GUATR

Latince boğaz anlamında olan guttur kelimesinden gelen guatr terimi, çeşitli birçok durumu belirtmek için kullanılır. Tiroit, boynun ön kısmında yer alan kelebek şeklindeki bir iç salgı bezidir. Tiroit bezinin bazı kişilerde normalden daha büyük boyutlara ulaşması “guatr” olarak bilinir. Guatr genellikle ağrısız olmasına rağmen, büyük olanları öksürmeye neden olabilir, nefes almada ve yutkunmada güçlük çekilmesine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Guatrın dünya çapında en sık karşılaşılan nedeni yeterli miktarda iyot alınmamasıdır. Bazı ülkelerde yeterli miktarda iyotlu tuz kullanmasına rağmen hormonlarının düşük oranda üretilmesi ya da bezin içinde gelişen nodüllerden kaynaklı guatrlar gelişebilir.
Uygulanacak tedavi guatrın büyüklüğüne, belirtilere ve altta yatan nedene bağlı olmaktadır. Fark edilemeyecek derecede küçük guatrlar için genellikle tedavi gerekmez ve takip edilir.

BELİRTİLER

Tüm guatrlar belirtilere neden olmaz. Ortaya çıkması muhtemel belirtiler şunlardır:

• Tıraş olurken ya da makyaj yaparken boyun bölgesinde fark edilen belirgin şişkinlik
• Boğazda gerginlik hissi
• Öksürük
• Ses kısıklığı
• Yutma güçlüğü
• Nefes darlığı gibi

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ

Tiroit bezi “Tiroksin” ve “triiyodotironin (T – 3)” olmak üzere iki hormon üretir. Bu hormonlar kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzun yağ ve karbonhidrat oranını, vücut ısısını ve protein üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Tiroit beziniz ayrıca kandaki kalsiyum miktarını düzenleyen “kalsitonin” hormonunu da üretir.

Hipofiz bezi ve hipotalamus ise üretilen ve salınan bu hormonların oranını kontrol eder. Süreç, beyinde yer alan ve tüm vücut sistemi için bir termostat görevi gören hipotalamus bezinin hipofiz bezine tiroit uyarıcı hormon (TSH) üretmesi için sinyal göndermesi ile başlar. Beyinde yer alan hipofiz bezi, kandaki tiroksin ve T-3 hormonunun miktarına bağlı olarak TSH hormonu salgılar. Tiroit bezi de hipofiz bezinden aldığı TSH miktarına göre hormon üretimini düzenler.

Guatr olması tiroit bezinin mutlaka normal çalışmadığı anlamına gelmez. Bez büyümüş olmasına rağmen tiroit hormonlarını normal miktarda üretebilir. Aynı zamanda, çok fazla veya çok az miktarda da tiroksin ve T -3 üretebilir.

Bir dizi faktör tiroit bezinin büyümesine yol açabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları şunlardır:

İyot eksikliği: Tiroit hormonlarının üretimi için gerekli olan iyot, en çok deniz suyu ve sahil bölgelerindeki topraklarda bulunur. Gelişmekte olan ülkelerde, iç bölgeler ya da yüksek yerlerde yaşayan insanlarda genellikle iyot eksikliğinden dolayı guatr gelişmektedir. İyot eksikliği, lahana, brokoli ve karnabahar gibi hormonları inhibe eden besinlerin fazla alındığı diyetlerle daha da kötüleşebilir. Diyetlerde iyot eksikliği, dünyanın birçok yerinde guatrın ana nedeni olmasına rağmen, sofra tuzu ve diğer gıdalara iyot eklenen ülkelerde durum daha iyi görünmektedir.

Graves hastalığı: Tiroit bezinin aşırı miktarda üretim yaptığı “hipertiroiti” durumlarında guatr oluşabilir. Graves hastalığında ise, bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar yanlışlıkla tiroit bezine saldırarak aşırı miktarda tiroksin üretmesine neden olurlar. Bu şekilde aşırı uyarılma da tiroit bezinin şişmesine yol açar.

Hashimoto hastalığı: Guatr aynı zamanda aşırı şekilde düşük üretim yapan (hipotiroitizm) tiroit bezinden de kaynaklanabilir. Graves hastalığı gibi Hashimoto hastalığı da bir otoimmün hastalıktır. Ancak bu hastalık tirodin çok değil az hormon üretmesine yol açar. Hipofiz bezinin düşük hormon seviyesini algılayarak tirodi uyarmak için daha çok TSH hormonu üretmesi, bezin büyümesine yol açar.

Multinodüler guatr: Bu durumda, katı veya sıvı dolu içerikli birkaç nodül tiroit bezinin her iki tarafına yerleşerek bezin büyümesine yol açar.

