GÖZ SAĞLIĞINA NE İYİ GELİRGöz Sağlığına Ne İyi Gelir

Göz sağlığını koruyabilmek için çok eski yıllardan beri faydalanılan bir takım şifalı bitkiler mevcuttur. Bu bitkilerin bilimsel olarak herhangi bir dayanağı olmasa da alternatif tıp literatüründe Çin ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiler tüketilmeden önce mutlaka bir uzman hekime başvurulmalı ve gereken kontrollerin yapılması son derece önemlidir. Unutulmamalıdır ki, göz sağlığı için faydalı olan şifalı bitkiler destekleyici olarak kabul edilmekte ve tıbbi tedavinin beraberinde uygulanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Lutein ve Zeaksantin

Lutein maddesi vücudumuzun genel sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Günlük beslenme programımızda yeşil yapraklı sebzelerin yer alması bu nedenden ötürü oldukça önemlidir. Kişi dünyaya geldiği zaman belirli bir miktarda gözde bulunan lutein yaş ilerledikçe yeniden üretilmemeye başlar. Bu yüzden bu maddenin düzenli bir şekilde alınması, vücudumuzun eksik olan bölgelerine göndermesi açısından faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar bazı göz hastalıklarının bu maddenin eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını göstermiştir. Bunun dışında gözümüzde bulunan retinanın içerisinde yer alan ana pigment lutein maddesinden oluşmaktadır. Retinanın güneş ışığı gibi kuvvetli ışıklara karşı kuvvetli olması için luteini sık sık vücudumuza almamız gerekir. Alınmadığı taktirde ilerleyen yaşlarda çeşitli problemlere neden olabilir. Lutein ve zeaksatin maddeleri yeşil yapraklı sebzelerde ve meyvelerde birlikte yer alırlar. Bunun dışında alınan lutein ise vücutta kendiliğinden zeaksantine çevrilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaban Mersini

Yaban mersini özellikle antosiyan bir yapıda olduğu için içerisinde bulunan flavonodi maddeler açısından oldukça zengindir. Bu özelliğiyle göz hastalıklarına faydalı olan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Koruma özelliği de bulunan yaban mersini, gözde oluşabilecek yorgunluk, körlük ve katarakt oluşumları için oldukça faydalıdır. Bunun dışında göz içerisinde yer alan kılcal damarları güçlendirdiği içinde gözde meydana gelebilecek kanlanmaların önüne Göz Sağlığı Şifalı Bitkilergeçer.

Alternatif Besinler ve Şifalı Bitkiler

Göz iltihaplanması, göz hastalıkları arasında en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Bu durumun önüne geçebilmek için aktarlardan kurutulmuş ceviz yapraklarının alınıp kaynatılmasıyla hazırlanacak olan karışımın suyunun bir pamuk yardımıyla göz etrafına konulması burada bulunan bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde deve tabanı bitkisinin uygulanması da göz kapağında meydana gelebilecek iltihapların engellenmesine yardımcı olur.

Göz nezlesi ve göz kanlanmasına karşı gül yaprakları oldukça yararlı olacaktır. Bu yaprakların kaynatılarak bir pamukla göz banyosu şeklinde uygulanması gereklidir. Havuç gözleri güçlendiren bir takım maddeleri içerdiği için günlük beslenme programımızda mutlaka yer alması gereken sebzedir. Tüm bu şifalı bitkiler dışında mine çiçeği, mürver ağacı, peygamber çiçeği, rezene ve üzerlik otunun göz sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir.

Göz İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Kesin olarak elimizde bir kanıt bulunmuyor olsa da sıralayacağımız şifalı bitkilerin göz sağlığı açısından olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Tüm bu şifalı bitkiler aktarlardan temin edilebilir: Çuha çiçeği, ayvodona, centiyone, peygamber çiçeği, kırlangıç otu, çınar ağacı kabuğu, göz otu, sıraca otu, maydanoz, çay, ağaç yosunu, mantar, Manisa lalesi, sürme, karaçalı meyvesi, tüylü kısa mahmut otu, hüdhüd gözü, tutiyo ve ayçiçeği. Tüm bu şifalı bitkilerin kullanımından önce mutlaka hekim kontrolüne gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şekerli İçeceklerden Uzak Durun
Etkili Bir Diyet Nasıl Olmalıdır
Çikolata ve Doymuş Yağ İlişkisi
Su Kaybına Dikkat Etmek Gerekir
Yediğiniz Halde Zayıflıyor musunuz?
Kanser Olmamak İçin Nasıl Beslenmeli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.