GRİPTEN NASIL KURTULURUM NE İYİ GELİRGripten Nasıl Kurtulurum Ne İyi Gelir

Grip, solunum sistemini etkileyen viral bir enfeksiyondur ama genellikle bir hafta içinde seyreder ve ciddi müdahaleler gerektirmez. Grip belirtileri arasında yüksek ateş, titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanması veya burun akıntısı, baş ağrısı, vücut ağrıları, halsizlik, bulantı ve kusma şeklindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Her ne kadar da gribin bir tedavisi yoksa da, ev tipi çözümler ve reçetesiz bazı ilaçlar ile gribe bağlı şikayetler en aza indirilmeye çalışılır. Aşırı rahatsızlık durumlarında reçeteli ilaçlara da başvurulur.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ TEDAVİLER

Buhar uygulaması yapın. Burun ve sinüs tıkanıklıkları gribinin yaygın belirtileri arasındadır. Eğer tıkanıklıktan muzdarip iseniz, buhar kullanmanız biraz rahatlama sağlayacaktır. Buharın sıcaklığı mukus sıvısının gevşemesini sağlarken aynı zamanda nemi de burun kanallarındaki kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

 • Tıkanıklıkları daha hızlı temizlemek için sıcak bir duş veya banyo deneyin. Sıcak suyu son ayarında açıp banyonun buhar ile dolmasını sağlayın. Fazla ısı baş dönmesi ya da güçsüzlüğe neden olursa bir yerlere oturun.
 • Banyodan çıktıktan sonra saçınızı ve tüm vücudunuzu iyice kurulayınız. Islak saçlar vücut ısısını kaybetmenize neden olur. Hasta olduğunuz zaman böyle bir ısı kaybı iyi değildir. O nedenle banyo sonrası kurulama önemlidir.
 • Ayrıca lavaboyu veya başka bir kabı sıcak su ile doldurup yüzünüzü üzerinde tutabilirsiniz. Buharı tutmak için başınızın üzerine bir havlu örtün. Suyun içine çay ağacı, okaliptüs veya nane gibi doğal esansiyel yağlardan birkaç damla damlatarak sinüs temizliğini maksimize edebilirsiniz.

Neti pot deneyin. Neti potlar burun kanallarındaki mukusu incelten ve sökülmesini sağlayan hazır tuzlu su çözeltileridir. İnternetten veya yerel sağlık mağazalarından rahatlıkla bulabilirsiniz. Bununla birlikte, ince ağızlı bir şişe ya da kap da kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Sağlık, gıda veya ilaç mağazalarında neti pot için kullanılan tuzlu su çözeltisi satın alın. Eğer dilerseniz evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yarım çay kaşığı kosher tuzunu steril bir bardak suyun içine katarak çözeltinizi oluşturunuz.
 • Hazırladığınız veya satın aldığınız çözeltiyi neti potun içine dökün. Başınızı bir yana eğerek önce bir burun deliğine daha sonra diğer burun deliğine dökünüz. Neti pot ile burun kanalına gönderdiğiniz sıvı aşağı döküldükten ve dökülme bittikten sonra diğer burun deliğine geçiniz.

grip tuzlu su gargaraTuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Kuru ve gıcık hissi veya boğaz ağrısı gribin yaygın belirtilerinden birisidir. Bu belirtilerle baş etmek için doğal yolla tuz çözeltisi ile gargara yapınız. Çözeltinin içindeki su kurumuş olan boğazı nemlendirir, tuz ise antiseptik özellikleri sayesinde enfeksiyonlarla mücadele eder.

 • Gargara için bir bardak sıcak suyun içine bir çay kaşığı tuz katarak çözelti oluşturunuz. Eğer tadını beğenmezseniz, tuzluluk oranını değiştirmek için içine bir miktar karbonat ilave ediniz.
 • Bu çözelti ile günde dört kez gargara yapın.

Vücut ateşini normal değerlerde tutmaya çalışın. Vücuttaki ateş aslında vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmek için başvurduğu bir yoldur. Bu yüzden şiddetli olmadıkça tedavi edilmesi gerekli görülmez. Ateş, vücudu ve kanı ısıtarak sistemin enfeksiyonlarla mücadelesini kolaylaştırır.

