GÖZLERİN ALTINDAKİ MOR HALKALAR

Gözlerin altındaki mor halkalar genellikle ciddi bir hastalığın belirtisi değildir ancak kişinin daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilir. Mor halkalar genellikle çocukluk dönemlerinde başlar ve hem erkek hem de kadınlarda görülebilir.

NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer yeterince uyumanıza rağmen hala gözlerinizin altında mor halkalar oluşuyorsa bu durum normal değildir. Yorgunluk gözlerin altındaki mor halkaların tek nedeni değildir. Bazen de yaşlanmaya bağlı ve yaşlılığın bir parçası olarak kabarık göz kapakları ve gözlerin altındaki derin kırışıklıklarla birlikte görülebilir.

Gözlerdeki mor halkaların nedenlerinden bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • • Alerjiler
 • • Atopik dermatit (egzama)
 • • Aileden geçen kalıtsal özellikler 
 • • Fiziksel veya duygusal stres, sigara içilmesi ya da kronik alkol kullanımı gibi yaşam tarzı faktörleri 
 • • Burun tıkanıklığı (gözler ile burun arasındaki bağlantıyı sağlayan damarların kabarması ve kararması
 • • Özellikle Asyalı ve zenci insanlar için geçerli pigmentasyon düzensizlikleri
 • • Gözlerin sürtünmesi veya çizilmesi
 • • Güneşe çok fazla maruz kalınması sonucu cilde renk veren “melanin” pigmentinin fazla üretilmesi 
 • • Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak yaşanan, deride incelme, yağ ve kolajen kaybı gibi durumlar gözlerinin altındaki kırmızımsı-mavi kan damarlarını daha belirgin hale getirir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer renk değişikliği ve şişlik sadece bir gözün altında göründüyse ve zaman içinde daha kötüye gidiyorsa bir doktora görünün. Kalıcı çözüm için dermatologunuzun önereceği uygun kremleri kullanabilirsiniz. Gözlerin altındaki morluklar için uygulanabilen tedavi seçenekleri arasında makyaj, lazer tedavisi ve cerrahi işlemler de vardır. Tedaviler ile elde edilen sonuçlar her zaman mükemmel olmamakla birlikte gerçekçi beklentilere cevap verebilmektedir.

Gözlerinin altındaki halkalara neyin neden olduğuna bağlı olarak, doktorunuz renklenmeyi ortadan kaldırmak veya azaltmak için krem veya birkaç tedaviyi bir arada önerebilir. Lazer tedavisi veya kimyasal peeling bazı durumlarda yararlı olabilmektedir. Yaşlanmaya bağlı gelişen kabarıklıkların oluşturduğu gölgeleri ortadan kaldırmak için, ameliyat ile düzeltme yapılabilir ya da dolgu enjeksiyonları uygulanabilir.

Koyu gözaltı çevreleri genellikle tıbbi bir sorun değildir ve gözlerin altındaki mor halkalar için kullanılacak ev ilaçları durumu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Kendi Kendinize Ne Yapabilirsiniz?

Hafif ve orta şiddetteki koyu halkalar genellikle evde bulunan basit ve ucuz tedavi seçeneklerine iyi cevap verir. Evde uygulanabilecek tedavi önerileri şunlardır:

 • Soğuk kompres. Yumuşak bir beze sarılı buz parçaları ile morlukların olduğu bölgeye soğuk kompres yapılması ilgili bölgedeki damarların genişlemesi ve renk değiştirmesini azaltacaktır.

Yastık yükseltmek. Gözaltı çevresindeki torbalara sıvı dolmasını önlemek için iki veya daha fazla yastık kullanarak başınızı yükseltebilirsiniz.

Fazla uyuma. Yetersiz uyku kişinin solgun görünmesine ve gözün altında halkalar oluşmasına neden olur.

Koyu renkli gözlük ve güneş kremi kullanılması: Bronzlaşma koyu renkli halkaları kısa vadede giderse de üretilen melanin pigmentleri uzun vadede gözün çevresini daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle güneş gözlüğü ve kremleri ile göz çevresi güneş ışınlarına maruz kalmaktan korunmalıdır.

Tuzlu yıkama veya spreyler kullanma: 2 su bardağı ılık suya 1/4 çay kaşığı deniz tuzunun eklenmesi ile oluşturulan tuzlu su solüsyonu veya tuzlu spreyler ile sinüslerin durulanması burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Kozmetikler. Eczane ve mağazalarda koyu göz çevresini düzeltmeye yaradığı iddia edilen yüzlerce krem ve diğer ürünler bulunmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar bu ürünlerden bazılarının içinde yer alan bileşiklerin gözaltı halkalarını daha da koyulaştırdığı belirlenmiştir.

Kamuflaj. Doğru bir kapatıcı ürün ile mor halkalar gizlenebilir. Gözlerin altındaki halkalar mavimsi ise, şeftali renkli bir kapatıcı kullanın. Beyaz veya gri renkli kapatıcı kullanmayın. Hassas göz dokularına zarar vererek ve tahriş yaparak gözlerde kızarıklık ve şişkinlik yapan “salisilik” veya “glikolik asit” içeren ürünleri kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  MERVE;)

  göz altı halkalarından nasl kurtulabilirim lütfen yardmc olurmusunuz..!

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yağlı Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?
Kış Mevsiminde Doğal Cilt Bakımı
EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?
Anti Aging
Doğru Saç Rengi Nasıl Bulunur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.