Soliter tiroit nodülü: Bu durumda ise tek bir nodül tiroit bezinin bir parçası olarak gelişir. Nodüllerin çoğu iyi huylu olup kanserli değildir.
Tiroit kanseri: Tiroit kanseri iyi huylu nodüllere göre çok daha nadir görülür.  Tiroit kanseri genellikle tiroit bezinin bir tarafında gelişerek ortaya çıkar.

Gebelik: Hamilelik sırasında üretilen bir hormon olan “koryonik gonadotropin ( HCG )” tiroit bezinin biraz büyümesine yol açabilir.

İltihaplanma: “Tiroitit” tiroit bezinde ağrı ve şişkinliğe yol açan inflamatuar bir durumdur.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Guatr tedavisi, guatrın boyutu, belirti ve bulguları ve altta yatan nedene bağlıdır. Doktorlar tarafından tavsiye edilebilecek tedavi seçenekleri şunlardır:

Takip: Eğer guatr küçük, sorunlara neden olmuyor ve tiroit beziniz normal şekilde çalışıyorsa doktorunuz büyük ihtimalle herhangi bir müdahalede bulunmadan takip edilmesini önerecektir.

• İlaç kullanımı: Eğer hipotiroiti problemi varsa, levotiroksin (Levothroid , Synthroid) ile tiroit düşüklüğü belirtileri azaltılacak ve aynı zamanda sık sık guatr büyümesine neden olan hipofiz bezinden tiroit uyarıcı hormon salınımı da yavaşlatılacaktır. Tiroit bezindeki iltihaplanmayı gidermek için aspirin veya kortikosteroid ilaçlar önerilebilir. Hipertiroiti ile ilişkili guatr için, hormon düzeylerini normale çekecek ilaçlar reçete edilecektir.

Ameliyat: Eğer guatrın boyutu rahatsız edici boyutlara varmışsa, solunum ve yutma güçlüğüne neden oluyorsa veya bazı durumlarda hipertiroidiye neden olan nödüler guatr varsa ameliyat yapılması gerekli olabilir. Tiroit bezi kısmi veya total olarak (total veya kısmi tiroitektomi) alınır. Ameliyat aynı zamanda tiroit kanserleri için de gerekli bir tedavi seçeneği olmaktadır.  Çıkarılan tiroit miktarına bağlı olarak ameliyat sonrası “levotiroksin” alınması gerekebilir.

Radyoaktif iyot: Bazı durumlarda, radyoaktif iyot aktif tiroit bezini tedavi etmek için kullanılır. Radyoaktif iyot ağızdan alınır ve kan yoluyla tiroit bezine ulaşarak ilgili tiroit hücrelerini yok eder.  Tedavi sonunda guatr boyutunda azalma görülür ancak aynı zamanda tiroit bezinin daha az aktif olmasına da yol açabilir. bu durumda sentetik tiroit hormonu “levotiroksin” alımı zorunlu olur.

YAŞAM TARZINIZ NASIL OLMALI? EVDE NELER YAPILABİLİR?

Eğer guatrın sebebi diyetlerde yeterince iyot alınamaması ise, aşağıdaki öneriler yardımcı olacaktır:

• Yeterli miktarda iyot alınız. Yeterli kadar iyot aldığınızdan emin olmak için yemeklerde iyotlu tuz kullanın veya deniz ürünleri tüketin. Karides ve diğer kabuklu deniz ürünleri de iyot bakımından zengindir. Eğer kıyıya yakın yaşıyorsanız, o bölgede yetiştirilen meyve ve sebzeler ile inek sütü ve yoğurt gibi ürünler de muhtemelen bol miktarda iyot içerir. Herkesin günlük olarak 150 mikrogram iyota ihtiyacı vardır. Özellikle hamile ve emziren kadınlar ile bebek ve çocukların aldıkları miktara dikkat etmeleri önemlidir.

• İyot tüketimini azaltın. Nadir görülen bir durum olsa da, çok fazla iyot alınması da guatra yol açabilir. bu yüzden aşırı iyot alımından dolayı sorun yaşıyorsanız, iyot takviyeli tuzlardan, kabuklu deniz ürünlerinden ve iyot takviyelerinden uzak durmanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bu guatr hastalıgı nerelerde yani hangi bolgede görülür ve niçin orda guatr hastası cokur

  Sağlık

  guart tır hastalığı hangi bölgede en fazla görünür ve cevaplarsanız sevinirim

  Sağlık

  ii gunler bendmde tırpıd bezım normal değerlerinin altında çalışıoo bende aşıı bi iştah war tuvalete çok sık çıkamıyoruum bu iştahın sebebıı bu hormondakı dengesızlıkten mı kaynaklanıoor

  Sağlık

  benim ellerim kuruyor hatta derisi soyuluyor kendimi çok halsiz hissediyorum hareketlerimde yavaş davranıyorum ve ben neredeyse hiç tuz yemem; ve aile doktorum bende guatr olabileceğini söyledi kesin varmıdır… teşekkürler..

