GÖZ ÇEVRESİ BAKIMIGöz Çevresi Bakımı

Göz çevresi yüz ifadesi ve mimikleri etkilediği için önemli bir rol oynar. Dolayısıyla bu alanın doğru şekilde bakımı uzun vadede faydalar sağlayabilir. Ayrıca “perioküler alan” olarak da bilinen göz etrafındaki ciltte meydana gelen değişimler işlevsel, kozmetik ve psikolojik etkilere yol açabilir. Gözler, sosyal iletişimde yüzün odak noktası olduğu için bu alanda oluşan şişkinlik, kırışıklık veya koyu halkalar gibi sorunlar bireyin yorgun veya üzgün görünmesine neden olabilir.  

Sponsorlu Bağlantılar

Göz çevresindeki cilt yüzün diğer taraflarındaki ciltten on kat daha incedir. Yaşlanmaya bağlı olarak ciltteki kolajen özelliği azalır, incelmeye başlar ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Yaşlanmanın yanı sıra güneşe maruz kalma, sigara içilmesi ve diğer başka çevresel etkenler de cildin doğal niteliğini kaybetmesine neden olabilir. Göz çevresindeki cildimiz sürekli hareket eder. Günde yaklaşık 10.000 hareket üretir. Diğer gülme ve gözünü kısarak bakma gibi yüz ifadeleri de aynı şekilde göz çevresindeki cildi etkiler. Gözaltında meydana gelen şişlik tuzlu gıdalar, alerji ve iç dehidrasyonla şiddetlenebilir. Kaşıma, alerji, ağlama, göz makyajı çıkarma ve kontakt lens takıp çıkarma da gözaltındaki hassas ciltte sarkmalara yol açabilir. Ciltteki elastikiyet bir lastik banda benzer. Sürekli çekilmesi elastikiyetinin kaybına neden olur. Göz çevresindeki dokuda çok az yağ bezi bulunduğu için vücudun diğer bölgelerine göre doğal nemi de daha azdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çevresi Sağlıklı Cilt bakımı

Göz çevresindeki cildin bakımı hassas bir süreçtir. Daha ince olduğundan dolayı yaşlanma belirtileri gösterme eğilimi olan ilk yerdir. Ama aynı zamanda vücuttaki cildin geri kalanından da daha hassas özelliktedir. Bu nedenle bakım yaparken ve bakım ürünleri seçerken daha dikkatli olunması önemlidir. Vitaminler, antioksidanlar ve cilt dolgunlaştırıcı maddeler içeren; kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı; nazik ve tahriş edici olmayan bileşikler içeren ürünlerin tercih edilmesi idealdir.

Tercih edilen ürünün yağsız olması da önemlidir. Çünkü yağlı ürünler göz çevresinde tıkanmış yağ bezleri olasılığını artırarak diğer göz problemlerine yol açabilir. Kontakt lens kullanıcıları da özellikle yağ içeren ürünlerden kaçınmalıdır. Yağ, lense yapışarak sadece bulanık görmeye neden olmakla kalmaz aynı zamanda kalıcı lekelenmeye de neden olabilir. Kirlenme olasılığını en aza indirmek için, parmak daldırılıp bakılabilecek şekilde hazırlanmış olan ürünlerden kaçınmalıdır.

Yaygın olarak kullanılan bir cilt soyucu “alfa hidroksi asitler (AHA)” dir. Bu içeriğe sahip ürünlerde meyve, şeker kamışı ve süt gibi çeşitli yiyeceklerde bulunan doğal bileşenler kullanılır. Bu ürünler ciltteki dış katmanda gevşeme yaratarak ve ölü hücrelerin dökülmesini sağlayarak korneositlerin oluşumuna karşı etkili olur. Hızlandırılmış dönüşüm, epidermisin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayarak ince çizgilerin görünümünü azaltır. Ölü hücre tabakasının inceltilmesi diğer önemli maddelerin cilde girişini de kolaylaştırır. AHA’lar aynı zamanda hidroskopik (su bağlama) yeteneği ile de süper nemlendiriciler olarak da işlev görür. Ancak hafif AHA formülü içeren ürünler bu hassas perioküler alanda kullanılır.

