Sponsorlu Bağlantılar

Gözyaşı kanal tıkanıklığı  lazer ile kısa sürede açılıyor

Gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının açılmas yeni teknik uygulanı
Gözyaşı kanal ameliyatlarında lazer ile tedavi mümkün müdür?
Gözyaşı kanalı ameliyatlarında son birkaç yıldır ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlayan 980 nanometre dalga boyundaki “Diode Lazer” ile göz yaşı kanalı ameliyatları kısa süre önce Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nde de yapılabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer dışında başka hangi yöntemlerle göz yaşı kanalı ameliyatları yapılmaktadır?
Ciltten veya burun içerisinden olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntemde ciltten gözyaşı kanalına kesi yapılarak ulaşılır ve kese ile burun boşluğu arasındaki kemik ve mukoza çıkarılarak yeni bir kanal oluşturulur. İkinci yöntemde ise kese hizasına gelen kemik ve mukoza kısmı burun içerisinden endoskop yardımı ile çıkarılarak ameliyat yapılır. Diode lazer ile yapılanda ise herhangi bir yeri kesmeden gözyaşı kanalının üst ucundan lazer probu ile gözyaşı kesesinin içine girilerek aradaki kemik ve mukoza çok kısa sürede yüksek enerji ile ortadan kaldırılmaktadır.

Lazer DSR ameliyatlarının diğer gözyaşı kanal ameliyatlarına avantajları nelerdir?
Bir çok avantajı vardır. En önemli avantajı diğer yöntemlere göre ameliyatın çok kısa sürmesidir. Ayrıca genel anestezi gerekmemektedir. Kanama yok denecek kadar azdır. Ameliyatta doku harabiyeti lazerin özeliğinden dolayı az olmaktadır. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir. İyileşme süresi çabuktur. Ertesi gün işine gidebilir. Ciltten kesi yapılmaması ve gözyaşı kesesi etrafındaki kasların zarar görmemesi diğer avantajlarını oluşturur.

Daha önce gözyaşı kanalı ameliyatı olmuş ancak tekrar tıkanmış olan hastalara yapılabilir mi?
Yapılabilir. Yukarıda bahsedilen avantajlarının yanında, daha önce gözyaşı kanalında ameliyat olmuş hastalara ikinci ameliyatın “Diode Lazer” ile yapılması diğer yöntemlere göre daha başarılı olmasını sağlamaktadır.
Ameliyatın nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ameliyat öncesi hastanın ameliyathanede kendini rahat hissedebilmesi için sakinleştirici ilaç verilmektedir. Takiben ciltten lokal anestezi, burun içerisinden de tampon ile anestezi yapılır. Gözyaşının kanala girdiği uç önce genişletilir. Sonra lazerin uç kısmı buradan gözyaşı kesesine sokulur. Burun içerisinden de endoskop ile takip edilerek lazer ile gözyaşı kesesinden buruna yeni kanal açılır. Silikon tüp yereleştirilerek operasyon tamamlanır.

Bu ameliyatın başarı oranı nedir? Tekrarlanabilir mi?
Bu ameliyatın başarı oranı ilk kez yapılanlarda yüzde 90′ın üzerinde, daha önce başka yöntemlerle yapılanlara uygulandığında ise yüzde 87.5′tir. Tekrarlanabilir. Başarısız olanlara tekrar yapıldığında bu oran yüzde 100 olabilmektedir.

 

 

  Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
26 Ağustos 2008

oğlum 3 yaşında sağ gözünde kanal tıkalı sürekli sulanıyor.bugüne kadar herhangi bir uygulama yaptırmadık.ne yapmamız gerekiyor

Sağlık
23 Mart 2009

kızım 2 yaşında göz yaşı tıkanıklığı var iki kez sondalama yapıls,dı açılmadı lazerle açılırmı lütfen cevap yazabilirmisiniz

Sağlık
20 Nisan 2009

kızım şu an 27 yaşında 20 yaşında iken istanbul kartal eğitim araştırma hastanesinde stevens-johnson sendromu tanısı ile tedavi gördü.şu anda göz lezyonları hariç hiçbir emare kalmadı, gözlerinde kızarma, kaşıntı, batma gibi şi-
kayetleri var suni gözyaşı kullanıyor. nisbeten iyi geliyor
görme kusuru yok. ben gözyaşı kanallarının tıkalı olduğunu
zannediyorum. kızım şu an 2 çocuk annesi artık bu çileden
kurtulsun istiyoruz bize yardımcı olabilirmisiniz?
teşekkürler.

Sağlık
9 Mayıs 2009

Merhabalar. Multidiode DSR Lazer sistemi en küçük yaştan en ileri yaşlara kadar bütün göz yaşı tıkanıklığı olan hastalarda başarı ile kullanılabilir. Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz ulaşabileceğiniz numaralar şunlardır. 0532 541 60 32 – 0505 353 47 47 . Sağlıklı günler dilerim..