  Sağlık

  birşeyler daha eklemek istiyorum. saçlarım aşırı derecede dökülüyor iştahım yok aslında acıkıyorum ama yeme isteğim olmadığı için yiyemiyorom bu yüzden bir kaç ay içerisinde birkaç kilo verdim 18 yaşındayım 43.5 kiloyum..teşekkürler

  Sağlık

  merhabalar ben üç hastanede aynı seyi söyledikleri için telaşlandım biraz bir sürü kan tahlillerim oldu vücudumda morluklar asırı kilo kaybı ve halsizlik mevcut nefes almadada zorluk cekiyorum.bunun nedeni guatır mı gerçekten doktorlar süpheleniyor ama cevap yok

  Sağlık

  ben de guatr eksiklğinden şüpheleniyorum.cildiyeye gittiğimde, saç dökülmesi için, guatr testi istememişti.ümid ediyorumki olmasın:(

  Sağlık

  Yaşım 35,1999 tarihinde iç guatr hastalığı teşhisi kondu,belirtilerden sonra propicil kullanmaya başladım,yaklaşık 2,5 sene sonunda belirgin bir iyleşmeden sonra,dişi deniz süngerini fırınlayp kömür haline getirdikten sonra toz haline dönüştürüp halis çiçek balınla karıştırp sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içerek yaklaşık 3 ay kullandım ve yaptırdığım testler sonucu tamami ile hastalıktan kurtulduğum söylendi,yaklaşık 4 senedirde saç dökülmesi sorunu yaşıyorum acaba guatırın bu süreçteki etkisi nedir?Saç dökülmesinin guatırla ilgisi nedir?Çok gür saçlarım vardı,şu an eskiye nazaran seyrelmeler gözle görülür halde,ne yapmalıyım?kontrollerimi düzenli olarak yaptırıyorum,guatırdan eser yok,acaba kalıcılık olurmu?Saçlarım için ne tavsiye edersiniz.Teşekkür ederim.

  Sağlık

  slm bende şüpheleniyorum guartlı olmaktan hastahaneye gittim ve bana guart hastası olabileceğimi sölediler. sanırım öleyim çünkü iştahlıyım ama yediklerime rağmen kilo veriyorum 18 yaşına giricem ama hite göstermiyorum. guartın belirtileri vr bende sizce neden oluor iyotlu tuz diolar ama tuz kulanılıyo biizm ewde sizce hastamıyım.şimdiden teşekkür edrim..:(

  Sağlık

  merhaba ben 35 yaşındayım 5mm çapında hetorejen hipoekokik solid nodül mevcut
  nefes alamıyorum gözlerimin altında agırlık oluyor sizce nodülden olabilirmi çok rahatsızm doktora gittim önemli olmadıgını söyledi 3 ayda kontrole gitmemi söyledi ne yapmalıyım levotiron yazdı ama şikayetim devam ediyor ne yapmalıyım

  Sağlık

  merhaba benim 3 düşüğüm oldu 1tanesi 3aylık hamileyken öldü nedeni guvatr ola bilirmi kdogum dr herşey normal diyo 8 senedir tedavi görüyorum beni guvatr için aydınlatırmısınız teşekkürler acil cvap

  Sağlık

  ben 19 yaşındayım.18 yaşına kadar adet görmedim. yaklasık bir senedir ise ilaçla oluyorum. doktor evlenene kadar kullanmamı söyledi. her gittiğim doktor guatrım olup olmadığını sordu. acaba var mı ve tedavisi nedir? bununla birlikte çok zayıfım. şimdiden çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  Sağlık

  benim sorunum nefes alamıyorum burundan yutkunurkende zorluk çekiyom düğüm varmış gibi 3 sene önce burun ameliyatı oldum ozamanda sorunumaynıydı yolda yürüdümmü yokuşta veya merdiven çıkarken tıkanıyordum burnum küçükken geçirdiğim trafik kazısanda kırılmış ama farkına varmayınca ters kaynamış ameliyattan sonra rahatlamıştşm ama şimdi aynı oldum yine o sıkışmada kalbime buruyor ağrısı neyapabilirim sorun ne olabilir

  Sağlık

  1 sene önce guatır ameliyatı oldum ses tellerim felç oldu ilk dömenlerde nefes alamıyorum yürüyemiyodm sonra düzeldm son bir hafdadır yine nefes alamıyorum durmadan esniyorum nefes alabilmek için neden oldu ne yapmam gerekiyo

  Sağlık

  merhaba ben bir soru soracaktım guatr hastalarının boğazında güçük çukurda oluşurmu yoksa hep şişermi bnm boğazımda küçük bir çukur var ve nefes alırken boğazım ağrıyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kol Uyuşması
Böbrek Taşı Nasıl Düşer
Baş Ağrısı Nedenleri
Burun Kanaması
Kemik Erimesi
Göz Kararması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.