Mümkün olduğunca burnunuzu sık temizleyin ve sümkürün. Grip veya diğer üst solunum yolu hastalıklarında burnun ara ara temizlenip içindeki fazla mukus sıvılarının giderilmesi sinüsler ve burun kanalları için faydalıdır. Solunum yaparken mukusu burnunuzun içine geri çekmeyin. Sinüs basıncı ve kulak ağrılarına yol açabilir.

Burun temizliğinde sümkürürken burun deliklerini tek tek temizleyin. Birini elinizle kapadıktan sonra diğerinden mukusu aşağı temizleyin. Her ikisini birden temizlemek için sümkürmeniz, sinüsler üzerinde fazla basınca neden olabilir.

KULLANABİLECEĞİNİZ REÇETELİ VE REÇETESİZ İLAÇLAR

Oral dekonjestanlar alınabilir. Nazal dekonjestanlar burun zarlarının içindeki şişmiş kan damarlarının küçülmesine yardımcı olur ve burun kanallarının açılmasını kolaylaştırır. Tablet formunda satışa sunulan iki dekonjestandan birisi “fenilefrin” etken maddeli SUDAFED PE, diğeri ise “psödoefedrin” etken maddeli Sudafed ilaçlarıdır.

 • Oral dekonjestan ilaçların yan etkileri arasında uykusuzluk, baş dönmesi, kalp hızında artış ve kan basıncında artış gösterilebilir.
 • Eğer kalp sorunlarınız varsa ya da yüksek tansiyon gibi sorunlarınız dekonjestan ilaçlar kullanmayın. Diyabet, tiroid problemleri, glokom, veya prostat sorunları olanların ise doktor kontrolünde alması önerilir.

Sprey dekonjestanlar kullanabilirsiniz. Ayrıca reçetesiz burun spreyleri şeklinde sunulan dekonjestanlar da bulabilirsiniz. Burun spreyleri bir ya da iki hızlı fıskiye şeklinde uygulanır ve burun tıkanıklığında hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar.Grip Sprey dekonjestanlar

 • Burun spreyleri şeklinde sunulan dekonjestanlar arasında “oksimetazolin”, “fenilefrin”, “ksilometazolin” veya “naphazoline” bulunur.
 • Burun spreylerini yalnızca önerildiği şekliyle ve önerilen süre boyunca kullanınız. Üç ya da beş günden sonra kullanmaya devam etmeniz burnunuzu daha da tıkalı hissetmenize neden olabilir.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Yüksek ateş ve ağrılarınız varsa, reçetesiz satılan ilaçlardan alabilirsiniz. En bilindik ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların başında aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi steroidal anti-enflamatuvar ilaçlar; Tylenol veya NSAID gibi asetaminofen ilaçlardır.

 • Eğer asit reflü veya peptik ülser hastalığınız varsa NSAİİ ilaçları almaktan kaçının. Çünkü bu ilaçlar midenize dokunabilir. Eğer zaten kan pıhtısı veya artrit gibi diğer rahatsızlıklar için NSAID ilaçlarından alıyorsanız başka ilaçlar da almadan önce doktorunuza danışınız. Muhtemelen aynı etkiye sahip birden fazla ilacı almanıza gerek kalmayacaktır.
 • Birçok multi-vitamin ilacın içinde “asetaminofen” bulunmaktadır. Uygun dozlarda aldığınızdan emin olunuz çünkü aşırı dozlarda alınması karaciğer toksisitesine yol açabilir.

Öksürük bastırıcı ilaçlar alabilirsiniz. Eğer grip belirtilerinizle birlikte ciddi bir öksürüğünüz varsa, öksürük bastırıcı ilaçlar kullanmayı deneyiniz. Bu ilaçlar arasında bilindik olanları “dekstrometorfan” ve “kodein” etken maddeli olanlardır. Kodein almanız için reçete yazılması gerekebilir. Dekstrometorfan tablet veya şurup şekillerde mevcuttur ve bir balgam söktürücü ile birlikte gelebilir.

