GÖZ YORGUNLUĞU NASIL ÖNLENİR? 

Gözlerinizi gün içerisinde dinlendirin. Uzun süreli olarak bilgisayar kullanmak, kitap okumak, araba sürmek veya odaklanmayı gerektiren başka işler yapmak gözleri yorar. Bu yüzden makul aralıklarla gözlerin dinlendirilmesi önemlidir. Örneğin bilgisayar başında iken “20-20-20” kuralını uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca gözleri 20 metre uzaklıktaki bir nesneye odaklamak dinlenme sağlayacaktır. Ya da yarım saatte bir 1-3 dakika arası gözleri dinlendirmek de makul bir süredir. Dinlenme aralarında telefon görüşmelerinizi yapabilir ya da gözleri yormayacak başka bir iş yapabilirsiniz. Gözleri dinlendirmek tamamen kapamak değildir ama mümkünse birkaç dakika kapamak da faydalı olur. Her saatte bir ayağa kalkıp dolaşmanız faydalı olacaktır.

Gözlerin yeterince sulanması ve yenilenmesi için sık sık kırpın. Bilgisayar başında çalışan kişilerde normalden daha az göz kırpıldığı için göz kuruluğu gelişmektedir. Gözlerin kırpılması, üretilen gözyaşı ile gözün yenilenmesini kolaylaştırır. Bilinçli olarak gözlerinizi daha sık kırparak alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Yapay gözyaşı kullanmak da fayda sağlar. Eczanelerde reçetesiz olarak da satılan yapay gözyaşları, bilgisayar başında uzun süreli oturumlar sonucu gözlerdeki kuruluğu rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Koruyucu madde içermeyen kayganlaştırıcı damlalar da ihtiyaç halinde kullanılabilir. Kullandığınız damlalar koruyucu madde içeriyorsa günde dört defadan fazla kullanmayın. Gözlerdeki kızarıklılığı gideren damlalardan kaçınınız çünkü gözlerdeki kuruluğu daha da kötüleştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ortamınızdaki havanın kalitesini arttırın. Nemlendirici cihaz kullanılması, sıcaklığın düşürülmesi ve sigara içilmemesi gibi ortam değişiklikleri yapılması önerilir.

Rahatlama egzersizleri yapınız. Gevşeme egzersizleri ile kas gerginliğini azaltmaya çalışın. Gözlerinizi kapatıp başınızı geriye yaslayın ve parmaklarınızla göz çevresindeki kaslara hafif hafif masaj yapınız. Yaklaşık 15 ila 30 saniye boyunca derin nefes alıp verme eşliğinde devam edin. Bu basit egzersizleri günde birkaç kez tekrarlayınız.

Göz çevresindeki kaslara masaj çıplak elle yapılabildiği gibi sıcak bir havlu ile de yapılabilir. Bu işlem gözlerde kuruluğu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca gözlerdeki yorgunluğu da azaltacaktır.

Gözlük kullanıyorsanız göz derecenize uygun olsun. Çoğu lensler okuma ve diğer faaliyetlerde işe yararken bilgisayar kullanımı için uygun olmayabilir. Bu yüzden bilgisayar kullanımı için özel olarak tasarlanmış gözlük veya kontakt lensler alabilirsiniz.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?

Göz yorgunluğu tedavisi için genellikle, çalışma ortamında ve çalışma alışkanlıklarında değişiklikler yapılması önerilir. Bazı durumlarda ise altta yatan başka bir göz rahatsızlığı için tedavi başlatılır ve kontrol istenir. Kimi hastalar içinse, bilgisayar kullanımı ve kitap okuması sırasında gözdeki yorgunluğu azaltması için gözlük yazılır. Doktorunuz size gözlerinizi farklı mesafelere odaklayarak göz egzersizleri yapmanızı da önerebilir.

EVDE YAPILABİLECEKLER NELERDİR? KENDİ KENDİNİZE BAKIM İÇİN NELER YAPILIR?

