GÖZALTI TORBALARI

Gözlerin altında hafif şişkinlik şeklinde ortaya çıkan gözaltı torbaları yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha yaygın görülür. Yaşlanmaya bağlı olarak göz kapaklarınızın destekleyen kaslarda ve göz çevresindeki dokularda zayıflama meydana gelir. Gözlere ve göz kapaklarına destek görevi gören yağ bezlerinde zamanla gevşeme meydan geldiğinden aşağı doğru sarkar ve şişkin görünürler. Ayrıca oluşan boşluğa sıvılar da birikip şişkinliği arttırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gözaltı torbaları yaşlanmanın yanı sıra yorgunluk, stres ve en önemlisi genetik faktörlerden de kaynaklanabilir. Yorgunluk yaşlılıktan sonra en sık rastlanan sebeplerden biridir. Ayrıca uzun süre bilgisayar başında çalışmak, uzun saatler televizyon seyretmek, uykusuz kalmak da gözaltı torbalarının oluşumunu tetikleyen sebeplerdir.

Gözaltı torbaları nadiren ciddi bir durumun belirtisi olabilirler. Geçici olarak oluşan gözaltı torbalarına soğuk kompres yaparak şişkinlik azaltılmaya çalışılabilir. Kalıcı ya da rahatsız edici gözaltı torbaları içinse değişik tıbbi ve kozmetik tedaviler mevcuttur.

BELİRTİLER

Gözaltı torbaları;

• Hafif şişlik
• Sarkık veya gevşek deri
• Koyu halkalar içerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Gözaltı torbaları görünüş itibariyle rahatsız edici olmasına rağmen genellikle zararsız olmakta ve tıbbi tedavi gerektirmemektedir. Ancak, eğer şişkinlik aşağıdaki özelliklerde ise doktorunuza başvurunuz:

• Şişkinlik şiddetli ve sürekli ise

• Kızarıklık, kaşıntı veya ağrı eşlik ediyorsa,

• Bacaklar gibi vücudun diğer bölgelerini etkiliyorsa.

Doktorunuz böbrek, tiroit problemleri, enfeksiyon veya alerji gibi göz altında şişmeye neden olabilecek diğer durumları da inceleyecektir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Yaşınız ilerledikçe gözleri ve göz kapaklarını destekleyen dokular ve kaslarda zayıflama meydana gelir. Bu zayıflamaya bağlı olarak da gözaltındaki ciltte sarkmalar oluşur ve göz çevresinde göze tampon görevi gören yağ bezlerinde fıtıklaşmalar gözlenir. Göz kasları, dokuları ve yağ bezlerindeki bu değişimler kabarık veya şişmiş gözaltı torbalarını oluşturur. Bu torbalar bazen sıvı birikimine de yol açabilir.

Gözaltı torbalarına neden olan çeşitli faktörler şunlardır:

• Hava değişiklikleri, hormon düzeylerindeki değişmeler ya da tuzlu gıdalar yeme nedeniyle vücutta sıvı tutulması,

• Düz bir zeminde sırtüstü yatmak,

• Yeterli miktarda uyumama,

• Şişlik, kızarıklık ve kaşıntının eşlik ettiği alerji veya dermatit. Alerjenlere bağlı olarak gözlerde kaşıntı meydana gelir. Kaşınan gözler ise gözaltında sıvı birikimine yani ödeme neden olur.

• Kalıtsal özellikler. Ebeveynlerde ve yakına akrabalarda bu tür sorunlar varsa, sizde de 25-30 yaşından itibaren gözaltı torbaları meydana gelebilir.

Gözaltı torbaları çoğu zaman beslenme biçimimizden de kaynaklanabilir. Aşırı şekilde tuz tüketme alışkanlığı olan kişilerde, zamanla vücutta fazla miktarda tuz birikir ve biriken tuzlar böbrekleri yoracağından dolayı farklı birtakım hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri de gözaltı torbalarıdır.

GÖZALTI TORBALARI NASIL GEÇER?
TEDAVİ VE İLAÇLAR NELERDİR?

