GUATRA NEDEN OLAN HASTALIKLARguatra neden olan hastalıklar

Guatr, boyun bölgesinin ön tarafında yer alan tiroid bezinin çeşitli iltihaplar veya kanser dışında herhangi bir nedenden ötürü şişmesi ve gittikçe büyümesi durumudur. Boynumuzda yer alan tiroid bezleri, iki bölgeli, ufak bir iç salgı bezidir. Bu bezlerin temel görevi vücut içerisinde ürettikleri hormonlar neticesinde vücudun daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Fakat bu hızın ortalama bir değeri bulunmaktadır. Eğer herhangi bir etken neticesinde tiroid bezleri gereğinden az veya çok hormon salgılamaya başlarsa bu durumda vücudumuzun çalışma temposu da ya düşecek ya da hızlanacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Guatr toplumumuzda bilinenin aksine tek başına gerçekleşen bir hastalık değildir. Çeşitli farklı hastalıkların vücut içerisinde oluşturdukları belirtiler neticesinde gerçekleşir ve her birinin farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu nedenle doktora başvurduğunuz zaman sadece guatr hastasıyım demek yeterli olmayacak, doktorunuz guatr durumunun gerçekleşmesine neden olan hastalıkları öğrenmek için çeşitli kontroller gerçekleştirecektir.

Guatr Durumuna Neden Olan Hastalık Grupları Nelerdir?

1- Hipotiroidi Rahatsızlığı. Bu durum vücudumuzda bulunan tiroid bezinin görevini olması gerekenden daha yavaş gerçekleştirdiği zamanlarda ortaya çıkar ve vücutta buna bağlı olarak normalden daha az hormon salgılanmaya başlanır. Hipotiroidi hastalığının doğru teşhisi ve düzgün bir tedavi süreci için herhangi bir hekim yerine endokrinoloji veya iç hastalıkları uzmanı hekimlere başvurulması tavsiye edilmektedir. Tiroid bezinin vücut içerisinde ürettiği hormonun yetersizliğinden dolayı, vücudun metabolizması aksamaya başlar, hareketler yavaşlar ve duygular küntleşir. Bu durumun tedavisinde çoğunlukla hormon içeren ilaç gruplarının kullanılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Hormon Problemleri Dışında Gelişen Guatr. Hormon dengesizliklerinin neden olduğu guatr kendi içerisinde üç farklı kategoride incelenebilir. Bunlar diffüz guatr, soliter tiroid nodülü ve multinodüler guatrdır. Diffüz guatrda; tiroid bezinin tamamı eşit oranda genişler ve büyür; soliter tiroid nodülünde, tiroid bezi üzerinde sadece bir tane nodül gelişir; multinodüler guatr durumunda ise tiroid bezi üzerinden birden çok nodülün bulunması neticesinde ortaya çıkar.

3- Tiroid Bezinin Normalden Fazla Hormon Salgılaması Neticesinde Gelişen Hastalıklar. Bu gruba giren bütün hastalıklar toplum arasında zehirli guatr denen duruma neden olmaktadır. Vücutta salgılanan aşırı miktarda tiroid hormonu nedeniyle vücudun metabolizmasında yükselme meydana gelir. Bu durum çoğunlukla kendisini ellerde titreme ve kalp ritminin bozulması şeklinde gösterir. Bu sebepten oluşan guatr durumunda karşılaşılan temel üç hastalık ise; Basedow Hastalığı, Toksik Adenom ve Plummer Hastalığı’dır.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere guatra neden olan hastalık gruplarına göre vücut içerisinde görülebilecek belirtiler de birbirinden farklı olacaktır. Tiroid bezinin hormonları aşırı miktarda ürettiği zehirli guatrda; kalp çarpıntısı, aşırı sinirlilik, ellerde titreme ve terleme, ishal, bayanlarda adet düzensizlikleri ve iştah artışı görülebilir. Bu durumun tam tersi olan hormonların normalden az olduğu guatr hastalığında ise, fiziksel hareketlerde yavaşlama, adet düzensizlikleri, saçlarda hızlı bir şekilde gelişen dökülme ve ellerde kuruluk görülebilir. Hormon salgısının normal olduğu durumlarda ise boğaz çevresinde görülen nodüller guatrın en net belirtisidir.

Guatr Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Guatr hastalığına neden olan durumlara göre farklı olarak üç tane tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tiroid hormonunun vücut içerisinde yeterli miktarda üretilemediği durumlarda dışarıdan ilaç şeklinde hormon verilerek hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Bunun tam tersinde tiroid hormonunun olması gerekenden fazla miktarda üretildiği durumlarda ise hormon üretimini engelleyen bir takım ilaçlardan faydalanılır. Vücuttaki hormon normal seviyelere gerilediğinde ameliyat ya da radyoaktif iyot ile son tedavi gerçekleştirilir. Herhangi bir hormon dengesizliği dışında gelişen nodüllerin tedavisinde ise çoğunlukla cerrahi operasyona başvurulur. Boğaz bölgesinde bulunan tiroid bezinin tek parça halinde genişlediği durumlarda veya içerisinde nodüllerin geliştiği durumlarda cerrahi operasyon tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bütün guatr hastalıklarında cerrahi operasyona gereksinim duyulmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağırsak Tembelliği
Bağırsak Kanseri
Uyku Sorunları tedavisi
Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)
Kanseri artıran nedenler
Kılcal Varis Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.