Okurken, çalışırken ve bilgisayar kullanırken gözlerinizi nasıl kullandığınız önemlidir ve yapılacak birkaç düzenleme ile ihtiyaç duyulan dinlenme sağlanabilir. Göz yorgunluğu azaltmak için aşağıdaki basit ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

  • Yakına odaklanarak çalıştığınız esnada ışığın odak noktasına doğrudan ulaştığından emin olunuz.
  • Eğer özellikle görme kaybınız varsa, çalışırken yeterli ışık olması önemlidir. Gerekirse ekstra bir ışık kaynağı kullanınız. 
  • Basılı materyaller (dergi, kitap, gazete vb.) okurken ışığın arkadan gelmesine dikkat ediniz. Eğer bir masada okuyorsanız önünüzde yerleştirilmiş bir gölgeli ışık kaynağı kullanın. Kullanılan gölgelik ışığın doğrudan gözlerinize gelmesini engelleyecektir. 
  • Televizyon izlerken, odanın hafifçe aydınlatılmış olması, ekran ile ortam arasında yüksek kontrast olmasından daha iyidir.

Bilgisayar başında yapabilecekleriniz nelerdir?

Bilgisayar kullanımı göz yorgunluğunun yaygın bir nedenidir. Eğer işiniz masa başı ve bilgisayar kullanımı gerektiriyorsa, çalışma ortamınızın göz dostu olacak şekilde düzenleyerek göz yorgunluğunu önleyebilirsiniz.

  1. Konumunuzu ayarlayın. Gözler ile monitör arasındaki mesafenin Gözleriniz ile monitör arasındaki mesafe en az 40-50 cm olsun. Okuduğunuz yazı tipi küçük ise, boyutunu arttırarak okuyun. Ekranın göz seviyesinden daha aşağıda olması gözün daha geç yorulmasını sağlar. Bilgisayardan yansıyan ışınların gözleri rahatsız etmemesi için gözlüğünüzde antirefle cam olması önerilir.
  2. Aydınlatmayı kontrol edin ve parlamayı azaltın. Parlaklık ayarının çok fazla olması, gözlerin bilgisayar ekranındaki nesneleri görmesini zorlaştırır. Parlamayı kontrol etmek için monitör kapalıyken bilgisayarınızın başına oturun. Kapalı iken yansıyan ışıklar ve nereden geldikleri daha belli olur. Parlama sorunları genellikle arkadan ya da üstten gelen florasan aydınlatması ve güneş ışığından kaynaklanmaktadır.
  3. Monitörünüzü ayarlayın. Hatta mümkünse ışığın yansımayacağı bir açıya yerleştiriniz. Yukarıdan gelen ışıkların bazılarını ya da hepsini kapatın. Eğer yazma veya okuma için ışığa ihtiyacınız olursa, ayarlanabilir bir masa lambası kullanabilirsiniz. Bilgisayarı pencere veya beyaz duvar karşısına yerleştirmeyiniz. Üstten aydınlatmada parlamayı en aza indirmek için parlamayı azaltıcı aparat kullanılabilir. Monitörün kontrast ve parlaklık ayarını harflerin kolay okunabileceği bir ayara getiriniz.
  4. Monitörünüzü temiz tutunuz. Düzenli olarak bilgisayar ekranının tozunu alınız. Çünkü ekrandaki toz kontrastı düşürür, parlama ve yansıma problemlerine katkıda bulunabilir.
  5. Klavyenizi düzgün yerleştirin. Tam önünüze yerleştirin. Eğer klavye çok yüksek veya çok düşük bir açıyla konmuşsa gözlerde ve bileklerde rahatsızlık ve yorgunluğa neden olabilir.

“GÖZ YORGUNLUĞU NEDİR? BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ NELERDİR?” KONUSUNA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nöropatik Ağrı Teşhisi Nasıl Konur?
Afazi
Göğüs Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları
Ayak Bileğinde Kramp Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.