GÖZE KİMYASAL SIÇRAMASI İLK YARDIMGöze Kimyasal Sıçraması İlk Yardım

Gözünüze kimyasal bir madde sıçrarsa hemen şu adımları izleyiniz:

  1. Su ile gözünüzü yıkayınız. En az 20 dakika boyunca temiz, ılık suyla yıkayınız. Yıkama için aşağıdaki seçeneklerden uygun olanı uygulayabilirsiniz:
  • Duşa girerek hafif tazyikli suyu doğrudan etkilenen gözünüze doğru tutunuz. Ya da eğer her iki göze sıçramışsa burun hizasında su tutunuz. Etkilenen göz veya gözlerin kapaklarını su tutarken açık tutun.
  • Başınızı yana doğru eğerek, göz açık olacak şekilde bir musluğun altına tutunuz. Ulaşabileceğiniz yakın bir göz yıkama merkezi varsa oraya ulaşınız.
  • Küçük çocuk veya bebeklerde lavaboya ya da küvete sırt üstü yatırıp gözlerini suya tutmak en iyisi olacaktır. Etkilenen göze veya iki göz için burun köprüsü üzerinden alna doğru yumuşak tazyikte su tutunuz.
  1. Sabun ve suyla ellerinizi yıkayınız. Hiçbir kimyasal madde veya sabunun elde kalmadığına emin olacak şekilde yıkayınız.
  2. Kontakt lensleri çıkarınız. Temizleme sırasında kendiliğinden çıkmıyorsa yoksa siz çıkarınız.

Önemli uyarılarGöze Kimyasal Kaçması

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


  • Gözlerinizi karıştırmayın. Bu, gözlere daha fazla zarar verebilir.
  • Su veya kontakt lens solüsyonu dışında başka bir şeyle yıkamayınız. Acil yardım personeli izin vermediği sürece göz damlaları da kullanmayınız.

Acil tıbbi yardım isteyiniz.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra vakit kaybetmeden bir acil servise kendiniz ulaşınız veya 112 acil yardım talep ediniz. Göze sıçrayan kimyasal maddenin ismini ve kutusunu da yanınıza alınız ve ilgili sağlık personellerine gösteriniz. Varsa, ışığa duyarlılığı azaltmak için güneş gözlüğü takınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Birinci Derece El Yanıkları Nasıl Tedavi Edilir
Issırıklar ve Sokmalar
Ezik
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı
Gıda Zehirlenmesinde İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.