 • Bu tür ilaçların yan etkileri arasında uyku hali ve kabızlık yer almaktadır.
 • Öksürük ilaçlarının dozu hangi ilacı aldığınıza ve ilacın ne kadar güçlü olduğuna göre değişmektedir. Bu nedenle her zaman doktor ve üretici tarafından belirtilen talimatlara göre kullanınız.

grip asetominofenSöktürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Göğüs tıkanıklığı gribin sık görülen belirtisidir. Bu belirtiyi tedavi etmek için bir söktürücü deneyebilirsiniz. Söktürücüler göğüste mukus sıvısını gevşetmeye ve azaltmaya yarayan ilaçlardır. Daha az mukus, daha iyi nefes almanıza yardımcı olur ve öksürüğün verdiği rahatsızlığı azaltır. Soğuk algınlığı ve grip için sunulan reçetesiz ilaçların pek çoğunun içinde sıvı, jel veya tablet şeklinde söktürücüler bulunmaktadır.

Ne tür bir söktürücü alacağınız konusunda emin değilseniz, doktorunuz veya eczacınıza danışınız. Uyku hali, kusma ve bulantı gibi yan etkiler söktürücü ilaç kullanımı sırasında karşılaşılması muhtemel yan etkilerdir.

Birden fazla belirtiye karşı etkili (multi-septom) ilaçlar almayı düşünebilirsiniz. Birden fazla farklı ilacı kombinasyon şeklinde bir arada bulunduran bazı multi-septom ilaçlar da bulunmaktadır. Eğer aynı anda birden fazla belirti ile karşılaşırsanız bu tür ilaçlar faydalıdır. Bu tür ilaçların çoğunun içinde ateş düşürücüler ve “asetaminofen” gibi ağrı kesiciler, dekonjestanlar, öksürük baskılayıcılar ve uyumanıza yardımcı olacak antihistaminler yer almaktadır.

Eğer kombine ilaçlar alıyorsanız, aynı etkilere sahip başka ilaçları da almamaya dikkat ediniz. Aksi halde aşırı doz durumu gelişebilir.

Reçeteli bir antiviral ilaç için doktorunuza danışınız. Eğer belirtileri fark ettikten sonraki 48 saat içinde doktorunuza görünürseniz, muhtemelen antiviral bir ilaç reçete edecektir. Doktorunuz, antiviral grip ilaçlarını yakınınızdaki diğer kişileri korumak ve onların da gribe yakalanmasını önlemek için reçete edecektir. Özellikle de bu kişiler kronik hastalığı olanlar veya 65 yaş üstü yaşlılar gibi yüksek risk gurubundaki kişilerse bu tür bir önlem daha da gereklidir. Antiviral ilaçlar hastalığın şiddetini ve süresini azaltmak, diğer aile bireylerine bulaşmasını önlemek ve muhtemel grip komplikasyonlarını azaltmak için reçete edilir. Sıklıkla reçete edilen antiviral ilaçlar şunlardır:

 • Oseltamivir (Tamiflu)
 • Zanamivir
 • Amantadin
 • Rimantadin

Antivirallerin hangi yan etkilere neden olabileceğini biliniz. Etkili olabilmesi için, antiviral ilaçların ilk 48 saat içinde alınmaya başlanması ve 5 gün boyunca devam edilmesi gerekir. Ancak, grip virüslerinin bir kısmı bazı antiviral ilaçlara karşı direnç geliştirmişlerdir. Bu ilaçların alınması virüsleri daha dirençli hale getirebilir. Nadir görülmekle birlikte antiviral ilaçlarda aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Bulantı, kusma, ishal
 • Baş dönmesi
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Öksürük

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Kremi Nasıl Uygulanır
Şeker Bağımlılığını Yenmek İçin 10 Taktik
Koyu Halkalar Nasıl Kapatılır
Hamam Böceklerinden Kurtulmak Mümkün mü
Yüzdeki Cilt Çatlakları Nasıl Geçer
Yanmış Tencere ve Tavalara Çözüm
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.