GRİP TEDAVİSİGrip Tedavisi

Grip, RNA genomu taşıyan bir virüs ile ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Çoğunlukla, yakın temas, hava yolu, hapşırma ve öksürme ile etrafa yayılan mikroplar ile kişiden kişiye bulaşır. Grip, genelde kış aylarında daha çok görülür. Bunun sebebi, havanın soğuması değildir. Üşüyerek hasta olunmayacağının kanıtları, bugüne kadar yapılmış bir çok araştırmada açıklanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak hava soğuduğu zaman, vücudun direnci düşer, bağışıklık sistemi zayıflar. Normalde her insanda, grip gibi tüm hastalıkların mikropları bulunur. Fakat vücut direnci düştüğü zaman, gerekli organlar buna karşı mücadele edemez ve hastalık oluşur. Grip, nezle gibi bir çeşit soğuk algınlığıdır. Onu nezleden ayıran şey, nezlede hapşuruk vardır ancak gripte hapşurma çok görülmez. Genelde yüksek ateş ile boyundan yukarı kısımda ağırlık ve yorgunluk hissedilir.

Grip belirtileri nelerdir?

Grip belirtilerinde yüksek ateş, halsizlik ve yorgunluk vardır. Genellikle ilk olarak boğazda yanma ya da genizde ağırlık hissi ile başlar. Ardından üşüme ve titremeler ile ateş yükselir ve kişi halsizleşir. Hastalık ileri seviyede ise, kişi ayakta durmakta güçlük çeker ve genelde yatarak dinlenmek ister. Bunun dışında eklemlerde ağrı ve yoğun baş ağrısı yaşanır. Burun fazla akmaz bu yüzden burun kanalları tıkalıdır. Bu da baş ağrısına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Grip Tedavisi için ne yapılmalıdır?

Grip Tedavisi, kişinin kendi kendine uyguladığı tedavi ve doktor tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır. Genelde grip olan kişi, kendi kendine tedavi uygulayarak hastalığı atlatır. Ancak bazı durumlarda hastalık ağır seyreder, bu yüzden kişinin kendi kendine uyguladığı tedavi sonuç vermez. İşte burada doktora ihtiyaç duyulur. Hangi durumlarda doktora ihtiyaç duyulur diye merak ediyorsanız;

Çok yüksek ateşlerde, ateşin bir türlü inmediği durumlarda, hastalığın 10 gün boyunca devam etmesi durumunda ve beklenmeyen etkiler görüldüğünde acil olarak doktora başvurulmalıdır. Tüm dünyada her yıl milyonlarca kişi grip yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu yüzden, grip deyip geçmemeli, tedavi olunmalı ve erken davranılmalıdır.

Grip Tedavisinde kişinin kendi kendine uyguladığı tedavi yöntemleri, sağlıklı beslenme ve bol sıvı almak olacaktır.Hastalık olsun olmasın, düzenli ve sağlıklı beslenme ile her zaman fayda sağlanılır. Bol bol sıvı tüketilmeli ve birkaç gün istirahat edilmelidir. Taze sıkılmış portakal suyu gibi meyve suları, gerek C vitamini açısından gerekse Grip Tedavisi İçin Şifalı Bitkilersıvı alımı açısından yararlı olacağı için, bol bol tüketilmelidir. Bol su içmek, her zaman için yararlıdır. Bol su içerek, hastalığa neden olan bakteriler, vücuttan idrar ya da ter yolu ile dışarı atılır, bu da, hastalığın çabuk iyileştirilmesi anlamına gelir.

Gribal Enfeksiyonun Bitkilerle Bedavisi

Yapılabilecek bir başka tedavi yolu ise, şifalı bitkiler ile olacaktır. Ihlamur, papatya, kuşburnu gibi şifalı bitkiler kaynatılarak çay haline getirilir ve tüketilir. Her şifalı bitkinin vücuda yararı vardır. Gerek grip için gerekse başka hastalıkların önlenmesi için, şifalı bitkiler oldukça etkilidir.

Grip Tedavisinde kişi, kendi kendine ilaç kullanıma başlamaktan kaçınmalı, bunun için doktora danışmalıdır. Doktorun vereceği ilaçlara ek olarak şifalı bitkiler eklenirse, hastalık daha çabuk geçer. Ayrıca bol bol dinlenilmeli, vücudun savunma sisteminin yerine gelmesi beklenilmelidir. Gripten korunmak için bol bol sarımsak da tüketilebilir. Düşük tansiyonu olanlar dışında herkes sarımsak tüketebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ortakulak Sorunları
Kalbiniz Sağlam mı?
Anevrizma (Beyin)
İntravenöz Ürografi
Horlama Nedenleri
Yağ Aldırma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.