, rektumdan irin benzeri akıntı gelmesi, dışkı üzerinde parlak kırmızı kan lekeleri ve dışkılama yaparken zorlanma gösterilebilir.

Gözler: Gözlerini etkileyen gonore, bir veya iki gözde ağrı,ışığa karşı hassasiyet ve gözlerden irin şeklinde akıntı gelmesine neden olabilir.

Boğaz: Boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak boğaz ağrısı ve lenf düğümlerinde şişme görülebilir.

Eklemler: Bir veya daha fazla eklemin bakteri tarafından enfekte olması (septik artrit) durumunda etkilenen eklem bölgesinde ısınma, şişme ve aşırı ağrı yaşanabilir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

İdrar yaparken yanma ya da penis, vajine ve rektumdan irin benzeri akıntı görürseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünün. Ayrıca eşinize gonore tanısı konmuş fakat sizde belirtiler görünmüyorsa da doktora görünün. Çünkü belirtiler her zaman ortaya çıkmayabilir. Bir tarafın tedavi olmayıp eşinizin tedavi olması durumunda yine enfekte olma riski yüksektir.

NEDENLERİ

Gonore’ye “Neisseria gonorrhoeae” bakterisi neden olur. Gonore bakterisi en çok oral, anal veya vajinal ilişki de dahil olmak üzere cinsel ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçer.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Gonore enfeksiyonuna yakalanma riskini arttıran faktörler şunlardır:

• Genç yaşta olunması
• Yeni bir seks partneri
• Birden fazla kişi ile korunmasız ilişki yaşanması
• Daha önce de gonore teşhisi konması
• Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara da yakalanmış olma

KOMPLİKASYONLAR

Tedavi edilmeyen gonore ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar şunlardır:

Kadınlarda kısırlık: Tedavi edilmeyen gonore rahim içine ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalık (PID) ,fallop tüplerinde skar dokusu ve kısırlıkla ilişkili bir dizi komplikasyona neden olabilir. PID, acil tedavi gerektiren ciddi bir enfeksiyondur.

Erkeklerde Kısırlık: Tedavi edilmeyen veya tedavisinde geç kalınan gonoreli erkeklerde “epididymitis” görülebilir. Epididymitis,testislerin arka kısmında sperm kanallarının (epididim) olduğu bölgede bulunan küçük sarmal tüpün iltihaplanmasıdır. Epididimit tedavi edilebilir olmakla birlikte, tedavi edilmediği takdirde kısırlığa yol açabilir.

Eklemelere ve vücudun diğer bölgelerine yayılan enfeksiyonlar: Bel soğukluğuna neden olan bakteri kan yoluyla eklemler gibi vücudun diğer bölgelerine ulaşabilir.Bu durumun sonucu olarak yüksek ateş, deri döküntüsü, cilt yaraları, eklem ağrısı, şişlik ve kas sertliği görülebilir.

HIV / AIDS riskinin artması: Gonore enfeksiyonuna sahip olunması kişiyi AİDS‘ e neden olan HIV virüsüne daha duyarlı hale getirir. Hem HIV hem de gonore hastalıklarını taşıyan birinin partnerine de bulaştırma riski yüksek olmaktadır.

Bebeklerde görülen komplikasyonlar:Anneleri gonore teşhisi almış bebeklerin doğum sırasında enfekte olmaları sonucu körlük, kafa derisinde yaralar ve vücutta enfeksiyonlar görülebilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Bel soğukluğu bakterisinin vücudunuzda mevcut olup olmadığını belirlemek için hücre örnekleri alınıp analiz edilecektir. Alınacak örnekler aşağıdaki testler ile elde edilebilir:

• İdrar testi: İdrar yolundaki bakterilerin tespit edilmesine yardımcı olur.

• Etkilenen alanın yüzeysel olarak silinmesi ile örnek alınması: Boğaz, üretra, vajina veya rektumda bir çubukla laboratuvarda analizi yapılmak üzere bakteri örneği ya da kültürü alınır.

