GRİP UYARISIGrip Uyarısı

Soğuk algınlığı şikayetlerinde en çok önerilen şey mümkün olduğunca dinlenmektir. Eğer hasta halinizle çalışmaya ve yorulmaya devam ederseniz, vücudunuz daha çok enerji kaybına uğrar ve kendini toparlaması daha güç olur. Bu durumda gribin iyileşmesi için gereken süre uzayacak ve muhtemelen belirtileriniz de daha da kötüleşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Normalde sekiz saatlik uyku idealdir ama hasta olduğunuzda bu süreyi arttırmanız gerekir. Hem gece uykusunu uzatmalı hem de gün içerisinde de fırsat buldukça kestirmelisiniz.

Kendinizi sıcak tutun. Vücudunuzu sıcak tutmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Bu nedenle ortam ısısını da iyi ayarladığınızdan emin olun. Mevsime ve günün saatlerine göre gerekli ısıtma araçları ve giysiler ile kaldığınız ortamın ısısını ideal değerlerde tutun.

 • Kuru sıcak burun ve boğazın kurumasına neden olarak belirtilerinizin de kötüleşmesine yol açabilir. Bu nedenle fazla vakit geçirdiğiniz ortamlarda nemlendirici cihazlar veya diğer nemlendirme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Nemli hava solunum yolları için en iyisidir.

Evde kalın. Hasta olduğunuzda mümkünse yapacağınız şey evde kalmak ve dinlenmek olsun. Çünkü vücudun eski gücüne kavuşması ve iyileşmesi için bunu yapmanız çok önemlidir. Hasta halinizle okula veya işe gitmeniz, hem sizin şikayetlerinizin kötüleşmesine neden olur hem de hastalığı başkalarına da bulaştırma riski yaratır. Grip olduğunuzda vücudun bağışıklık sistemi daha zayıftır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması demek, başka hastalıklara da daha kolay yakalanmak demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bol sıvı tüketin. Burnunuzu çok temizlemeniz, yüksek ateş ve artan çevresel ısılar nedeniyle terlemeniz, vücudun sıvı kaybını arttırır. Bu durum hem grip belirtilerini kötüleştirebilir hem de baş ağrısı ve boğazda kuruluk, tahriş gibi şikayetlere yol açabilir. Hasta olduğunuzda ortalamanın biraz üzerinde sıvı tüketmeye çalışın. Sıcak çay ve sıcak çorba içebilir ve karpuz, domates, salatalık ve ananas gibi suyu bol meyvelerin suyundan içebilirsiniz. Bol miktarda tüketmeniz gereken içeceklerin başında su geldğini söylemeye gerek yok zaten.

 • Şekerli-gazlı içecekler vücutta diüretik etki göstererek daha sık idrara çıkmanıza ve daha fazla sıvı kaybına neden olduklarından içmeyiniz. Eğer mide şikayetiniz varsa zencefilli gazoz içebilirsiniz ama daha fazla da su için.
 • Dehidrasyonu kontrol etmek için, idrarınızı inceleyin. İdrar renginin açık sarı veya berrak olması vücudunuzun iyi durumda ve hidrate olduğunu gösterir. Ancak eğer idrarınız koyu sarı renginde ise vücudunuz muhtemelen sıvı kaybına uğramıştır ve daha fazla su içmelisiniz.

Gerekirse tıbbi yardım isteyin. Gribe yakalandıktan sonra tedavi etme yolu yoktur. Ancak yapılabilecek şey, vücudun gribe bağlı yaşadığı şikayetleri en aza indirmektir. Genellikle grip belirtileri yedi gün içinde kaybolur. Eğer belirtileriniz iki haftadan daha uzun sürerse bir doktora görünme vaktiniz gelmiş demektir. Gribe eşlik eden ve doktora görünmenizi gerektiren diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Ani baş dönmesi veya zihinsel karışıklık
 • Şiddetli veya inatçı kusma
 • Nöbetler
 • İyileşen fakat daha sonra daha kötü şekilde geri gelen grip benzeri yüksek ateş ve öksürük gibi belirtiler

