Göz kaşıntısı:
Genellikle alerjiye bağlı olan kaşıntılardır. Ancak gözün çok hassas olmasından dolayı hemen hemen her şey gözde alerji yapabilmektedir. Gözkaşıntısının nedenleri arasında,

 • Yabancı cisimler,
 • Aşırı ışıklı ortamlar,
 • Uykusuzluk,
 • İltihabi göz hastalıkları,
 • Bazı göz rahatsızlıkları,
 • Ortamda bulunan gazlar,
 • Göze kaçan sıvılar,
 • Polen,
 • Yabani otlar ve bunların tozları,
 • Grip sinüzit, nezle gibi Viral hastalıklar,
 • Çeşitli mantarlar,
 • Göz kapağı bozuklukları,
 • Konjuktivit gibi etkenler sıralanabilir.

Bunlara kısaca değinerek göz kaşınmasının nedenlerini anlamaya çalışalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Yıkanmamış Yüz:
Yüzümüzü her sabah yıkarız. Çünkü gece ellerimizi yüzümüze değip değmediğini bilmiyoruz. Ellerimiz başka nerelere değiyor olabilir sizce? Evet, sabah kalktığımızda birçok etkenden dolayı yüzlerimizi yıkarız.

 • Ellerimizi mahrem yelere değmiş ve daha sonra gözlerimizi bu ellerle kaşımış olabiliriz,
 • Alnımızdan akan ter gözlerimize de uğramış olabilir,
 • Göz kanallarımızdan çıkan yağ, kir, toz ve iltihabi atıklar göz çukurunda birikmiş olabilir.

Bütün bu etkenler göz sıvımızın yapısını bozar ve ciddi derecede göz kaşıntılarına neden olur. Sabah kalktığımızda yüzlerimizi ve bu arada gözlerimizi yıkamak göz kaşıntısını engelleyen en önemi etkinliklerden birisidir.

Yabancı Cisim:
Gözlere kaçan sinek, toz, duman ve tanımlanamayan yabancı cisimler ileri derecede göz kaşıntısına neden olablirler. Bu cisimler doktor kontrolünde çıkartılır ve sonrasında tamamlayıcı bir tedavi uygulanırsa göz kaşıntısı ortadan kalkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Göze Kaçan Sıvı veya Gazlar:
Birçok sıvı veya gaz göze kaçtığında ciddi kaşıntılara neden olmaktadır. Bu sıvı veya gazların ılık bir suyla yıkanması ve suyu hızlı çeken havlu, peçete gibi bir emiciyle gözdeki suyun uzaklaştırılması göz kaşıntısını engelleyecektir. Başvurmanız durumunda doktorunuz sizlere göz kaşınmasını baskılayacak çeşitli damlalar verecektir. Bu tür tedavi edici ilaçları kullanmanız. Daha büyük sorunları engelleyecektir.

Konjonktivit:
Konjonktiva, gözümüzde ki ince saydam bir tabakadır. Konjonktivit, bu tabakada meydana gelecek iltihabi vakalardır. Konjonktivit rahatsızlığında gözde seyreden kan damarları belirginleşmiş ve göz fark edilir derecede kanlanmıştır.

Kaşıntı, bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet, göz yaşarması, şiddetli göz kaşıntısı ve göz sıvılarındaki artış Konjonktivitin en belirgin göstergeleridir. Konjonktivit, Akut bakteriyel konjonktivit, kronik Bakteriyel konjonktivit, Viral konjonktivit, alerjik konjonktivit olmak üzere 4 kısımda incelenir.

Konjonktivit durumunda göz kaşıntısının önüne geçmek için öncelikle kaşıntıyı baskılayıcı ilaçlar kullanılır daha sonra yapılacak tedavi konjonktivite neden olan faktörleri tespit edip bunları tedavi etmektir. Konjonktivit tedavisinde antihistaminler, iltihap önleyiciler, kortikosteroidler gibi ilaçlar etkin olarak kullanılırlar.

Göz kapağı bozuklukları:
Bilinmeyen bir göz kaşıntısı etkeni de göz kapağı bozukluklarıdır. Göz kapağı bozuklukları iki neden den dolayı göz kaşıntısına sebebiyet vermektedir.

Bunlardan birincisi; Gözkapağının görevini yerine getirememesinden dolayı gözde biriken yabancı maddelerin uzaklaştırılamamasıdır.

Bunlardan ikincisi ise: Göz kapağının bizzat kendisinin neden olduğu rahatsızlıklardır. Örneğin göz kapağı bozuk olduğundan kirpikler sık sık göze kaçıyor ya da göz kapağında biriken zararlı organizmalar iltihaba neden oluyor olabilir.