Gözaltı şişkinlikleri görsel rahatsızlık hissi verir ve çok ciddi olmadığı sürece özel tıbbi tedavi gerektirmez. Soğuk kompres uygulamak ya da eğer uykusuzluktan kaynaklanıyorsa yeterli miktarda uyuyarak gözaltındaki şişkinlikler azaltılmaya çalışılır.
Ancak eğer gözaltı torbalarının görünümü endişe verici hale gelirse, uygulanabilecek tıbbi ve cerrahi tedavi seçenekleri de mevcuttur.

Cilt bakımı

Lazer ile cilt soyma veya kimyasal peeling gibi yöntemler kırışıklıkları tedavi etmek ve cildi germek için kullanılan yöntemlerdir. Aynı şekilde gözaltı derisine uygulandıklarında şişliklerin azalmasına ve cildin gerilmesine yardımcı olabilirler.

Göz kapağı ameliyatı

Göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti) gözlerin altındaki torbaları almak için kullanılan bir seçenektir. Blefaroplasti sırasında cerrah gözünüzün doğal kırışıklıklarını ve kirpiklerin altındaki kısımları keser. Aşırı yağ birikintilerini ve sarkmaları kaldırır.

Gözaltı torbalarının düzeltilmesine ek olarak Blefaroplasti işlemi ile:

• Sarkık veya kabarık üst göz kapakları düzeltilebilir,
• Görüşü engelleyen üst göz kapağındaki fazla deri alınabilir,
• Alt göz kapaklarındaki fazla deri alınabilir.

Gözaltı torbalarını geçirmek için evde yapılabilecekler

Aşağıdaki ipuçları gözaltı torbalarının şişkinliğini azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir:

• Soğuk kompres. Gözaltı torbaları için alınabilecek en basit önlem, evde bir göz maskesi bulundurmaktır. Soğuk su ile temiz bir bezi ıslatın. Siz otururken ya da uzanırken hafif basınç uygulayarak birkaç dakika boyunca gözaltı ve çevresindeki cilde nemli bez ile uygulama yapınız.
Soğuk su ile ıslatılmış veya içinde buz bulunan maskeler genellikle hızlı bir şekilde gözaltındaki dokuları sıkılaştırır. Soğuk kompresin etkisini tam gösterebilmesi için en az 10-15 dakika kadar gözlerin üstünde tutulması gerekir.

Ayrıca, gözaltındaki cildi ve dokuları sıkılaştırmaya yardımcı olan birtakım mutfak malzemeleri de vardır. Soğuk patates ya da salatalık dilimleri maske şeklinde kesilerek göz bölgesine yapıştırılabilir ya da soğuk çay maskesi de yapılabilir. Kullanılacak çay siyah ya da yeşil olabilir, fark etmez.

• Geceleri yeterince uyuyun. Çoğu yetişkin için, en ideal uyku miktarı yaklaşık yedi sekiz saattir.

Uyurken başınızı hafif dik tutun. Birkaç gün boyunca ilave bir yastık kullanarak ya da yastığı biraz yükselterek uyumaya çalışınız. Bu şekilde uyuma gözaltında sıvı birikmesini önlenmeye yardımcı olacaktır.

Alerji belirtilerini azaltın. Alerjenlerden mümkün olduğunca kaçının ve alerjenlere karşı kullanabileceğiniz reçeteli veya reçetesiz ilaçlar için doktorunuza danışınız. Eğer gözaltı torbalarınız saç boyaları, sabun, kozmetik ürünler veya diğer alerjenlere bağlı olarak oluşuyorsa gerekli önlemleri almalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Necla

    Göz Alti Torbalarim beni cok rahatsiz ediyordu.ve cok mutsuzdum.Rahmetli büyük Annem rüyama geldi ve bana göz torbalarimdan nasil kurutacagimi söyledi. 2 gün denedim ve gercekden göz torbasindan eser bile kalmadi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Küçültme
Göz ve Alın Şekillendirmek
Tırnak Batması
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske, Bakım
Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cildi Nemlendirmek İçin Doğal Yöntemler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.