GOTU KOLA NEDİR? NEYE İYİ GELİR?Gotu Kola Nedir Neye İyi Gelir

Gotu Kola (Centella asiatica) cüzamdan sedefe kadar hemen hemen her şeyi tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılan eski bir ilaçtır. Çin halkı bir adamın gotu kola yiyerek 200 yıl yaşamış olduğunu belirtmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tabi ki bunu yüzlerce yıl yaşamak değil de bir çok yönden sağlığını iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Bazı insanlar uzun ömürlü olmaya teşvik ettiği için bir sağlık toniği olarak düşünmektedir.

NELERE İYİ GELİR?

1- VARİS DAMARLAR VE DOLAŞIM

Gotu kola ile ilgili yapılan bir çalışmada, bitkinin varisi olan kişilerde vasküler tonusu geliştirdiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda bacakların alt bölümlerinde de dolaşımını artırarak bacaklarda sıvı birikimi yada damar yetersizliğine yardımcı olmaktadır.

2- CİLT SAĞLIĞI

Gotu kola’ da yer alan triterpenoidler’ in hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda çarpıcı bulgular elde edilmiştir. Bitki yaralı bölgeye kan akışını artırarak, daha güçlü cilt iyileşmesi sağlayarak, derideki antioksidan seviyesini ve kolajen üretimini artırarak yara iyileşmesini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bu durum şifalı bitkiyi sedef, yaralanma sonrası yara izi önleme, çatlakları ve yanıkların önlenmesi gibi her türlü cilt problemleri için büyük bir topikal tedavi olanağı sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

3- SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞI

Oral yani yeme yada içme yolu alınması durumunda Gotu kola mide ülseri tedavisinde yararlı olabilir. Aynı zamanda ishal ve diğer sindirim sorunları ile başa çıkmada da etkilidir.

4- UYKUSUZLUK TEDAVİSİGotu Kola

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre Gotu Kola bitkisinin sedatif özellikleri vardır ve uykusuzluğa yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Fakat insanlar üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

5- SKLERODERMA

Bir çalışmada gotu kola’ nın cilt sertleşmesi ve eklem ağrısını azaltmada ve eklem hareketini geliştirerek skleroderma belirtilerini hafiflemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

6- BEYİN SAĞLIĞI

Bitkinin dolaşım sistemini geliştirmesi neden ile zihinsel performansı artırabilmektedir. Beyindeki dolaşımın hızlanması da bellek gelişimine katkıda bulunmaktadır. Buna ilaveten bu fonksiyonu sayesinde bir çok farklı beyin bozukluklarını da önleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aloe Vera
Civanperçemi
Karakafes Otu (Eşek Kulağı) ve Faydaları
KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI
SARI KANTARON (St.John 's wort)
Ardıç Yağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.