Gül Hastalığı:

Yanaklar burun ve burun çevresinde ortaya çıkan döküntülü kızarıklıklar gülhastalığının en önemli belirtilerindendir. Özellikle 25-35 yaşları arasındaki bayanlarda görülen gül hastalığına yaygın olarak yetişkin aknesi de denmektedir.  Genelde ağrısız olan bu rahatsızlığın bazı durumlarda özellikle göz ve göz çevresinde ağrılara veya yanmalara neden olabildiği bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gül Hastalığının nedeni ve nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak tıb dünyası ve bilim adamları bu hastalığın en büyük etkenlerinden birisinin genetik yatkınlık olduğunu söylemektedir.  Gül hastalığına sebep olduğu düşünülen diğer bir etkeninde ciltlerde yaşamakta olan bir çeşit kenedir. Bu çeşit keneler, ciltte hemen derinin altında ölü deri ve canlı deri sınırında yaşamaktadırler. Gözle görülmesi çok zor olan bu canlıların ciltte meydana getirikleri tahriş döküntüleri açıklamaktadır.

Gül Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yüzde, alında, yanaklarda, göz ve göz çevresinde boyun, ense vb bölgelerde meydana gelen ve zaman zaman alevlenen kaşıntılı haller döküntüler bu rahatsızlığın en önemli belirtilerindendir. Diğer yazndan özellikle göz ve göz çevresinde meydana gelen bazı durumlarda ağrılı da olabilen yanmalar hastalığın diğer bir belirtisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Alevlenmeler

Gül hastalığında alevlenmelerden bahsedilebilir. Alevlenmeen kasıt, hastalık etkilerinin artması ve verdiği rahatsızlığın şiddetlenmesidir. Gül hastalığı,

 1. Yüzdeki kızarıklıkların artması,
 2. Fazlaca güneşe maruz kalma,
 3. Egzersiz,
 4. Sıcak hava,
 5. Sıcak banyo,
 6. Baharatlı yiyecekler,
 7. Alkol alınımı

Gibi sebeplere bağlı olarak alevlenebilmektedir. Bu konuyla ilgili olan tıbbi çevreler bu alevlenmelerin en büyük sebebinin sıcaklık dalgalanmaları olduğunu söylemektedirler.

Gül Hastalığı Konusunda Yanlış Bilinenler.

Daha Önceleri gül hastalığının kötü hijyenden kaynaklandığı sanılaktaydı. Ancak, son zamanlardaki bulgular kötü hijyenin bu rahatsızlığa herhangi bir etkisinini olmadığını kanıtlamıştır.

Gül Hastalığı Sadece yüz ve boyun bölgelerin de görülür, Bu cümle de yanlış bilinen bir durumu ifade eder gül hastalığı yüz boyun, kollar(özellikle iç bölgelerde) sırt, meme altları gibi vücudun birçok bölgeinde görülebilmektedir.

Gül Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur.

Gül hastalığı üzeri beyaz çevresi kırmızı küme yada tanecikli yapıya sahip birden fazla kızarık bölgelerden oluşur. Bu hastalığın tanısı diğer birçok döküntülü hastalıkla karıştırılabilir. Bundan dolayı bu hastalığa tanı koyabilmek için uzman bir cilt doktorunun görüşlerinin alınması gerekmektedir.

Gül Hastalığının Tedavisi:

İşin ilginci bu hastalığa karşı kesin bir tedavi yolunun olmamasıdır. Buna rağmen hastalığın etkilerinin azaltılmasına yönelik yollar uygulanır.

 1. Kaşıntıyı gidermek veya döküntüleri engellemek için ağızdan alınan ilaçlar,
 2. Deri altına yapılan ineler,
 3. Kortizon içeren kremler,
 4. Nemlendirici losyonlar,
 5. Anti histaminik hap, krem ve çeşitli ilaçlar bu uygulamalardan birkaçıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Topuk Ağrısı
MR (Manyetik Rezonans)
Kalp Kası İltihabı (Miyokardit)
Damar Sertliği
Karın Ağrısı Nedenleri
Şişmanlığın Neden Olduğu Hastalıklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.