GÖZDE ACIMA VE BATMA HİSSİGözde Acıma Ve Batma Hissi

Göz acıması tek veya her iki göz etrafında yada içinde yer alan istenmeyen hislerdir. Gözde acıma ve batma hissi belirtileri genellikle gözlerin pütürlü olma hissi, gözlerin yorgun veya gergin olma olarak tarif edilebilir. Gözlerdeki bu tür belirtilere çok fazla güneşte durma yada duman ve sis gibi tahriş edicilere maruz kalınması neden olabilir. Göz kuruluğu olarak bilinen göz yaşı tarafından göz küresinin yetersiz yağlanması gözdeki acımaların sık karşılaşılan nedenleri arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süreli bir şeyler okuma veya bilgisayar ekrana konsantre olarak bakılması gözlerde acıma hissinin oluşmasına yol açabilir. Yanı sıra yanlış reçete edilen gözlükler ve gözlerde aşınmaya neden olan kontakt lens takılması da gözlerde acıma hissine neden olabilir.

Sık sık alerji ya da enfeksiyonların oluşturduğu enflamasyon, saman nezlesi veya soğuk algınlığı gibi koşullar, göz beyazını ve göz kapağı astarını örten zarın iltihabı olarak bilinen konjonktivit neden olabilir.

Gözdeki acıma hissine göz ağrısı, kızarıklık, kaşıntı, şişme, yırtılma ve gözlerden akıntı şeklinde diğer belirtiler eşlik edebilir. Göz ağrısı olmadan yaygın bir şikayettir ve dinlenme ile kendi kendine geçebilir. Gözlerdeki acıma ve batma hissi göz ağrısı ile birlikte ortaya çıkmışsa buna bazı diğer belirtiler de eşlik edebilir. Bunlar arasında sıklıkla ateş, akıntı, kızarıklık, ani görme değişiklikleri ya da göz kapaklarının kızarması ve şişmesi gibi diğer belirtiler eşlik edebilir. Bu tür vakalar bir doktor tarafından değerlendirilip tedavisine başlanması gereken durumlardır. Altta yatan nedene bağlı olarak doktorunuz size yapay gözyaşı, antihistaminikler, antibiyotik kullanımı ya da sadece dinlenmek önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok durumda gözlerdeki acıma ciddi bir durumdan kaynaklanmaz. Fakat eğer göz ağrısı, ateş, akıntı, kızarıklık, ani görme değişiklikleri ya da göz kapaklarının kızarması ve şişmesi gibi belirtiler ile birlikte gözlerde acıma rahatsızlığı varsa derhal 112’ yi arayıp yardım isteyiniz. Tedavi olunmayan durumlarda kişide kornea çizilmesi, enfeksiyonun yayılması ve kalıcı görme kusurları oluşma riski yüksektir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Gözdeki acıma hissine altta yatan nedene bağlı olarak farklı belirtiler eşlik edebilir.Gözde Acıma Ve Batma Hissi Nedenleri

Gözdeki belirtiler

 • Göz akıntısı
 • Göz kuruluğu
 • Göz ağrısı
 • Göz kaşıntısı
 • Gözlerin kızarması yada kanlanması
 • Gözlerde sulanma

Vücudu etkileyen belirtiler

 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Grip benzeri semptomlar
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı (burun tıkanıklığı)
 • Hapşırma

Bazı durumlarda, gözlerde acıma ve batışma hissi acil müdahale gerektirir. Özellikle gözlerde kanama, bulanık veya çift görme, göz kapaklarının morarması, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, ani görme değişiklikleri, görme kaybı ya da göz ağrısı ve kusma gibi belirtiler ile karşılaşıldığında acil olarak müdahale gerekmektedir.

GÖZLERDE ACIMA VE BATIŞMA HİSSİ NEDENLERİgözde batma hissi neden olur

Birçok koşul be belirtilere yol açabilir. Aşırı sürtünme nedeni ile fiziksel tahriş, uzun süreli kontakt lens kullanımı, duman veya sis, kimyasal maddelere maruz kalma, hatta çok fazla güneşte kalma gibi koşullar bu belirtilere neden olabilir. Gözlerin yeterince gözyaşı ile yağlanmaması, uzun süreli yakın çalışma, yanlış reçete edilen gözlükler veya uzun süreli kontakt lens kullanımı bunun en yaygın nedenleri arasında yer alır. Ayrıca;

 • Alerji ya da enfeksiyonlar
 • Blefarit
 • Kronik kuru göz sorunu
 • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
 • Konjonktivit (göz yüzeyinin iltihabı)
 • Saman nezlesi veya toz, kozmetik, polen ya da hayvan tüyüne karşı alerjik bir reaksiyon

Bazı durumlarda, bu tip belirtiler hemen acil bir ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Akut glokom, Enfeksiyöz keratit (kornea ülseri), Optik nevrit, Orbital sellülit (göz çevresinde yumuşak dokuların invaziv enfeksiyonu) ve Üveit ve iritis (göz yapılarının iltihaplanması) gibi nedenler hemen tedavi edilmesi gereken koşullardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Damar Sertliği
Uyku Bozuklukları
Karın Zarı İltihabı Peritonit
BEL AĞRISI TANI VE TEDAVİSİ
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Ev Tozu Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.