Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kanlanması:

Göz kanlanması (pembe göz), gözün beyazı, renkli kısmı veya göz kapağını etkileyen bir rahatsızlıktır. Kan damarları genişleyerek ve gözün yüzeyinde belirgin bir şekilde dağ

Göz Kanlanmasının Nedenleri:

Göz kanlanmasının nedenleri sıralanırken özellikle konjonktivite dikkat çekmek gerekmektedir. Çünkü Konjonktivit bütün göz kanlanmalarının büyük bir bölümünün nedenidir. Konjonktivitin yanı sıra,

 • Konjonktivit,
 • Gözyaşı kanalı tıkanıklığı,
 • Glokom,
 • Fiziksel darbeler,
 • Alerjik durumlar,
 • Bağımlılık yapıcı(uyuşturucu madde, uçucu madde) maddeler,
 • Uykusuzluk,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,

Gibi faktörler de göz kanlanmasına neden olmaktadır. Göz kanlanmasına neden olan bu faktörleri başlıklar altında kısaca anlatmak sorularınıza cevap olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Konjonktivit:
Pembe göz olarak da bilinen konjonktivit aslında birçok rahatsızlığın ortak bir adıdır. Bu rahatsızlıklara ortak bir ad verilmesinin sebebi; Bu rahatsızlıkların göz üzerindeki görünen etkilerinin hemen hemen aynı olmasıdır. Konjonktivit, göz üzerinde genişlemiş damarlar, göz beyazının damarlı görünmesi, göz beyazına kırmızı veya pembe rengin hkim olması gibi etkilerle kendini gösterir.

Konjonktivitin belirtileri; Göz veya gözlerde kırmızılık, göz veya gözlerde meydana gelen kaşıntı, gözlerde ortaya çıkabilecek batma hissi, bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet, gözlerde çapak yapan akıntılı durumlar, gözlerin normalden fazla yaşarması şeklinde sıralanır.

Göz kanlanması sırasında bu belirtilerden biri veya bir kaçı aynı anda ortaya çıkabilir. Yapmanız gereken vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaktır.

Konjonktivite neden olan faktörler; bakteriyel enfeksiyonlar, viral(virüslerin neden olduğu) enfeksiyonlar, alerjik enfeksiyonlar, gözyaşı kanallarının tıkanıklığı, göze kaçan ve alerjiye neden olan küçük toz zerrecikleri şeklinde sıralanır.

Konjonktivitin tedavisi; genellikle konjonktivite neden olan hastalığın tedavisiyle mümkündür. Yani konjonktivite neden olan hastalığın tedavisi konjonktiviti de yok eder. Böylece konjonktivite bağlı göz kanlanması son bulur.

Konjonktivit hakkında; bilmeniz gereken en önemli şey bu rahatsızlığın bulaşıcı olma ihtimalidir. Yani Konjonktivit eğer bakteriyel ya da viral nedenlere bağlıysa bulaşıcı olabilmektedir.

Gözyaşı kanalı Tıkanıklığı:

Gözlerimizin sulanması ve bu suyla birlikte; dezenfekte olması, göz kapağımızın rahatça hareket etmesi, gözlerimize kaçan cisimlerin göz çukuruna doğru itilmesi ve göz retinasının saydamlığını devam ettirebilmesi için gözyaşı kanallarımızın açık kalması gerekmektedir. Ancak insanlar hayatlarının bazı dönemlerinde çeşitli hastalıklardan dolayı gözyaşı kanalı tıkanıklığı yaşarlar. Bu tıkanıklık fizyolojik(bedensel) sebeplere bağlı olabildi gibi mikrobik nedenlere bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı göz kanlanmasına neden olabilecek önemli durumlardan birisidir. Özelikle gözaltlarında morarma, gözaltlarının aniden şişmesi, gözlerin sık sık iltihaplanması ve orantısız bir şekilde yaşarması (Bu yaşarma normal değildir. Gözde oluşan sıvı da normal gözyaşından farklıdır) gözyaşı kanalı tıkanıklığını akla getirir.

Glokom:

Glokom göz tansiyonu olarak da bilinmektedir. Halk arasında kara su olarak bilinen göz içi sıvının miktarında artış glokom rahatsızlığını meydana getirecektir. Gözde kanlanma bir tür damar rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Damarlarda oluşacak sorun göz içi sıvının miktarının ayarlanmasını zorlaştırıyorsa bu glokoma neden olur.

Burada bir yanlıştan söz edelim glokom göz kanlanmasına neden olmamaktadır. Göz damarlarındaki sorun öncelikle göz kanlanmasını meydana getirecek ve hemen ardından glokom oluşacaktır.

