GÖZ BEBEĞİ BÜYÜMESİ NEDEN OLURgöz bebeği büyümesi neden olur

Göz bebeği iris olarak bilinen gözün renkli kısmının tam merkezinde bulunan dairesel bir deliktir. İris yapısındaki küçük kaslar yardımı ile göz bebeğinin boyutunu kontrol eder. Bu sayede ise ışığın gözün arkasındaki duyusal alana ulaşmasını sağlanmasını kontrol eder. Göz bebeği içeriye giren ışığın soğurulması ve geri çıkmaması nedeni ile karanlık yada siyah olarak görünür. Normal bir göz bebeği parlak ışıkla birlikte küçülür veya kendini sınırlar, düşük yada loş ışıkta ise daha fazla ışığa ulaşabilmek için büyür ve genişler. Göz bebeği boyutundaki değişimler aynı zamanda gözün bir yere odaklanması ve korku, heyecan gibi çeşitli duygulara bir tepki olarak ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz bebeği büyümesine çeşitli ilaçlar da neden olabilmektedir. Bir çok durumda göz bebeği büyümesi kullanılan ilaçların yan etkisi olarak kabul edilir. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestanlar, amfetamin, kokain, liserjik asit dietilamid (LSD) ve esrar göz bebeklerinde büyümeye neden olan ilaçlar arasında yer almaktadır.

Çeşitli ilaçlar, gıda veya kimyasallar nedeni ile meydana gelen zehirlenme vakaları genellikle her iki göz bebeğinde genişlemeye neden olabilir. Fakat sadece bir göz için kullanılan göz damlaları ise sadece bir göz bebeğinde büyümeye neden olabilir. Bu durumlar geçici olup genellikle etken ortadan kalktığında düzelebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İnme, tümör ya da beyin hasarı gibi bazı nörolojik koşullar bir ya da her iki gözde göz bebeğinin büyümesine neden olabilir. Böyle durumlarda göz bebekleri ışık yada diğer uyarıcı faktörlere yanıt vermez, yani büyüme ve ya küçülme gözlenmez.

Göz bebeği büyümesi yada eşit olmayan şekildeki göz bebeği büyümesi ciddi vakalara işaret eder. Böyle durumlar kafaya alınan travma, beyin tümörleri, felç ya da zehirlenme gibi ciddi durumdan kaynaklanabilir. Bunlardan herhangi birinin olması durumunda derhal yardım alınız/isteyiniz.

göz bebeği genişlemesiDİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Konunun girişinde de bahsedildiği gibi göz bebeği büyümesinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu farklı nedenlere bağlı olarak göz bebeğinin büyümesinin dışında farklı belirtiler de oluşabilir. Göz bebeği büyümesi sabit yanı sıra büyüme iki gözde de farklı ise genellikle ciddi semptomlara işaret eder.

Aşırı dozda ilaç kullanımı veya zehirlenme ile ilgili olarak göz bebeği büyümesinin yanı sıra  kısa bir an için dahi olsa bilinç kaybı ve ya karışıklık, ağız kuruluğu, hızlı kalp hızı (taşikardi), konuşma bozukluğu ve kusma görülebilir.

Daha da ciddi olarak meydana gelen belirtiler derhal acil serviste değerlendirilmesi gereken belirtilerdir. Bunlar;

 • Anormal büyüklükte göz bebeği yada ışığa tepkisizlik
 • Bilinç değişimleri yada tepkisizlik, halüsinasyonlar görme, ani davranış değişikliği
 • Konuşma bozukluğu
 • İdrar ve dışkının kontrol edilememesi
 • Duyu kaybı (hissizlik)
 • Kas zayıflığı
 • Felç ya da bir vücudun bir parçasını taşımada yetersizlik
 • Nöbetler
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Ani görme değişikliği, görme kaybı ya da göz ağrısı

GÖZ BEBEĞİ BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?

Göz bebeğindeki büyüme ışık ve duygulara karşı gösterilen normal bir reaksiyon olabilir. Normalin dışında ilaçlar, uyuşturucu, zehir, beyin hasarı veya bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Amfetamin (dikkat eksikliği ve hiperaktivite, iştah azaltıcı ilaçlar sınıfı), difenhidramin (Benadryl, Allermax, Allergia-C) veya klorfeniramin (Klor-Trimeton, Aller-Klor, Allerlief) gibi antihistaminikler, atropin, kokain, psödoefedrin gibi dekonjestanlar (burun tıkanıklığını gideren ilaçlar), tetrahidrozolin gibi göz damlaları, liserjik asit dietilamid (halüsinasyon, zaman algısının değişmesi gibi durumlarda kullanılır) ve esrar, metamfetamin, eroin veya diğer uyuşturucuların kullanılması göz bebeklerinde büyümeye neden olabilir.gö bebeği büyümesi neden olur

Yanısıra bazı kimyasal maddeler de insanda zehirlenmelere yol açarak göz bebeklerinin büyümesi şeklinde belirti oluşturabilir. Zehirlenmelere neden olan bu kimyasallar benzen, kloroform, tatula ve mantarlardan kaynaklanabilir.

Sinir sistemi ve gözün kendisi ile ilgili hastalıklar da nadir de olsa göz bebeklerinde büyümeye yol açabilir. Üçüncü kranial sinir bozukluğu (göz bebeklerinin boyutunu ve çoğu göz hareketlerini kontrol eder), göz içi basıncın artması ve migren de bu belirtiye yol açabilmektedir.

Daha da ciddi olarak beyin anevrizması (beyindeki bir arterin duvarının zayıflayarak patlaması ve ciddi kanamaya yol açması), beyin tümörü, serebral ödem (beyinde şişlik), koma, kafaya alınan bir darbe, kafa içi basıncın artması (beyinde şişme veya kanama nedeni ile olabilir), kafatası kırığı ve inme göz bebeğinde genişlemeye neden olabilir. bu nedenler acil müdahale gerektiren hayatı tehdit edebilen nedenlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mehdiü

  Merhaba benim nişanlım kusma ve baş ağrısı ile doktor a gitti ve bir göz bebeğinin diğerinden biraz büyük olduğunu söylediler ve tomografi gibi bazı filim lerini cektiler sonuclar temiz çıktı ama haala baş ağrısı ve kusması goz bebeğindeki buyume devam ediyor bu neyin belirtisidir rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler

  Seyithan Yıldız

  Ben gözüme bir darbe aldım gözüm şuan kötü görüyor doktoruma görünüyorum zamanla iyileşecegini söylüyor yaklaşık 14 gündür böyleyim doktor göz bebegimin felç olduğunu söyledi bir göz bebegim hep büyük hiç hareket etmiyor sizce düzelirmi

  serkan

  bende de var aynı hastalık.doktor göz damlası verdi polisel diye kullanıyorum 3 aydır ama fayda etmiyor.kesin tedavisi nedir acaba??

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Gurupları
Tuz Kullanımı
Ayakta Deri Döküntüsü Neden Olur
Faranjit Neden Olur
Beyin Şişmesi Belirtileri
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.