GÖZLERİNİZE İYİ BAKIN!!
En sık kullandığımız organlarımızdan birinin gözleriniz olduğunu hiç düşündünüz mü? Biz, her gün, gözümüzü kullanmamıza rağmen onlarda bazı ciddi bir sorun oluşana kadar nadiren onlara dikkat ederiz. Gözlerimizin bir dakika dahi olmadığını düşündüğünüzde, gözlerinizin iyi bir bakımı hak ettiğine karar vereceksiniz. Bazı basit önlemleri takip ederek hayatınızın en mükemmel görme organını koruyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok kişiye “Haftada bir kez ya da en azından ayda bir kez gözlerinizi ilgilenir misiniz?” diye soruldu. Tahmin ettiğiniz gibi, verilen en yaygın cevap muhtemelen negatif olacaktır. Gözler, dış dünyayı anlamamızı sağlayan vücudun en önemli organı olduğu halde bakımı ihmal edilir.
Gözümüze, günlük kullanımda bazı ciddi bir sorun oluncaya kadar nadiren dikkat ederiz. Oysa ki, hayatınızın büyük bir kısmı için bazı basit önlemleri takip ederek mükemmel görme sağlayabilir, bakımını yapabilir ve gözlerinizi koruyabilirsiniz. İşte, ipuçları;

 • Her sabah uyandıktan sonra, su ile ağzınızı doldurun. Gözlerinizi kapatın ve yaklaşık 10-15 kere yüzünüze su serpin. Güneş doğmadan önce uyanma bu konuda güzel bir tavsiyedir. Gözlerini yıkamak için sıcak su kullanmayın.
 • Vücudunuz terli iken yüz ve gözlerinizi yıkamayın. Özellikle sert fiziksel egzersiz sonrası veya ısı ve güneş maruz kalmasından sonra yüz ve göz yıkamasını yapmayınız.
 • Sürekli olarak sabit bir noktaya bakmayınız. Özellikle de uzun mesafede olan nesnelere sürekli bakmaktan kaçının. Yanıp sönen cisimlerde gözlerin dinlendirilmesi iyidir. Güneş ışığı altında parlayan nesnelere uzun süre bakmamak gerekir. Okuma, yazma faaliyetlerinde yanlış ve yetersiz ışık altında çalışılması ve ışığın geliş açısının uygun olmaması gözler açısından sakıncalıdır. Bu durumlarda gözlerde ağırlık ya da yorgunluk hissettiğinizde gözleri dinlendirmek son derece yararlıdır.
 • Gece geç saatlere kadar kalmak ve gündoğumundan sonra uyku gözler için zararlıdır. Geç saatlere kadar kalma durumunda, her saat veya yarım saatte bir, bir bardak su içiniz.
 • Toz, duman, güçlü güneş ışığı ve kuvvetli rüzgardan gözlerinizi koruyun. Bu koşullarda uzun süre kalmaktan kaçının. Kalmak zorunda olduğunuz durumda, sık sık gözlerinizi açıp kapatın ve avuç içi ile hafifçe masaj yapın.
 • Bağırsaklarınızı temiz ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmaya çalışın. Kabızlık halinin görmeyi zayıflattığını unutmayın. Buna ek olarak, çok fazla endişe, zihinsel stres, keder, öfke ve endişe gözler için zararlıdır.
 • Düzenli göz egzersizleri mükemmel görme sağlar. Tek ve basit bir egzersiz yöntemi şudur. Göz küresinin sağ ve sol, yukarı ve aşağı, saat yönünde ve saat yönünün tersine yönde döndürülmesi hareketidir.
 • Gözleri korumanın bir diğer basit yolu ise avuç içinin kullanılmasıdır. Her iki elin avuç içi ile gözlerinizi kapatarak yaklaşık 30 saniye ovalayın ve yavaşça gözlerin üzerine sıcak avuç içi yerleştirin.
 • Lahana ve havuç gözler için çok faydalıdır. Bu sebzelerin çiğ olarak yenmesine dikkat edilmelidir. Ayrı ayrı veya birlikte karıştırılarak lahana ve havuç suyu içmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Triphala (Amalaki (Emblica officinalis), Bibhitaki (Terminalia bellirica) ve Haritaki (Terminalia chebula) ile hazırlanmış su ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz. Bir çay kaşığı Triphala tozunu, bir bardak suya koyun ve bir gece bekletin. Suyu süzüldükten sonra gözleri yıkayın.
 • Haftada bir kez bir damla balı gözlerinize koyun. Bu, biraz tahrişe neden olur, ama gözleri temizler. Gözler için son derece faydalıdır.

SONUÇ OLARAK
Yukarıda sıralanan kuralları deneyin ve gözlerinizi sağlıklı ve güzel tutun. Bu uygulamalar ve ilaçlar, zayıf görmeye sahip olanlar da dahil olmak üzere, herkes tarafından kullanılabilir. Bu yöntemler sayesinde, zayıf görmesi olan kişiler dahi görmesini geliştirebilir ve hatta belki de sonsuza dek gözlük kullanımından vazgeçebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Oea

  Gözü ovalamak ve göze bal damlatmak tam anlamıyla deli saçması. Insanları yanlış yönlendiriyor ve mesnetsiz iddialarla umut veriyorsunuz. Düzeltmeniz dileği ile…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeytan Tırnağı Neden Oluşur?
Göğüs Üzerinde Kahverengi Leke
Bacaklardaki Siyah Kıl Kökleri Nasıl Giderilir?
PARLAK SAÇLAR İÇİN 5 İPUCU
HOLLYWOOD'TAN GÜZELLİK SIRLARI
Çillerden Kurtulmanın 10 Yolu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.