Göz Kararması Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Günlük olağan işleri gerçekleştirirken bir anda gözlerin kararması çoğunlukla toplumumuzda açlık yüzünden şeker veya tansiyon düşmesi olarak nitelendirilir. Tıp literatürüne bakıldığı zaman bir çok farklı hastalığın belirtilerinden olan ani göz kararması, eğer sık sık yaşanan bir durum haline geldiyse o kişinin zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bir takım testlerden geçmesi tavsiye edilmektedir.

Çoğunlukla gün içerisinde tansiyon düşmesi neticesiyle ortaya çıkan göz kararmasının dışında kan içerisinde bulunan şeker miktarının da azalmasından dolayı gözlerde kararma meydana gelebilir. Kan şekeri seviyesinin azalmasıyla oluşan göz kararması toplumumuzda çok fazla önemsenmez ve ciddi bir hastalığın altında yatabileceği düşünülmez. Fakat bu durum sık sık yaşanmaya başladığı taktirde, vücudunuz size birşeyin sinyalini veriyor düşüncesi akla gelmeli ve hekime başvurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişinin gün içerisinde tansiyon seviyesinde meydana gelen değişiklikler göz kararmasının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Tıp dilinde ortostatik hipotansiyon olarak geçen ve toplumumuzda kişinin otururken herhangi bir problem yaşamamasına rağmen ani bir şekilde ayağa kalktığı zaman oluşan düşük tansiyon durumu göz kararmasının en önemli nedeni olarak kabul edilmektedir. Çoğu insanda bu durumdan ötürü meydana gelebilecek göz kararmasının çeşitli ciddi hastalık belirtileri taşıyabileceği de asla unutulmamalıdır. Özellikle mide kanaması ve mide de oluşabilecek rahatsızlıklardan ötürü göz kararması gerçekleşebilir. Mide kanaması yaşayan kişi oturur pozisyondayken bu durum yavaş yavaş gelişeceği için herhangi bir belirti göstermezken bir anda ayağa kalktığında ve yürümeye başladığı zaman kanama artacağından dolayı beraberinde göz kararması problemi de meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzda gün içerisinde farkında olmadığımız kimyasal tepkimeler ve reaksiyonlar meydana gelmektedir. Bunlardan birisi olan mineral dengesinde oluşabilecek farklılıklar neticesinde kişide göz kararması görülebilir. Özellikle yaz mevsiminde hava sıcaklığının yüksek olmasından dolayı kişiler kışa oranla daha fazla terler ve vücutlarından daha fazla tuz-su atımı gerçekleşir. Yüksek sıcaklıktan ötürü terleyen kişide ani ve aşırı miktarda mineral vücuttan atılacağı için göz kararması görülebilir. Bu durumun dışında ishal başta olmak üzere bir takım bağırsak rahatsızlıkları da göz kararmasına sebebiyet verebilir. İshal rahatsızlığı gibi sürekli hale gelmiş olan kusma problemi olan kişilerde de göz kararmasına rastlanabilir. Aşırı terleme, kusma ve ishal gibi rahatsızlıkların hepsinin ortak özelliği olan vücuttan kısa sürede mineral atılmasının metabolizma üzerinde bir takım değişiklikler yaratmasından ötürü göz kararması yaşanabilir ve bu tür kararmaların sağlık açısından herhangi bir ciddi riski bulunmamaktadır.

Vücudumuzdaki mineral dengesinde gerçekleşen bir takım farklılıklar gibi kişinin bedeninin de yaşamsal aktiviteleri devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan suyun az miktarda alınması gün içerisinde göz kararmasına sebep olabilir. Vücuttan hızlı bir şekilde su ve mineral atılmasının dışında meydana gelebilecek başka durumlarda da göz kararması durumu olabilir. Kronik yani sürekli kendisini gösteren göz kararması olduğu zaman, bu durumun altında ciddi bir hastalık yatabileceği düşüncesi akla gelmeli ve hemen doğru bir teşhis konabilmesi için hekim kontrolüne başvurulması oldukça önemlidir.

Göz Kararması Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemi Nedir?

Gün içerisinde eğer kişinin iki gözünde birlikte kararma meydana geliyorsa, ortama gelen ışıkta azalma oluyor, kenardan bir pus gelip sanki önünüzü kaplıyor ve siz etrafınıza sanki bir buzlu camın arkasından bakıyormuşsunuz gibi bir görüntü oluşuyor ve bu görüntü ortalama 3-4 dakika içerisinde kendiliğinden normale dönüyorsa bu durumda tansiyon seviyenizin olması gerekenden çok daha düşük olduğunun bir belirtisidir. Bu tür göz kararmaları kendiliğinden oluşur ve kişi 4-5 dakika süreyle gözlerini dinlendirdikten sonra geçer.

Göz kararması yalnızca bir gözde meydana geliyorsa dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kararmalar gün içerisinde çeşitli zamanlarda oluşuyorsa bu gibi durumlarda boyundan geçen ve gözü besleyen damarlarda bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır. Sebebi ise bu damarlardan gelen kan seviyesindeki azalma neticesinde göz ile beyin arasındaki iletişimi sağlayan sinirlerde bir deformasyon meydana gelerek karartı oluşturmasıdır. Meydana gelen göz karartılarının da kendiliğinden geçen veya kendiliğinden geçmeyen karartılar şeklinde iki farklı kategoride incelenmesi önemlidir. Geçici karartılar olduğunda kişinin bir göz doktoruna ve kardiyoloji denetimine gitmesi oldukça önemlidir. Eğer oluşan karartı 5-6 saat gibi bir süre diliminde devam ediyorsa, göze gelen sinirlerde bir tıkanıklık söz konusu olabileceğinden mutlaka göz doktoruna gidilip gerekli kontrollerin yapılması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Buse Yar

  Merhaba ben 13 yaşındayım ayağa kalktığında birden gözüm kararıyor hiçbir şey görünmez oluyor bazende sanki havuzun altında gibi oluyor. Başında birden ağrı oluyor ama aynı yerde.Birde bazen titreme oluyor. Ne yapmalıyım

  sude yan

  meraba buse bende 13 yaşındayım vede anlattıklarının aynısı bendede var ayağa kaltığımda birden gözüm kararıyo bacaklarım titriyo hemen geri oturmak zorunda kalıyorum. sanırım bende tansiyon düşmesi var ama bilmiyorum. doktara gitmelimiyim

  Ayşegül Çelik

  Merhaba ben 25 yaşındayım ve beş buçuk aylık hamileyim bugüne kadar hiç bir sağlık sorunum olmadi ve sağlıklı bir hamileyim yalnız bir haftadır sağ gözümde kararma oluyor.Bas dönmesi yaşamıyorum tansiyonum çıkmıyor,düşmüyor ölçtürdüm.Sağ gözüm ilk başta hiç görmüyor 5 dakika sonra birazcık açılıyor bu süreç 15 20 dakikayı buluyor ve gözümü kontrol edemiyorum bir haftadır her gün sıklıkla bu oluyor ne yapmalıyım?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rahim Mantarının Bitkisel Tedavisi
Çölyak Hastalığı
Kalp Krizi Tanımı ve Nedenleri
Akinezi
Mantar Enfeksiyonu Tedavisi
Şeker Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.