AHA’ların yanı sıra nemlendiriciler, antioksidan vitaminler ve bitkisel özler gibi, diğer terkip maddeleri de göz çevresindeki cilt bakımında kullanılabilir.

 • Vitamin A, “B-kompleks”, C, D ve “beta-karoten” içeren antioksidan vitaminler, serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar. Serbest radikallerin hücrelerde büyük hasar oluşturma yetenekleri vardır. Hatta normal hücrelere oksijen girişini bile önleyebilir. Kirlilik, UV ışığı, sigara, alkol ve günlük stres gibi faktörler serbest radikal üretimini tetikleyebilir. Antioksidanlar ise serbest radikaller cildin sağlıklı hücrelerine zarar vermeden onları zararsız hale getirir.Göz Çevresi Bakımı- bol su içme
 • “Sodyum hyaluronat” gibi nemlendiriciler dehidrasyon (sıvı kaybı) nedeniyle meydana gelmiş ince çizgileri azaltır. Sodyum hyaluronat, en etkili nem tutucu özelliğine sahip ve kendi ağırlığının yaklaşık bin katı ağırlığında nem bağlama yeteneğine sahiptir.
 • Papatya, peygamberçiçeği, bisabolol ve lesitin gibi bitkisel özler ve lipozomlar, kızarıklık ve şişkinliği azaltır; cildi besler, canlandırır ve gençleştirir.

Göz çevresindeki cildi sağlıklı tutmak için ipuçları

Doğru cilt bakım ürünü seçmenin yanı sıra, sağlıklı göz çevresi bakımı için önemli olan başka hususlar da bulunmaktadır:

 • Bolca su için. Su, cildin elastikiyetini muhafaza etmesinde önemli bir rol oynar.
 • Sigara içmekten kaçının. Genel vücut sağlığı için yaratmış olduğu riskin yanı sıra, yüz bölgesi ve gözaltındaki kan damarlarının daralmasına da yol açar. Damarların daralması aynı zamanda besinlerin emilimini de güçleştirir ve kolajenlerde soruna yol açabilir.
 • Güneşten uzak durun. Ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak, pigment üreten melanosit hücrelerinin anormal şekilde büyümesine neden olur. Bu da yaşlılık lekeleri ve düzensiz pigmentasyon ile sonuçlanır. UV ışınları ciltteki yaşlanma belirtilerinin yaklaşık %90’ından sorumludur ve normalden birkaç yıl daha yaşlı gösterir.
 • Gözleri kısarak bakmaktan korumak için güneş gözlüğü kullanın.
 • Bol bol dinlenin. Yorgunluk cildin solgun ve daha sıska görünmesine neden olabilir.
 • Alkol tüketimini sınırlayın. Aşırı alkol içilmesi su kaybına yol açar. Bu yüzden haftada bir ya da iki içki ile sınırlayın.
 • Hassas cilt dokusunda tahriş oluşmasını önlemek için makyaj çıkarırken pamuk topları kullanın.
 • Göz çevresindeki bölge için kaliteli tavsiye edilen cilt bakım ürünleri kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  göz altı şişlikler icin [bendekine torba denir bayagı büyük.} patates konması söyleniyor.tıbbi müdahale dışında buna benzer müdahale şekli varmı. [torbalar kaybolsun]

  Sağlık

  13 yasında bir kız çocuğuyum bugün kalktığımda göz çevremde morluklar ve kızarıklar gördüm patates ve salatalık iyi gelir mi lütfen yardım edin çok zor durumdayım…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güzel Bir Cilt İçin
Kalıcı Epilasyon ( epilation )
Göz ve Alın Şekillendirmek
Göz Altı Torbaları
KURU CİLTLERE EV HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MASKE
Boy Uzatma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.