GRİPGrip

Halk arasında grip olarak bilinen ve latince ismi Influenza olan hastalık özellikle insanlarda, hayvanlarda ve bir takım kuşların solunum yollarına enfekte olan RNA virüslerinin neden olduğu bir hastalıktır. İnsanların çoğunda grip olduğu zaman ateş, öksürük, baş ağrısı, kırıklık görülebildiği gibi kusma, bulantı ve ishalde kimi zaman görülebilir. Genellikle grip olan kişi 1-2 hafta içerisinde kendine gelir ve hastalıktan kurtulur. Grip %0.1 ölüm oranıyla birlikte dünyada en az öldüren hastalıkların arasında gelmektedir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk algınlığı da zararlı virüslerin neden olduğu bir hastalık türüdür. Yaklaşık 250 tane soğuk algınlığına neden olabilecek virüs çeşidi bulunmaktadır. Soğuk algınlığında genellikle oda nokta burundur. Bunun yanı sıra grip mikrobu taşıyan virüslerinde soğuk algınlığının temel nedenlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Kişide soğuk algınlığının en çok görülen belirtileri ise boğaz ağrısı, hapşırma ve burun akıntılarıdır. 

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Kişi grip olduğu zaman özellikle yatak dinlenmesi oldukça önemlidir. Yatakta dinlenmenin yanında doktor nezdinde alınacak ilaçlar, hastalığın seyrinin daha kolay ve hızlı geçmesini sağlamaktadır. Kişi grip olduğu zaman tükettiği sıvı miktarı da paralel olarak artmalıdır; özellikle su, meyve suları ve kafein içermeyen içecekler grip esnasında bol bol içilmelidir. Sıvı içeceklerin fazla tüketilmesi sinüslerde ve göğüste biriken mikrobun daha hızlı ve rahat bir şekilde vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra suya atılınca eriyen tabletler de grip virüsüne karşı oldukça etkili birer anti gribal’dir. Kişi grip olduğu zaman beslenme programına özen göstermelidir ve mümkün olduğu kadar enerji alabilmek için karbonhidrat bakımından zengin besinleri tüketmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Grip Olunca Yapılması GerekenlerYatak dinlenmesi sırasında kişinin başının yukarı pozisyonda tutulması da genizde oluşan akıntının vereceği rahatsızlığı minumum seviyeye indirecektir. Grip olan kişinin bulunduğu ortamın oda sıcaklığında olması ve iyi havalandırılması da oldukça önemlidir. Mekanın havasının kuruması engellenmeli, mümkün olduğunca nemli olmasına çalışılmalıdır. Kişi grip olduğu zaman kesinlikle aspirin tarzı ilaçlar kullanmamalıdır. 

Grip Nasıl Bulaşır ?

Daha önceden de söylediğimiz gibi grip bir viral hastalıktır ve virüsler nedeniyle meydana gelmektedir. Grip virüslerinin bulaşma yolları tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temas içeren tüm davranışlardır. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığından kendinizi korumak için ellerinizi sık bir şekilde yıkamanız önemlidir. Bunun yanı sıra grip mikrobunu vücuduna almış olan bir kişinin toplu ve kalabalık ortamda bulunması da diğer kişilerin virüs kapmasına neden olabilir. 

Gripten Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

Grip virüsünün vücudumuza girmesiyle görülen rahatsızlıklar genellikle 2 hafta içerisinde geçmiş olsa da, nadiren sinüzit, bronşit ve zatürre gibi daha önemli ve ciddi hastalıklara neden olabilirler. Bu sebepten ötürü grip mikrobundan korunmak oldukça önemlidir. En çok sonbahar ve kış aylarında görülen grip salgınlarından alacağınız basit önlemler sayesinde korunabilirsiniz. 

Kişinin dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerinden yağ, protein, vitamin ve karbonhidratlar yeteri kadar alınmaz ise, vücudun bağışıklık seviyesi azalır ve solunum organlarında bulunan mukoza hücreleri bu durumdan etkilenir. Kişinin bol miktarda su tüketmesi de gripten korunması için önemlidir. Solunum işlemini sağlayan mukoza hücrelerinin nemli kalması, içerisinde grip virüslerini taşıyan damlacıkların etkisini kaybetmesine yol açar. Bu sebepten dolayı özellikle kışın olmak üzere günde dokuz, on bardak su içilmesi önemlidir. Sağlıklı hayatın önemli bir parçası olan spor gripten korunmak içinde faydalıdır. Haftada en az üç kere günde bir saat olmak üzere yapılacak spor kişiye büyük yarar sağlayacaktır. Son olarak kalabalık ortamlarda kendinizi korumaya çalışmak oldukça önemlidir. Özellikle otobüs, okul, sinema, spor müsabakaları gibi kalabalık alanlarda grip mikrobu bulunduran bir kişinin o ortama girmesinden dolayı virüsler çok büyük bir hızla yayılmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle bu tür alanlarda havalandırma sisteminin düzenli olarak çalışması gripten korunmak içinde önemlidir. 

Grip TedavisiGripten Korunma Yöntemleri Nelerdir

Grip mikroplarını ve belirtilerini yok edecek tedaviler oldukça kolay ve etkilidir. Bu tedavi yöntemleri doktor veya eczacıya gidilerek uygulandığında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Nezle, grip gibi viral enfeksiyonlarda genellikle kişinin rahatlamasına önem verilir. Bir takım ilaçlar iki üç tane etken madde içermektedirler. Yüksek ateş, şiddetli ağrı, öksürük, burun akıntısı ve aşırı yorgunluk gibi semptomlar için, bu semptomları hafifletmekte kullanılan birden çok etken maddesi içeren ilaçları tercih etmek kişiye daha fazla yarar sağlayacaktır. Grip tedavisinde kullanılan üç ana önemli madde vardır. Bu maddeler parasetamol, klorfeniramin ve psödoefedrindir. Maddelerin neye yaradığını kısaca açıklayacak olursak parasetemol maddesi vücutta oluşan ağrıyı kesmek, yüksek ateşi indirmek ve aşırı yorgunluk durumunun giderilmesinde etkilidir. Klorfeniramin maddesi ise burun akıntısını önlemektedir. Son olarak psödoefedrin maddesi burun tıkanıklığını ve sinüs konjesyonunu giderir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    eh idare eder işteee

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanser Biyolojisi
Tifüs
Troid Hastalıkları
Yüksek Tansiyon Belirtileri
Melez Virüs
Kulak Şişmesi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.