GÖZ KÜRESİNDE LEKE VE NOKTALARGöz Küresinde Leke ve Noktalar

Göz küresi yada göz yuvarlağındaki leke veya noktalar gözün yüzeyinde diğer insanlar tarafından görülebilir herhangi bir renk değişikliğidir. Göz yüzeyindeki bu noktalar ciddi yada zararsız olabilen çeşitli hastalıklar yada koşullar nedeni ile ortaya çıkar ve altta yatan nedene bağlı olarak kahverengi, pembe, kırmızı, beyaz ya da sarı gibi farklı renklerde görünebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu durumda, göz küresinde bu noktaların oluşumu zararsız ve basit olaylardan meydana gelir. örneğin güçlü bir şekilde yapılan hapşırma ince ve yüzeyde seyreden kılcal damarların çatlamasına neden göz yuvarlağında kırmızı lekelerin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bunun tersine bazı durumlar ise daha ciddidir ve kanser yada göz içindeki görüşü tehdit eden bir inflamasyona işaret edebilir.

Eğer görüş kaybı yada değişiklikleri yaşarsanız, bu noktaların sayısında ve sıklığında artış fark ederseniz yada gözünüzle yanıp sönen ışıklar fark ederseniz acil müdahale isteyiniz.

DİĞER BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ!!

Her ne kadar zararsız olsa ve farklı belirtilere neden olmasa da altta yatan nedene bağlı olarak farklı belirtiler de meydana gelebilir. Örneğin kanama, akıntı ve ağrı, ışığa karşı hassasiyet, blefarit denilen göz kapağındaki bir iltihap, kaşıntı, görme kaybı veya değişiklikleri, kızarmış göz yada gözler, kayan nesneler veya yanıp sönen ışıklar görme fark edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

PEKİ NEDENLERİ NELERDİR?

Küçük yaralanmalardan kansere kadar farklı nedenleri bulunmaktadır. Altta yatan nedenler ile ilişkili diğer belirtiler benzer olduğu için hangi faktörün neden olduğunu belirleyebilmek için profesyonel bakım ve tedavi almanız gereklidir. Kısaca nedenlerinin neler olabileceğine değinecek olursak;

Kanserli olmayan nedenlerGöz Yuvarlağında Leke

Bunlar genellikle kalıcı hasar yada görüş kaybı ciddi herhangi bir duruma yol açmazlar;

  • Axenfeld nerve loop (küçük çil benzeri yapılar)
  • Eyedrops (kristalize olmuş ilaç tortulanması)
  • Horner-Trantas noktalar (uzun süreli göz alerjilerinin neden olduğu gözün renkli kısmının kenarına yakın küçük beyaz veya sarımsı noktalar)
  • Nevüs (benler, gözün üzerine çile benzer kahverengi noktalar, lekeler)
  • Pinguekuala (göz yüzeyi üzerinde bir yumru olarak görünen gözün nemli kaplama kısmındaki küçük, sarımsı-pembe iyi huylu büyümeler)
  • Pterjiyum (korneaya yakın gözün astarı üzerindeki kanserli olmayan beyaz büyümeler)
  • Irka bağlı melanozis (kahverengi renkli düzensiz şekilli yamalar)
  • Skleral incelme
  • Senil kalsinozis (saat 3 ve yönündeki gri yamalar)
  • Subkonjonktival kanama (gözün beyaz kısmında kanama)

Göz küresindeki noktalara daha da ciddi olarak kornea ülserleri, konjonktiva melanom (sadece bir gözde ortaya çıkan göz kanseri türü), konjonktival skuamöz karsinom, Güneş hasarının meydana getirdiği prekanseröz yamalar (gri-beyaz pullu yumrular), osteogenezis imperfekta (mavi sklera), üveit ve iritis (gözün içindeki yapıların iltihabı) neden olabilir.

Görüldüğü gibi göz küresindeki lekelerin çok farklı nedenleri bulunabilmektedir. Bu çerçevede buradan doğrudan bir tedavi seçeneği belirtilmesi mümkün değildir. En iyisi; alanında uzman bir göz doktoruna görünerek ve onun yönlendirmesi kapsamında tanı ve teşhisin yapılması ve size özel tedavi ve ilaç seçeneklerinin belirlenerek tedaviye başlanmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sinüzit Ve Çeşitleri
El ve Ayaklarda üşüme
Böbrek İltihaplanması
Gece Yanığı
Gebeliğin 11. Haftası
Beyin Tümörü ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.