GÖZ KAPAĞI ŞİŞMESİ
Göz kapaklarına vücut sıvılarının dolması ile meydana gelen göz kapağı şişmesi çeşitli nedenle bağlı olarak gelişebilir. Göz kapağı şişliklerini geçici ve kalıcı şişlikler olarak sınıflandırabiliriz. Yorgunluk, uykusuzluk, sabit noktaya bakarak çalışma göz kapaklarında bir müddet sonra şişmeye neden olabilir. Bunların dışında yoğun sıvı alımı, tuzlu gıdalar yemek, çok geç yatmak ve fazla uyumak da diğer geçici göz kapağı şişliğine neden olan faktörlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer nedenler arasında çok aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjiler(madde, çilek, polen, kuş tüyü, güneş alerjisi gibi), kronik hastalıklardan romatizma ve böbrek hastalıkları, genetik faktörlere bağlı olarak yaşla ortaya çıkan şişmeler, iltihaplanma, nezle ve kızamık neden olabilmektedir. Göz kapağındaki geçmeyen ve sürekli hal almış şişlikler kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süre gitmeyen ve sürekli artan şişlikleri ciddiye alıp vakit kaybetmeyiniz. Gerici dönüşümü olmayan kalıcı sorunlara yol açabilir. Ayrıca gözlerinin altındaki şişlikler Graves hastalığı olarak bilinen tiroid bezindeki bir hastalığın sinyallerini verebilir.

Özellikle bayanların hormonsal değişikliklere neden olan menstrüal dönem göz kapağı şişliklerine yol açabilir.

Normal yaşlanma sürecinin bir parçası olan bağ dokusunun gevşeyerek cildin elastikiyetini kaybetmesi ve sonuçta sarkması göz kapağı şişliklerinin nedenleri arasında sayılabilir. Hatta bu şişlikler kalıcı olabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

GÖZ KAPAĞI ŞİŞMESİNDE İLK YARDIM
Gözlerin şişmesini gizlemek için yapılabilecek tercih gözlük kullanımı olabilir. Elbetteki buradaki sorunu hafifletmek için güvence veren başka yollar da vardır. Soğuk su ile yüzü yıkamak kan dolaşımını uyaracağından şişlikleri indirebilir. Masaj yöntemi de göz kapakları şişlikleri gidermede etkili olan diğer bir metottur. Parmaklarınızın sadece uçları ile hafifçe üst ve alt göz kapaklarındaki şişme alanlarına hafifçe dokunun. Etkisini göreceksiniz.
Göz kapaklarındaki bu sorunu gizleyebilirsiniz de. Sabah uyandığınızda buzdolabındaki bir göz maskesini gözünüze kompres yapabilirsiniz. Şişen göz kapağı için buzdolabından aldığınız iki kalıp buzu 15 dakika boyunca, aralıklarla, göz kapağınıza uygulayın. Çay banyosu da bir diğer etkili çözümdür. Çoğumuzun evinde bulunan çayı, gündüzden demlenebilir veya yeni demlenip hızlıca soğutularak da kullanılabilir. Bir pamuğu çaya bandırıp göz kapaklarımız üzerine kompres yapıp bir süre bekleyerek bu soruna çözüm olabilirsiniz. Soğutulmuş çay poşetleri de aynı şekilde işlev görebilir.

Göz kapağı şişliklerini kapatmak için kapatıcı kullanabilirsiniz. Üst kapağın şişmesini gizlemek için kaş çizgisine koyu bir gölge uygulayın. Sonra gözkapağının kendisine hafif bir gölge uygulayın. Bu uygulama şişliği gizleyecektir.

GÖZ KAPAĞI ŞİŞLİKLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN

  • Yatağınızda başınızın altına herhangi bir şeyler koyarak baş pozisyonunuzu yükseltin. Bu sistem göz havuzunda sıvıların toplanmasını engelleyecektir.
  • Yatmadan önce sıvı içmeyin. Ya da birkaç yudum içiniz.
  • Tuz oranı yüksek diyet kullanmayınız.
  • Kullandığınız bazı kırışıklık kremleri de yan etki olarak şişliklere neden olabilir,
  • Makyajınızı değiştirin. Su bazlı makyajlar yağ bazlı makyajdan daha hafif ve daha az cildi tahriş eder.
  • Tüylerden alerji alıyorsanız yorgan ve yastıklarınız sentetik olsun. Böylece her sabah gözlerini şiş olarak uyanmaktan kurtulursunuz.

GÖZ KAPAKLARI ŞİŞMESİNDE TEDAVİ
Göz kapaklarındaki şişmenin tedavisi için öncelikle nedeni bilinmelidir. Şişliğe neden olan durum ortadan kalktığında şişlik kendiliğinden geçecektir. Ciddi sorunlarda elbette bir doktor tavsiyesi almak yerinde bir karar olacaktır.

Göz kapaklarındaki şişliklerle birlikte ağrı ya da batma türünden bir şikyet varsa muhtemelen bu kirpik dibi iltihabına işaret etmektedir. Bunun içinde eczaneden alacağımız asit borik adı verilen antiseptik bir maddeyi gerektiği kadar sulandırarak göz kapaklarına kompres şeklinde bekletebilirsiniz. Bu uygulamayı ki saatte bir defa tekrarlama size rahatlama sağlayacaktır. Rahatlama olmuyorsa bir uzman doktora görünmekte fayda vardır.

Şişmeyi azaltmak için diüretik ilaç kullanabilir, gözleriniz kırmızı, şiş ve kaşıntılı ise bu gibi durumlarda antihistaminik alımı şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Muhtemelen bu bir alerjik reaksiyondur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    gülşah

    benim gözüm ve dudaklarım şişti küçük küçük sivilceler yayıldı gözlerimin üstü morarmaya başladı sizce nababilirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bu ünlüler kesin evlenir!..
Göz Tansiyonu (Glokom)
Bağırsak Kanseri
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
Siğarayı Bırakmayı Deneyin
AYAK TABANINDA (ALTINDA ) SİĞİL VE TEDAVİSİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.