Not: Her göz kanlanması glokom oluşturmaz. Glokom varlığından bahsedilebilmesi için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Fiziksel Darbeler:

Özellikle oyun çağında ya da gençlik dönemlerinde meydana gelen fiziksel darbeler ciddi göz kanlanmalarına neden olmaktadır. Bu tür göz kanlanmalarının tedavisi soğuk uygulamak, ilaçla tedavi, zamana bırakmak veya daha ciddi durumlarda cerrahi müdahale şeklinde olmaktadır.

Alerjik Durumlar:

Bahar aylarında gözlerde meydana gelen kanlanmalardan genellikle polenlere olan alerji sorumludur. Bunun yanında,

 • Güneş alerjisi,
 • Toz alerjisi,
 • Hayvan alerjisi,

Bazı durumlarda su alerjisi gibi alerji türleri de göz kanlanmasına neden olmaktadır. Bu tür alerjilerden meydana gelen göz kanlanmasının tedavisi; Kanlanmayı meydana getiren alerjik durumun ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.

Alerjik durumların tespiti çok önemlidir. Alerjiye neden olan maddelerin tespit edilmesi için iyi bir gözlem şarttır. Hangi durumlarda gözünüz kanlanıyor? Gözünüz aniden mi kanlanıyor? Gibi soruların cevabı göz kanlanmasından kurtulmanız için şarttır.

Diğer Göz Kanlanmasına Neden Olan Durumlar:

Uykusuzluk, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu maddeler ve bağımlılık yapıcı maddeler de göz kanlanmasına neden olmaktadırlar. Bu tür kanlanmalarda göz ağrısı veya göz batması durumu yaşanmaz. Zamanla geçen kanlanma herhangi bir soruna neden olmaz.

Ancak göze tahriş edici bir gazın veya sıvının kaçması göz kanlanmasına neden olan tehlikeli durumlardandır. Bu durumda olan hastanın gözü hemen yıkanır ve bir havlu yardımıyla gözdeki su kalıntıları çekilir. (Havlu emicidir. Göz üzerine göz kapalıyken tampon uygulanırsa fazla suyu emer ve bu suyla birlikte hareket eden tahriş edici maddeler de havluya geçmiş olur) Daha sonra vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulur.

Not: Eğer göz kanlanmasına ağrı, kaşıntı, batma ve ilthap eşlik ediyorsa vakit kaybemeden doktora başvurunuz. Bu belirtiler hastalık önemli bir göz hastalığının hebercisi olabilir. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
26 Ocak 2008

benim gözümde kaşınma,yanma, şiddetli agrıyla dengemi yitiriyorom ve ışıya tahammür edemiyorum agrı başladığında ve sürekli kanlı gözlerim özellkle sol gözüm fena banyodan sonra kapkanlı oluyor gözüm agrıdında midem bulanıyor muş gibi hissediyorum

Sağlık
26 Mart 2008

bence kesinlikle bi doktora başvurun.

Sağlık
19 Mayıs 2008

başvurmadım gafam istemedi saane galori

Sağlık
16 Ağustos 2008

benim 1 yaşındaki kızımın 2 gündür gözleri kanlanıyor.dün akşam şarjlı süpürgeyi kafasına vurdu.ama bundan olacağını düşünmüyorum çünkü daha önceden de kanlanma vardı.ama kanlanma öncesinde 2-3 gün kadar uyandığında çapaklanma oldu.ne yapsam bilemiyorum.ciddi bir durum olur mu?hangi doktora gitmeli?çocuk mu göz mü?fikri olan varmı?

Sağlık
22 Eylül 2008

kızım 10 yaşında.1 haftadır tek gözünde kanlanma vardı.Doktora götürdük doktor epidemiks hastalığı başlangıcı diye söledi. Bir çocuk doktoruna görünmesi gerekiyomuş acba bu hastalıkla ilgili bilgi verirmisiniz

Sağlık
2 Ekim 2008

ben 47 yaşındayım gözümde kanlanma vede görme bozuklugu var doktorun bana vermiş oldugu gözlügü en fazla iki ay kullana biliyorum sonra gözlükler baş agrısı yapıyor kullanamıyorum bana bu konuda bilgi verirmisiniz teşekürler

Sağlık
11 Kasım 2008

göz neden kanlanır

Sağlık
12 Kasım 2008

benim gözümde hergün kızarıklık ço fazla yorgun oldugum zaman daha fazlalaşıyor doktora gittim hiç fayada görmedim ne yapmam gerekir

Sağlık
23 Kasım 2008

gözlerim kendimi bildim bileli kanlanıyor neden bazen ilaç kulandıgımda geçiyro ama tekrar tekrar