Her halükarda göz kapağının tedavisi göz kaşıntısının da tedavisi anlamına gelmektedir.

Alerjiler:
Göz kaşıntısına neden olan en büyük etkendir alerjiler. Gözün işleyişini bozan alerjik vakalar, Aşırı ıslanma ya da gözde kuruma gibi tehlikeli etkilere neden olurlar.

Bahar aylarında polenler, göze kaçan kirpikler, gece uykusu sırasında aşırı teleme, böcek sokmaları, ev kimyasalları, kontakt lensler, yediğimiz yiyecekler( özellikle fıstık, fındık, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller…)  gibi durumlar alerjiye neden olan etkenlerdir.

Alerjiye neden olan etkenin tespit edilmesi göz kaşıntısının tedavisinde çok önemli bir olgudur.

Göz Kaşıntısını Engellemek İçin:

 • Güneş gözlükleri kullanın: Bu ışığı engellediği gibi ayrıca rüzgrın doğrudan göze gelmesini önleyecek sonuçta rüzgrla taşınan polen, toz veya kimyasalların göze ulaşmasını engelleyecektir.
 • Gözlerinizi Ovuşturmaktan kaçının: Göz kaşıntısı eğer mikrobik nedenlere bağlıysa, siz gözlerinizi ovuşturduğunuzda bu mikrobik etkenler gözün her yanına hızlı bir şekilde yayılacaktır. Sonuçta eleriniz de geçebilecek olan mikrobik etkenler diğer göze bulaşma olanağı bulacaktır.
 • Gözleri Kırpıştırmayı unutmayın: Komik gelebilir ancak saygın tıp otoriteleri bilgisayar başında gözlerimizi kırpıştırmayı unuttuğumuzu söylüyorlar. Gözlerimizi kırpıştırmak birkaç açıdan çok faydalıdır. Örneğin gözyaşının her yana eşit oranda taşınması göz kırpmayla alakalıdır. Gözlerimizin ışıktan etkilenmemesi için közlerin bir üre kapalı kalması sağlanmalıdır. Bu da ancak göz kırpmayla alakalıdır. Yada gözümüzün üzerine düşen yabancı cisimler göz kapağının açılıp kapatılmasıyla göz boşluklarına taşınır.
 • Diyet Yapın: Göz kaşıntısının arttığı günlerden önce neler yemiş olduğunuzu düşünün ve o besinleri bir süre için hayatınızdan uzaklaştırın. Böylece etkileri gözleyin. Bu şekilde sizde alerjiye neden olan besini bulmanız olasıdır. Bir başka önemli durum da omega-3 eksikliğinden dolayı göz yaşının kuruması durumudur. Bu durumda diyetinizi balık ürünleriyle süslemeniz çok değerlidir.
 • Göz yaşı kanallarınıza masaj yapın: gözünüzün iç kısmında gözün bittiği yerle burun kenarının bitişiğine küçük daireler şeklinde masaj yapın bu uygulama göz yaşı kanallarının açılmasını sağlayacağından gözün daha iyi dezenfekte edilmesine neden olacaktır.
 • Göz Kapağı Kusurlarınızı Tedavi Ettirin: Sarkık göz kapağı, göz kapağı tembelliği göz kapağındaki kitleler gibi birçok göz kapağı kusuru da göz kaşıntısına neden olmaktadır. Eğer bu kusurlar tedavi edilebilirse göz kaşınması sorunu da ortadan kalkacaktır.

Kaşıntı hakkında daha geniş bilgi almak için tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bide bende gözüm miyop ve astikmat varr

  Sağlık

  gerçekten çok güzel bi site olmuş tebrikler

  Sağlık

  tan taşcı seni çok seviyorum

  Sağlık

  güzel bir site olmuş göz kaşıntısı bende iki yıldır va doktora gittiğimde damla veriyordu ozamandanberi geçti ama tekrardan başladı yeniden bana hastane yolları gözüktü…
  buarada siteniz gerçekten çok güzel olmuş

  Sağlık

  merhaba gözüm yıllardır kaşınıyor
  birsürü damla kullndım
  ama hala geçmedi
  bştkisel çözümü nedir acaba

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzde Kaşıntı
Mesleki Astım
Saç Kaşıntısı
Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?
Alerjik Cilt Sorunlarında Tıbbi Yardım
Sedef Hastalığının Belirtileri ve Tetikleyicileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.