GUATR İÇİN YAPILABİLECEK TESTLER NELERDİR?

Guatr herkesi etkileyebilir. Doğuştan gelebilir ya da yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Ancak en yaygın görüldüğü yaş aralığı 50 yaşın üstüdür. Guatr için doğrulama amaçlı yapılabilecek testlere geçmeden önce genel risk faktörlerinin neler olduğunu sıralayalım. Bu faktörler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

• Diyetlerde iyot eksikliği: İyot bakımından fakir bölgelerde yaşayan veya iyot açısından zayıf besinlerle beslenen kişilerde guatr oluşma riski daha fazladır.

Cinsiyet: Kadınların tiroit bozukluklarına daha yatkın olmaları aynı zamanda guatr geliştirmesini de daha olası hale getirmektedir.

Yaş: Yaşla birlikte guatr gelişme ihtimali de artmaktadır.

Tıbbi öykü: Kişisel ya da ailevi bir “otoimmün hastalık (bağışıklık sistemi hücrelerinin vücut hücrelerine saldırması durumu)” öyküsünün varlığı guatr gelişme riskini arttırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik ve menopoz: Kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, hamilelik ve menopoz esnasında tiroit sorunları daha yaygın görülmektedir.

Bazı ilaçlar: İmmünsüpresifler, antiretroviraller, amiodaron (Cordarone, Pacerone) gibi kalp tedavi ilaçları ve lityum (Eskalith, Lithobid) gibi psikiyatrik ilaçlar guatr riskini artırır.

Radyasyona maruz kalma: Boyun ve göğüs bölgesine radyasyon tedavisi uygulanması ya da bir nükleer tesise yakın yaşıyor olmak da radyasyona maruz kalarak risk artışına yol açar.

TESTLER VE TEŞHİS

Rutin fiziki boyun muayenesi sırasında yutma güçlüğü varsa ya da elle hissedilerek tiroit bezinin büyüdüğü fark edilebilir. Bazı durumlarda, doktorunuzun nodüllerin varlığını hissetmesi mümkün olabilir. Guatr teşhisi aşağıdaki prosedürleri içerebilir:

Hormon testi: Kan testleri ile tiroit ve hipofiz bezi tarafından üretilen hormonların miktarı belirlenebilir. Eğer tiroit bezi az çalışıyorsa tiroit hormon düzeyi düşük olacaktır. Aynı şekilde, hipofiz bezi tiroit uyarıcı hormon (TSH) düzeyini yükselterek, tiroit bezinin uyarılarak daha fazla hormon üretmesini sağlamaya çalışacaktır. Aşırı aktif tiroit ile ilişkili guatrlı olan hastaların kanında genellikle yüksek tiroit hormon düzeyi ve normalin altında TSH düzeyi gözlenir.

Antikor testi: Guatrın bazı nedenleri anormal antikor üretimini içerir. Kan testi ile bu antikorların varlığı tespit edilebilir.

Ultrasonografi: Dönüştürücü ismi verilen cihaz boyun bölgesinde gezdirilir. Ses dalgalarının kullanılması ile elde edilen görüntüler bilgisayar ortamına aktarılır.  Elde edilen görüntülerle tiroit bezinin boyutu ve nodül içerip içermediği gibi bilgiler elde edilir.

Tiroit taraması: Tiroit taraması sırasında, dirsekteki damar içine radyoaktif bir izotop enjekte edilir. Daha sonra baş geriye doğru gergin olacak şekilde bir masa üzerine uzanırsınız. Bu esnada özel bir kamera ile boyun bölgesinden tiroit bezi görüntüleri bilgisayar ortamına aktarılır. Enjekte edilen izotopun tiroit bezine ulaşmasının ne kadar zaman alacağına bağlı olarak işlemin süresi de değişir. Tiroit taramaları, tiroit bezinin yapısı, ve boyutu hakkında bilgi verir ve invaziv bir testtir. Ancak zaman alıcı ve ultrason testlerinden daha pahalı olabilir.

Biyopsi: İnce iğne aspirasyon biyopsisi sırasında, ultrason eşliğinde tiroit bezi içerisinden sıvı ve doku örneği alınır.

KOMPLİKASYONLAR

Fiziksel ya da kozmetik sorunlara neden olmayan küçük guatrlar için endişelenmeye gerek yok. Ancak büyümüş guatr nefes alıp verme ve yutkunmada güçlük yaratabilir. Bunun yanında öksürük ve ses kısıklığı da yaşanabilir. Hipotiroiti veya hipertiroiti gibi diğer koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkmış guatr rahatsızlıkları, yorgunluk ve istenmeyen kilo kaybı, sinirlilik ve uyku sorunları gibi bir dizi şikâyet sebebi olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzme Sporu ve Katkıları
Kalp Krizini Önleyen Diyet Nasıl Olmalı?
Taksoplazmozis
Öfkeni Dışa Vur Sağlıklı Yaşa
1 Günde 6 Kaşık Şekeri Geçmeyin
Zayıf Bacaklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.