Sağlık
27 Kasım 2008

BENDEDE AYNI SORUNLAR VAR GÖZLERİM DEVAMLI KANLANIYOR AMA GÜNDE 6-8 SAAT KİTAP OKUYORUM VE GÜNDE SON 6 AYDIR 5-6 SAAT UYUYORUM VE KENDİMİ ÇOK YORGUN HİSSEDİYORUM 2 DEFA İLAÇ KULLANDIM DÜZELDİ AMA BIRAKTIKTAN BİR HAFTA SONRA TEKRAR BAŞLIYOR SİZCE NE YAPMALIYIM…SON ZAMANLAR YANMADA OLMAYA BAŞLADI

Sağlık
11 Ocak 2009

benimde kanlandı gözlerim.doktora gidemiyorum param yok.bir ülkede eğitim ve sağlık ücretsiz olmalı. paramız yok diye doktora gidemiyoruz

Sağlık
21 Ocak 2009

benim sağ gözüm bir kaç gün önce çok az kanlanmıştı sonra geçti bu sabah kalktığımda sağ gözüm çok küçülmüş ve kanlanmıştı kanlanma uyuyunca daha çok artıyor doktora gitmedim ssk mız yok ne yapmam gerekiyo lütfen söyleyin…

Sağlık
29 Ocak 2009

benım gosumde kanlanma var ama agrı yok neden kanlanıyor olabılır

Sağlık
11 Nisan 2009

ben 13 yaşındayım 3 gündür tek gözümde kanlanma var ne yapmalıyım ama ağrı falan yok

Sağlık
18 Nisan 2009

ben 14 yaşındayım ve gözlerimde aşırı kanlanma var ne yapmam gerekiyor? ve biraz ağrı var. ama çok fazla değil. ve çayla gözümün üzerine biraz sürüyorum geçmesi için ama hiç bir ilerleme yok.

Sağlık
11 Mayıs 2009

iki gündür sol gözümde kanlanma var.tansiyonumu ölçtürdüm yüksek çıktı buna bağlı olabilirmi.göz doktoruna mı yoksa dahiliye doktoruna mı gitmem gerekir
tşkler

Sağlık
19 Mayıs 2009

gozlerımde sureklı kanlama ve ozelıkle ılk bahar mevsımındede yanmalar ve batmalar olusmaktadır nedenlerı ne olabılır sımdeden saygılar sunarım

Sağlık
19 Mayıs 2009

@naime

Hastalığınız büyük ihtimal ” polen alerjisi ” ‘dir. Bu konuyla ilgili yinede doktorunuza başvurmanız hastalığınız için yararlı olacaktır.

Geçmiş olsun.

Sağlık
22 Mayıs 2009

mrb arkadaşlar ben 9 yaşındayım ablam 15 yaşında ablamın akşam ve öglen kanlanıyor agrı az var diyor neden kanlanıyo nedenini verirmisiniz

Sağlık
18 Haziran 2009

2 yaşında kızımda arasıra göz kanlanması oluyor.kanlanma başlayınca kaşımaya başlıyor.ağrısı yok ama rahatsız olduk acaba bir sorun mu var doktora gitmelimiyim.

Sağlık
16 Temmuz 2009

gözümde 3 gündür kan birikintisi var ve göz damlası kullanıyorum ama geçmiyor

Sağlık
16 Temmuz 2009

bn sol gozomun ıc kısmsında kanlanma oluyor doktora gıdyoruz ılac werıoyr ama bır ıse yarmıyor kanlanmanın gıderılmesı ıcın ne yapabılrım sızce tedawiai warmıdır?

Sağlık
4 Ekim 2009

duştan sonra gözlrim çok fazla kanlanıyor bu akşam yine duştan sonra kanlandı biraz sızlama sebeb nedir ? teşekkürler

Sağlık
17 Ekim 2009

gözüm kanlandı ilaç kullanıyorum geçmiyor kanlanma iyice arrttı artık iyi göremiyorum ne yapmam gerekir

Sağlık
11 Kasım 2009

Merhaba ben hollandadan olgay. bennim annem bir yildir gozu kanli geziyor, ilk gittigi zaman goz damlasi verdi kullandim ama hic birsey olmadi aksine diger gozume gecti. aralikli kanlaniyor bir sag bir sol kanlaniyor. en son doktora gitigimde beni romatizma doktoruna yonlendirdi.simdi romatizma doktoruda bir sey yapamiyacagini souluyor. ne yapabilirim.

