GÖZ KAPAĞI KAŞINTISI NEDENLERİGöz Kapağı Kaşıntısı Nedenleri

Göz kapaklarındaki kaşıntıya sıklıkla göz kapaklarının tahriş ve enfekte olması gibi durumlar neden olur. Yanı sıra alerjiler, enfeksiyonlar ve uyku eksikliği de göz kapaklarınızın kaşınmasına neden olabilir. Göz kapağı kaşıntısı çoğu durumda tek bir belirti değildir buna sıklıkla kızarıklık, şişme, gözlerde kum varmış gibi bir his, tahriş duygusu, şişlik ve göz yaşı üretimimin artması ve hatta akıntı gibi belirtiler de eşlik eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Saman nezlesi yada göz için kullanılan makyaj malzemeleri göz kapaklarında alerjik reaksiyona neden olan faktörlerdir. Alerjinin göz kapağı iç astarında yada göz akında meydana gelirse bu rahatsızlık “alerjik konjonktivit” olarak isimlendirilir.

Göz kapağı kenarı yada sınırındaki enfeksiyonlardan Blefarit (göz kapağı kenarındaki inflamasyon), Salazyon (göz kapağındaki bir yağ bezinin iltihabı) ve arpacık (göz kapağındaki kirpik folikülü ya da bir yağ bezine yerleşmiş bakteriyel enfeksiyon) çoğu durumda göz kapağında kaşıntı olarak belirti verir.

Arpacık Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

Göz kapağındaki enfeksiyon hayatı tehdit edecek yada görüşünüzü etkileyecek kadar ciddi değildirler ve çoğu durumda birkaç gün içinde kendi kendine kaybolur. Evde soğuk pres yapılarak yada reçetesiz satılan antihistaminikler kullanılarak kaşıntınızı azaltabilirsiniz. Bu süreçte ellerinizle gözlerinizi ovuşturarak gözünüzün daha fazla tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

Çok çok nadir durumda göz kapağı kaşıntısı anafilaksi habercisi olabilir. Anafilaksi hayatı eden bir durumdur ve göz kapağı kaşıntısını akla getirmeyecek kadar ani görüş kaybı, bilinç değişiklikleri, zor nefes alma, yüzde, dilde ve dudaklarda ani şişme gibi daha ciddi belirtilere neden olur.

Göz Kapağı İltihabı- Blefarit

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?Göz Kapağında Kaşıntı

Elbette neden bağlı olarak farklı belirtiler oluşacaktır. Yaygın olarak;

 • Gözlerde yanma hissi
 • Gözlerden akıntı gelmesi yada göz yaşı üretiminin artması
 • Gözlerin kumlu gibi hissedilmesi
 • Gözler ya da göz kapaklarında kızarıklık
 • Burun akıntısı yada burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Yüz şişmesi

Göz Şişmesi Kabarması Neden Olur?

GÖZ  KAPAĞI KAŞINTISI NEDEN OLUR?

Göz kapağı çok hassastır ve bu bölge kan damarı ve sinirler bakımından zengindir. Bu nedenle buradaki hafif bir enfeksiyon göz kapaklarınızın kaşıntı şeklinde cevap vermesine neden olur. Yaygın nedenler aşağıdaki gibidir;

 • Blefarit
 • Salazyon
 • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
 • Konjonktivit (göz yüzeyinin iltihabı)
 • Saman nezlesi veya hayvan tüyü, toz, kozmetik ürünler veya polene karşı gösterilen alerjik reaksiyon
 • Makyaj veya kişisel bakım ürünlerine karşı alrjik reaksiyon (kontakt dermatit)
 • Arpacık

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Proteinlerinin Yüksek Olması
Beyin Kanamasından Korunma
Kanseri artıran nedenler
Göğüs Ağrısı Nedenleri
Diyet Önerileri
Kedi tırmığı hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.