GÖZ ŞİŞMESİ KABARMASI NEDEN OLURGöz Şişmesi Kabarması Neden Olur

Göz şişmesi yada gözde kabarıklık alt ve üst göz kapaklarında yada gözün kendisinde genellikle alerji, enfeksiyon, enflamasyon, hatta fiziksel tahriş sonucu oluşan belirtidir. Gözdeki şişlik, gözü çevreleyen yumuşak dokularda aşırı sıvı birikmesi sonucu meydana gelir. Gözlerdeki şişlik gözün kendisi ile ilgili bir sorundan kaynaklanabileceği gibi soğuk algınlığı yada saman nezlesi başka bir sağlık sorunu nedeni ile ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz yüzeyinin iltihaplanması (konjunktivit) ve göz kapaklarında inflamasyon (blefarit) tek yada her iki gözde kabarıklık ve şişmeye neden olan yaygın koşullardır. Yanı sıra uykusuzluk, gözlerin tahriş edecek şekilde ovuşturulması gözde şişmeye neden olabilir. Sorunun kaynağına göre gözlerde kızarıklık, ağrı, kaşıntı, aşırı gözyaşı üretimi ya da akıntı eşlik edebilir.

Alerjik reaksiyonlar genelde her iki gözde şişmeye neden olur. Alerjik reaksiyonların en ciddisi olan ve bazen ölüme neden olabilen anafilaktik şok isimli durumda bu belirtinin dışında yüzde de şişme meydana gelebilir. Böyle durumlar derhal değerlendirilmesi gereken durumlardır. Nadiren de olsa orbital selülit gibi gözün etrafındaki yada arkasındaki yumuşak dokuların enfeksiyonu,  Graves hastalığı olarak bilinen tiroid sorunu, korneal abrazyon, orbital kemiği kırığı ve gözdeki bir yabancı cisim gözde kabarmaya ve şişliklere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Şişmesi Kabarması NedenleriGöz şişliği ile birlikte göz ağrısı, ateş, titreme, irin ya da kızarıklık şeklindeki belirtiler orbital selülit belirtileridir ve derhal acil tedavi gerektirmektedir. Orbital selülitin tedavi edilmemesi hastalığı hızlı bir şekilde menenjit veya kan enfeksiyonu gibi daha ciddi komplikasyonlara dönüştürebilir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Oluşabilecek olan belirtiler göz şişmesine neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Belirtiler sadece göz organını etkileyebilirken, vücudun başka bir bölümünde oraya çıkabilir.

Gözlerin akıntılı ve kuru olması, göz yaşı akmasının artması, ışığa karşı hassasiyetin artması, göz kaşıntısı, öz kapağında nodüller ve göz kanlanması şeklinde gözde belirtiler ortaya çıkabilir.

Diğer yandan lenf düğümlerinin büyümesi, grip benzeri belirtiler, geniz akıntısı, sümük üretiminde artış, hapşırma, burun tıkanıklığı, yüz, boyun veya boğaz şişmesi gibi vücudun farklı bölümlerini etkileyen belirtiler ortaya çıkabilir.

Bazen de gözdeki şişme ile birlikte öyle belirtiler meydana gelebilir ki bunların acilen kontrol altına alınması gerekir. Gözde kanama, yüksek ateş, gözlerin dışarıya doğru çıkıntılı, ağrılı, kızarık ve ateşli olması, nefes darlığı gibi solunum problemleri, ani görme değişikliği, görme kaybı ya da göz ağrısı, yüz, dudak, boğaz veya dildeki ani şişme gibi bulgular hayatı tehdit edici olabileceğinden tedavi ve bakım istenmelidir.

GÖZ ŞİŞMESİ KABARMASI NEDENLERİ

Göz çevresindeki yumuşak dokularda sıvı birikimi sonucu göz yada gözlerde şişme meydana gelir. Buna genellikle uykusuzluk, ağlama ve gözlerin tahriş edilmesi neden olmaktadır. Bitki polenlerinin neden olduğu polen alerjisi, hayvan tüyü, gıdalar veya çeşitli ilaçlar da buna neden olabilir. Makyaj ürünleri, nemlendiriciler, şampuan ve sabun gibi kişisel bakım ürünleri gözleri de gözlerde kabarıklığa neden olabilir. Yanı sıra bu durum duman, sis veya toz gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Bunlar nispeten hafif nedenlerdir.

Bir düzey daha ileri gidilecek olursa virüs ya da bakterilerin sebep olduğu göz kapaklarının enfeksiyonu adı verilen konjonktivit de bir veya her iki gözde şişmeye yol açabilir. Orbital sellülit (göz çevresindeki ciltte ciddi bir enfeksiyon), Graves hastalığı ve tiroid bozuklukları, göz etrafındaki kemik veya dokuların yaralanması da gözde şişliğe neden olabilmektedir.Göz Şişmesi Nedenleri

Alerji gözlerde/gözde kabarıklık meydana gelmesinin nedenlerinden biridir. Penisilin veya kodein gibi ilaçlar, gıda alerjileri, saman nezlesi, hayvan tüyü, toz, kozmetik ya da polen ve böcek ısırıkları kişide alerjiye neden olarak göz şişmesine zemin hazırlayabilir.

İltihaplı durumlar/enfeksiyon da gözlerde kabarıklığa neden olan ve tedavi edilmesi gereken vakalardır. Bakteriyel ve viral enfeksiyon, blefarit, salazyon (göz kapağının içinde yağ bezinin iltihabı), konjonktivit (göz yüzeyinin iltihabı), kornea aşınma, göz kapaklarının veya göz çevresindeki diğer yumuşak dokuların enfeksiyonu, sinüzit ve arpacık da göz şişmesine yol açabilir.

Bunun dışında bazı kimyasallar da bu vakaların oluşumuna neden olabilir. Ev temizlik ürünleri, makyaj malzemeleri, nemlendiriciler, şampuan ve sabun gibi kişisel bakım ürünleri ve yüzme havuzundaki klor bu kimyasallar arasında sıralanabilir.

Her ne koşulda olursa olsun endişelendiğiniz durumlarda doktora görünün ve teşhisini yaptırıp tedavisine başlayınız. Tedavi edilmeyen vakalar selülit adı verilen altta yatan dokular ve cildin enfeksiyonuna, ensefalite (viral enfeksiyon ya da başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan beyin şişmesi ve enflamasyon) ve görme kaybı veya görüş değişikliklerine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Kolesterol
Böbrek İltihaplanması
Üreme
Kaşıntı Hastalığı
Hamilelik ve hamile kalamamanın sebepleri
Hıçkırık Neden Olur? Tedavisi Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.