Sağlık
17 Aralık 2009

merhaba bende doktora gittim ve bana da alerji oldugumu söyledi damla verdi ve hiç işe yaramıyor gözlerim sinirlendiğim ve ağladığim zaman istem dışı kapanıyor çok az bilgisayarla ilgilendiğim halde kanlanıyor peki ben ne yapabilirim evde uygulayabileceğim bişey var mı gözlük kullanmam gerekiyor mu ne olur bir çare gözlerimi kaybetmek istemiyorum

Sağlık
23 Şubat 2010

benimde sol gözüm kanlanıyor agrım,akıntı yada kaşınma yokve gözlerimin içi sarımsı bir reng

Sağlık
29 Mayıs 2010

Merhaba..
Benim gözümde doğuştan bi kanlanma var.Bu durum bni cok rahatsız ediyor.Bi tedavisi var mı acaba???

Sağlık
21 Ağustos 2010

YA BN 12 YASINDAIM.GÖZLERİM KANLANDI HIC AGRI YOK AMA BATMA VAR.NE YAPABILIRIM VE AYRICA KNLANIYOR EGER OVLARSAM DIREK KIZRIYOR MİKROP KAPMASI OLABILIRMI

Sağlık
2 Ocak 2011

ben 12 yaşındayım sağ gözümün beyaz olan yeri kızardı ne yapabilirim ağrıma falanda yok sadece kızardı :(

Sağlık
31 Mart 2011

Merhabalar sabah kalktığımda gözümde bişey yoktu şimdi birden bire sol gözümün retinanın sol tarafında 2mm çapında kan birikti ağrı yok herhangi bi darbe almadım 30 yaşındayım sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım aydınlatırsanız sevinirim.

Sağlık
9 Nisan 2012

Gözlerim belli aralıklar la küçüklüğümden beri kanlanıyor o kadar ilaç kullandım yine de kanlanma gitmedi bazen hiç olmuyor bunun nedeni söyleyebilirmisiniz yardımcı olabilirseniz sevinirim..

deniz
18 Temmuz 2012

Gözlerimde Kanlanması Oluyor. Ne Yapmam Gerekiyor?

hasan
28 Temmuz 2012

gözlerimin içi 1 haftadır kıp kırmızı kanlanma oluyor bazende gözüme birşey batıyor gibi oluyor gözlerimi kapayınca çok ağrıyor uyuyamıyorum

Ceren soylu
18 Ağustos 2012

Saq gözümde göz bebeqine doqru kırmızı damarlar var nasıl gecer bu yeni oluştu buqün .. Bu arada yaşım 14

selçuk cesur
28 Kasım 2012

dayanılmaz birşey şu anda duramıyorum
:(

Ali
4 Şubat 2013

gözume bu eşya lari filan tutsun dıye ucu kancali cektin mi uzayan ip vurdu ben gözum gitti zannettım ve eve geldigimde kanlanmıstı donanımsal olarak bi sorun yok ama fiziksel hafif var doktora gıtmelimiyim

merve nur
11 Mayıs 2013

Ben 16 yaşındayım sol gözüm 3 gündür kan icinde cok kötü bi durum gercekten yaa annem cay limon faln döküyor mama hicbir faydası olmuyor off naapabilirim ??? :((

Mert
11 Haziran 2013

Mrb ben 15 yaşındayım 3 gündür gözlerimde kanlanma,yaşarma,ağrı var. Göz iltihaplanması olabilirmi ve tedavisi nedir ? Teşekkür ederim..

nirgül
20 Temmuz 2013

1 yaşında kızım var tek gözünde beyaz kısmının bir bölümü kanlandı 5 gündür böyle doktor bulamadım ne yapmalıyım

seda sarı
29 Temmuz 2014

mrb ben 18 yaşındayım gözümde kızarıklık var kaşınma var vede sürekli gözümde batan birşey var bir diken gibi canım çok yanıyo soktora gittim gözlük yazdı acaba bu yüzden mi önceden böyle birşeyim yoktu yardımcı olun lütfen bana napsam iyi gelir ?? Şimdiden Teşekür Ederim :)

Seda hanım doktorunuz gözlüğü gözdeki kızarıklık ve yanma için mi verdi? Yoksa gözlükten sonra gözde kızarıklık ve yanma gibi şikayetler mi oldu?
Eğer doktorun verdiği gözlükten sonra gözde yanma kızarıklık gibi şikayetler olduysa tekrardan doktorunuza başvurunuz ve durumu anlatınız. Yanma ve şikayetler nedeniyle gözlük kullnaıyorsanız biraz bekleyip sabrediniz. Zamanla bu şikayetlerin azalıp yok olduğunu göreceksiniz.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Huzursuz Bacak Sendromu
Kimler Kan Verebilir / Veremz
Zoofili
Traksiyon Ateli Nasıl Uygulanır
Böbrek Büyümesi
Ayak Terlemesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.