Sağlık
21 Mayıs 2009

28 yaşındayım sol gözümde göz yaşı kanla tıkanıklıgı var ameliyat olmam geriekiyor fakat korkuyorum halk dilinden duyma
göz altı akması , o bölgenin açık kalması vb. şeyler söyleniyor zizin önerileriniz yada tavsiyeleriniz nereldir mendille dolaşmaktan bıktım arkıtık
en son tedavi yöntemini mi kullanarak ameliyat olmalıyım ,yada digerlerinimi saygılar

Sağlık
8 Ağustos 2009

53 yaşındayım göz kanalı tıkanıklığı teşhisi kondu. lazerle amaliyat olsam nasıl olur . özel hastanedeki fiyatı ne adar olur. bilgi verebilirmisiniz. saygılar

Sağlık
8 Ağustos 2009

23 Temmuz 2009′da kızımın (9 yaşında) gözü lazerle açılıp silikon tüp takıldı (Kartal Eğt.Ar.Hast.) daha önce de denenmiş ama lazer kullanılmamıştı ve tüp dışarı çıkmıştı. Şimdi bir ayı atlattık çok şükür herşey yolunda görünüyor, tüp 6. ayın sonunda çıkarılacak. Bizim sorunumuz doğuştan değil travma sonucu oluşan bir tıkanıklıktı. İnşallah bizle beraber bu sorunu yaşayan herkes sağlığına kavuşur çünkü görmede problem olmamasına rağmen yine de rahatsızlık veriyor özellikle küçüklerde temizliğini muhafaza etmek oldukça problem yaratıp çevreyle iletişimde zorluk yaşatabiliyor.

Sağlık
8 Ağustos 2009

23 Haziran 2009′da kızımın (9 yaşında) gözü lazerle açılıp silikon tüp takıldı (Kartal Eğt.Ar.Hast.) daha önce de denenmiş ama lazer kullanılmamıştı ve tüp dışarı çıkmıştı. Şimdi bir ayı atlattık çok şükür herşey yolunda görünüyor, tüp 6. ayın sonunda çıkarılacak. Bizim sorunumuz doğuştan değil travma sonucu oluşan bir tıkanıklıktı. İnşallah bizle beraber bu sorunu yaşayan herkes sağlığına kavuşur çünkü görmede problem olmamasına rağmen yine de rahatsızlık veriyor özellikle küçüklerde temizliğini muhafaza etmek oldukça problem yaratıp çevreyle iletişimde zorluk yaşatabiliyor.

Sağlık
10 Ocak 2010

bebeğimiz yedi aylık doğuştan göz kanallarında tıkanıklık var ne doktorumuz bize masajı önerdi.ne yapmalıyız bizi bilgilendirirseniz seviniriz saygılarla

Sağlık
15 Ocak 2010

ben 68 yaşındayım ve bir süreden beri kanal tıkanıklığından muztaribim.Acaba lazerle ameliyat yapan SSK anlaşmalı ve Edremit körfez bölgesi içinde olan herhangi bir hastane varmı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Sağlık
2 Şubat 2010

merhaba benim sol gözümdetıkanıklık var.4-5doktor doktora muayene oldum hepsi ayna tanıyı koydular.tıkanıklığı açmak için kanal yoluna birkaç kere iğneyle girip açma yolu denendi fakat çözüm alınamadı.en son ameliyat denildi.lazerle ameliyat olanların memnun olduklarını maillerde okudum.nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum.bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.birde kartal hastanesinde lazer tedavi varmış.baska devlet hastanelerde bu uygulama varmı.bilgilendirirseniz çok sevinirim.iyi çalışmalar.

Sağlık
14 Şubat 2010

slm ben 26 yasindayim ama dogustan sol gozum sadece sol tarafa donmuyor ama bu yasa kadar bir zararini gormedim ama su siralar biraz agriyor nedeni nedir tedavi olabilirmiyim cok korkuyorum bana cevap yazarsaniz sevinirim ve ileriki yaslarda problem olurmu acaba ?

Sağlık
1 Aralık 2010

15 yıldan beri gözyaşı kanalım tıkalı defalarca lavaj yapıldı ancak açılmadı. sol gözümde bundan dolayı farklılık ve bir ağrı hissediyorum.Çok sık antibiyotik kullanmam risk oluşturur mu bilgilendirirseniz sevinirim. Lazer ile ameliyat olmak istiyorum tavsiye edermisiniz.

Sağlık
18 Ocak 2011

merhaba 8 yıldır gözyası kanalım tıkanık çok doktor degiştirdim bütün doktorlar aynı tanıyı koydu 3 4 defa igne ile kanal açılmaya çalıştı ama basarılı bir sonuç alınamadı inanılmaz sekilde gözde kasıntı morarma ve akıntı olmakta benim ricam istanbulda sigortanın geçtiği önerebileceginiz bir doktor varmı tavsiyeleriniz nelerdir çünkü bu göz ameliyatı korkularım çok var bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdidien tesekkür ederim saygılarımla

Sağlık
19 Ocak 2011

annemin göz kanalı 13 yaşından beri tıkalı ancak annem 3 kez amaliyat oldu ama bir netice alamadık. acık amaliyat ayaptırdık.lazerm amaliyatı ile yaptırmış olsak bir netice alabilirmiyiz ve maliyeti bize ne olur yardım larınızı bekler işinizde başarılar dilerim.

Sağlık
10 Mart 2011

oğlum 3 yaşında sağ gözünde gözyaşı kanalı tıkanıklığı var lazerle yapılması mümkünmü

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vertigo Nasıl Geçer Diyorsanız
Molluskum Kontagiozum
PARMAK ŞİŞMESİ
Uykusuzluğa Doğal Çözümler
Bacak Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?
Kalp Romatizması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.