Kadınlardaki gonore için ev tipi kitler kullanılabilir. Kadınlar kitleri kendileri kullanarak vajina ve diğer  bölgelerden örnekler alıp laboratuvara teslim ederler. Elde edilen sonuçlar hastanın kendisi ve belirlediği kişiler dışında kimseyle paylaşılmaz.

Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonların tespiti için testler yapılması

Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar için de doktorunuz tarafından testler istenebilir. Gonore genellikle “klamidya” gibi enfeksiyonların da görülme riskini artırır. HIV testi ise cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon tanısı için bakılan herkesten istenir. Risk faktörlerine bağlı olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için başka ek testler de istenebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Yetişkinlerde gonore tedavisi

Yetişkin gonore hastaları antibiyotik ile tedavi edilir. Komplikasyonsuz gonore için sadeceenjeksiyon şeklinde verilen seftriakson (Rocephin) antibiyotiği ile tedavi önerilir. Ya da bu antibiyotik ile birlikte azitromisin (Zithromax, Zmax) veya doksisiklin ( Monodox , Oracea, Vibramycin) kombinasyonları verilir. Azitromisinve doksisiklin, her ikisi de ağızdan alınan antibiyotiklerdir.
Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar ağızdan alınan “gemifloksasin” ya da  enjekte edilebilir “gentamisin” ile kombine şekilde ağızdan alınan “azitromisin” tedavisinin de oldukça başarılı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Bu tedavi, seftriakson gibi antibiyotiklere karşı alerjisi olan kişilerin tedavisinde yararlı olmaktadır.

Eşiniz için gonore tedavisi

Eşiniz de hiçbir belirti olmazsa bile gonore için test ve tedavilere tabi tutulmalıdır. Eşinize de aynı tedavi uygulanır. Siz kendiniz gonore için tedavi olduysanız ve eşiniz tedavi olmadıysa tekrardan enfekte olma olasılığınız yüksektir.

Bebekler için gonore tedavisi

Gonore enfeksiyonu olan bir anneden doğan bebeğin gözlerini korumak için ilaç verilir.Eğer gözdeenfeksiyon gelişirse bu sefer tedavi için antibiyotik kullanılabilir.

ÖNLEME

Gonore riskini azaltmak ve olası komplikasyonların önüne geçmek için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Seks yaparken prezervatif kullanın. Gonore dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan diğer bulaşıcı hastalıklardan korunma için en emin yollardan biridir.Anal, oral veya vajinal seks dahil çok eşli tüm cinsel ilişkilerde kondom kullanmanız önerilir.

• Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için yaptırdığınız testin aynısından eşinizin de yapmasını sağlayın. Yeni tanışmış olduğunuz partnerin gonore dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için daha önce test yaptırıp yaptırmadığı önemlidir.

• Olağan dışı herhangi bir belirtiye sahip biriyle seks yapmayın. Cinsel ilişkide bulunacağınız kişide idrar yaparken yanma, genital döküntü veya genital bölgede yara gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara ait belirtiler varsa seks yapmaktan kaçının.

• Eğer risk gurubunda iseniz düzenli olarak gonore taraması yaptırınız. Daha önce gonore tanısı size veya eşinize konmuşsa, birden fazla kişi ile cinsel bir ilişkiniz varsa ya da cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan birine yakalanmışsanız belli aralıklarla gonore taraması yaptırmanız gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  kevser

  14 yıldır geçmeyen ishal rahatsızlığım var. endoskopiler temiz çıkıyor. ishal dönem dönem atağa geçiyor fistür ve son iki aydır anal bölgemden iltihap akıntısı da başladı. 3 ayrı doktorun tedavileride iltihabı kesemedi. 14-15 yıl önce anal sex yaşadığım partnerimden gonore kapmış olabilirmiyim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Epilepsi
Ankilozan Spondilit
TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDENLERİ NELERDİR?
Bütün Vücudumda Şişlik Var
Aşil Tendinit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Kalıcı Öksürük
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.