GRİP HASTALIĞIGrip Hastalığı

Solunum yollarının iveğen bir hastalığıdır. Ateş, üşüme, baş ağrısı ve bazen düşkünlükle birlikte ortaya çıkar. Nezle ve boğaz ağrısı vardır. Özellikle hastalığın geç devrelerinde çoğalır. Hastalığın ilk kırgınlık belirtilerinin başlamasından hemen sonra kesin yatak istirahati bünye direncini artırır. 2–7 gün içerisinde şiddetlenir. Grip enfeksiyonları hızlı yayılım gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Direncin düştüğü ay ve mevsimlerde daha sık görülür. Şiddetli grip bakteriyel nedenli zatürree oluşturur. Yaşlılar süreğen hastalığı bulunanlarla akciğer kalp böbrek hatalarında çok ağar geçer.

Kalabalık yerlerde yayılım kolaydır. Aynı baraka ve koğuşta yatanlarda, gemilerde ve okullarda, etkinin yayılması kolaydır. Kuluçka dönemi 3 gündür. Bulaştırıcılık süresi hastalığın klinik olarak başlamasından sonra 3 gün dolayındadır. Hastalık geçiren çocuklar enfeksiyonu yapan, virüse karşı bağışıklık kazanılırsa da tipin değişmesi ile yeniden gribe yakalanırlar.

Paçavra hastalığı olarak da bilinen hastalıkta vücudun genel durumu ileri durumda bozulur. Büyük ve şiddetli salgınlarda aşı geliştirilir. Dinlenme ve vücut direncinin yükseltilmesi etkeninin yayılımını önler. Genel olarak okul çağındaki çocuklar hastalığa kolay tutulurlar. Hastalık diğer bakteriyel hastalıklarla karşılaştırılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Antibiyotik ve sulfonamidlerle tedavi edilemez. Grip enfeksiyonunda çocuklara gereksiz yere antibiyotik vermemeli, ancak herhangi bir ek hastalık varsa hekimin önerisine uyulmalıdır.

GRİBİ NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?gribi nasıl önleyebilirim

Hasta insanlardan uzak durun. Gripli olan birisi ile yakın temas da bulaşma sebebidir. Öpüşme, tokalaşma veya yüzüne yakın şekilde konuşma gibi yakın temaslar bulaşma riskini arttırmaktadır. Ayrıca hapşırma be öksürme durumlarında da enfekte olan kişiden uzaklaşmak gerekir. Herhangi bir vücut sıvısı grip mikroplarını aktarabil.

Ayrıca enfekte olan hastaların dokunduğu yüzeyler ve nesnelere de dokunmamaya özen gösteriniz. Çünkü mikroplar buralara da bulaşmış olabilir.

Ellerinizi sık sık yıkayın. Elleri düzgün şekilde yıkamak birçok enfeksiyonu önlemenin birincil kuralıdır. Özellikle ortak umumi alanlarda veya hasta bireylerin olduğu ortamlarda iken buna daha çok dikkat etmelisiniz. Uygun ve önerilen el yıkama tekniği şöyledir:

  • Temiz ve akan su ile ellerinizi ıslatın. Su sıcak ya da soğuk olabilir. Elleri ıslattıktan sonra musluğu kapayın ve ellerinize sabun uygulayın.
  • Ellerinizi birbirine ovuşturarak birbirine köpürtme yapın. Ellerinizin yanı sıra parmak araları ve tırnak altlarını da unutmayın.
  • Elleriniz köpüklü halde en az 20 saniye boyunca ovalayın.
  • Daha sonra, tekrar suyu açın ve ılık su ile sabunu durulayın.
  • Temiz bir havlu ile ellerinizi kurulayın. Varsa el kurutma makinesi ile de kurulama yapılabilir.

Sağlıklı bir diyet takip ediniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı, bağışıklık sisteminizi güçlü tutar ve vücudunuz korumak enfeksiyonlara karşı korur. Meyve ve sebze açısından zengin bir diyet sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca yağ alımını, özellikle de doymuş yağ tüketimini ve şeker alımını da azaltmalısınız.

C vitamini de bağışıklık sistemine destek sağlayan bir vitamindir. Belirtileri azaltma konusunda çelişkili veriler olabilir ancak vücuda zarar vermediği kesindir. Bu açıdan C vitamini açısından zengin bir diyet önerilir. Diyetlerinizde mevsimine göre portakal, greyfurt, kavun, mango, papaya, karpuz, brokoli, kırmızı ve yeşilbiber ve yapraklı yeşillikler gibi narenciye meyveleriniz tüketmeye çalışın.

Stresten uzak durun. Çeşitli egzersizler yapma, müzik dinleme, banyo yapma, yürüyüşe çıkma, kitap okuma ve meditasyon yapma gibi birçok uğraş ile stresinizi kontrol altında tutmaya ve azaltmaya çalışınız. Vücudun stresli olması bağışıklık sisteminiz de olumsuz etkilemektedir.

Stres ayrıca hormonların işleyişini de olumsuz etkileyerek vücudun enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini de azaltabilir.

Haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya gayret edin. Yapılan bazı araştırmalar egzersizlerin grip riskini düşürdüğü ve grip aşısının da etkisini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle haftanın çoğu gününde kalp atımını hızlandıran en az 30 dakikalık yürüyüş veya diğer aerobik egzersizlerin yapılması önerilmektedir. Egzersiz, vücudun üst formda çalışmaya devam etmesini ve farklı enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlar.

  • Araştırmacılar tam nedenini tespit edememişlerdir ancak egzersizlerin farklı bakteriyel veya viral enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olduğu konusunda bazı görüşler bulunmaktadır. Akciğerlerden gelen bakterileri idrar ve ter yoluyla dışarı attığı ileri sürülmektedir. Aynı zamanda, egzersizin hastalıkların daha erken tespit edilmesinde, vücutta antikorların daha hızlı oluşturulmasında, beyaz kan hücrelerinin sorunlu vücut bölgesine daha çabuk gönderilmesinde ve vücut sıcaklığını yükseltilmesinde de üstlendiği rol sayesinde bakterilerin çoğalmasını önlediği düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tiroid Nodülü Belirtileri
Nöropatik Ağrılar Nasıl Anlaşılır?
Böbrek Büyümesi
kellik
Ayak Mantarı
Kistik Fibrozis Nedenleri ve Komplikasyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.