GÖZ MORARMASI İLK YARDIMGöz Morarması İlk Yardım

Gözlerde morarma, göz çevresindeki deri altında gerçekleşen kanamadan kaynaklanır. Morarmaya neden olan çoğu yaralanmalar ciddi değildir. Ancak gözdeki bir iç yaralanma veya göz çevresindeki ince kemiklerin kırılması gibi daha ciddi bir yaralanmanın da belirtisi olabilir. Eğer her iki gözde morarma (rakun gözler) veya burun kanaması, çift görme de varsa kafatası kırığı olması muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gözlerdeki morarma için dikkat edilecek hususlar;

  • Yaralanmadan sonra göz bölgesine soğuk kompres uygulayın. Bir buz paketi veya buza sarılmış bir havlu veya bezi ya da soğuk suya daldırılmış bir havlu ile morarma bölgesine hafifçe basınç uygulayınız. Doğrudan göze basınç uygulamamaya dikkat edin. Şişkinlik oluşumunu engellemek için yaralanmadan hemen sonra soğuk kompres uygulanması önemlidir. Bunu bir veya iki gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.Göz Morarması Nasıl Geçer
  • Eğer kan lekelerini gözün beyaz veya renkli kısımlarında görürseniz, bir göz uzmanına görünün.
  • Çift görme ve bulanık görme gibi görme sorunları, şiddetli ağrı, her iki göz çevresinde morarma ya da göz veya burun kanaması olması durumunda acil tıbbi yardım gerekir. Bunun için bir acil servise ulaşınız.
  • Sıcak-ılık kompres uygulayın. Şişkinlik birkaç gün içinde stabilize olduktan sonra sıcak kompresler yapılması faydalı olacaktır. Bunu da bir ya da iki gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Spinal Kord (Omurilik) Yaralanması
Akrep Sokması
SERİNLEYEYİM DERKEN BOĞULMAYIN
Örümcek Sokması İlk Yardım
Güneş Yanığına Karşı Önlem Alın
Açık Yara
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.