GRİP AŞISI OLMAK

Grip aşısı olunuz. Grip olsun veya başka bir hastalık olsun, herhangi bir hastalığı tedavi etmenin en iyi yolu onu önlemektir. Normal şartlarda altı aylıktan daha büyük olan herkesin grip aşısı olması gerekir. Ancak çoğu insan bunu önemsememekte ve ihmal etmektedir. Özellikle grip komplikasyonlarını geçirme riski olan herkesin aşı olması oldukça önemlidir. Grip komplikasyonları için risk gurubunda olanlar; 65 yaş üstü yaşlılar, hamile kadınlar ya da astım veya şeker hastalığı gibi kronik sağlık sorunları olanlardır. Grip sezonu ekim ile mayıs arasıdır. Aralık ve ocak aylarında ise tavan yapar. Bu zaman zarfında, grip aşılarını tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Sağlık ocaklarında sigorta kapsamında da yapılmaktadır.

 • Ancak grip mevsimi başlamadan birkaç hafta önce aşı yapılması daha mantıklı olur. Bu iki haftalık süre içinde vücut gribe karşı antikorlar üretir ve vücudu virüslere karşı korumaya alır. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi grip mevsiminden önce yapılması önemlidir. Yakalandıktan sonra bir kıymeti kalmaz.
 • Grip aşıları sadece bir sezon için etkilidir. Dolayısıyla her yıl yapılması gerekir.

Burun spreyleri şeklinde olan aşılar da vardır. Enjeksiyonla grip aşısı olmanın dışında burun spreyi şeklinde de aşılanabilirsiniz. Bu şekilde bazı insanlar için daha kolay olacaktır ama diğer bazıları içinse önerilmeyebilir. Aşağıdaki durumlarda grip aşısını sprey yoluyla almamak gerekir:

 • Eğer 2 yaşından küçük veya 49 yaşından büyükseniz,
 • Kalp hastalığınız varsa,
 • Akciğer hastalığınız ya da astımınız varsa,
 • Böbrek hastalığı veya şeker hastalığınız varsa,
 • Daha önce bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar gelişmişse ve
 • Hamile iseniz burun spreyi ile aşılanmamanız gerekir.

Komplikasyonları öğrenin. Grip aşısı olmanıza bağlı olarak gelişebilen bazı komplikasyonlar bulunmaktadır. Bu nedenle aşı olmadan önce eğer aşağıdaki durumlarınız varsa bir doktora danışmanız önerilir:

 • Grip aşısı veya yumurtaya karşı alerjiniz varsa veya geçmişte böyle bir alerji vakası ile karşılaşmışsanız doktorunuza durumu belirtiniz. Çünkü bu tür alerjisi olan insanlar için farklı aşılar mevcuttur.
 • Eğer yüksek ateş ile birlikte ağır bir hastalığınız varsa da aşı olmadan önce bu hastalığın geçmesini beklemeniz gerekebilir.
 • Eğer sinir sistemi ile ilgili nadir olarak görülen ve bağışıklık sisteminin sinir sistemi hücrelerine hücum ettiği “Guillain-Barre sendromu” hastalığınız varsa yine aynı şekilde aşılanmadan önce doktora danışmanız gerekir.

Aşıların muhtemel yan etkileri hakkında bilgilenin. Grip aşılarının iyi ve faydalı etkilerinin yanında bazı istenmeyen yan etkileri de bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik
 • Baş ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Bulantı ve
 • Hafif grip benzeri semptomlar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Çarpıntısı
AYAK TABANINDA (ALTINDA ) SİĞİL VE TEDAVİSİ
Titreme Nöbetleri ve Kusma Nedenleri
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Göz Ağrısının Nedenleri
Klio vermedeki zorluk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.